BDP u 2023. godini: Koliko povećanje da očekujemo?

Međunarodni monetarni fond (MMF) računa da će BDP Srbije ove godine porasti 2,3 odsto, dok Narodna banka Srbije očekuje rast u rasponu od dva do tri procenta.
BDP u 2023. godini: Koliko povećanje da očekujemo?
Foto: Pixabay
Vlada Srbije nada se rastu od 2,5 odsto, a za sada najoptimističnija je projekcija Evropske banke za obnovu i razvoj iz septembra prošle godine koja kaže da će BDP naše zemlje u ovoj godini porasti za 3,3 odsto, piše Biznis.rs.
Urednik "Kvartalnog monitora" i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić izjavio je ranije za Biznis.rs da u 2023. očekuje rast BDP od dva odsto.
Na kojim podacima i trendovima se zasnivaju ove prognoze rasta?
 
U izveštaju članova misije MMF-a stoji da procenjuju realan rast BDP-a Srbije na 2,5 odsto za rethodnu godinu i 2,3 odsto za tekuću.
 
"Uz ogradu da rizici za te projekcije predstavljaju uticaj suše na poljoprivredni sektor, rast cena energenata, kao i niži rast projektovan kod evropskih trgovinskih partnera Srbije", stoji u izveštaju članova misije MMF-a, koji su sa Vladom Srbije pregovarali o sklapanju aktuelnog stendbaj aranžmana.
 
"Gledajući unapred, očekuje se skroman oporavak rasta BDP na tri odsto u 2024. godini i povratak na rast od četiri odsto na srednji rok", prognozira MMF. 
 
U analizi prošlogodišnjih dešavanja ukazuju da je ekonomski rast u Srbiji bio snažan, i da je premašio četiri procenta u prvoj polovini 2022. godine.
 
"I za 2022. i 2023. godinu projektujemo realno usporavanje rasta BDP na dva do tri procenta zbog nepovoljnog međunarodnog okruženja i tekuće višedimenzionalne krize, dok nakon 2023. očekujemo da će se rast ubrzati do pretkriznog nivoa, kako budu slabili efekti sukoba u Ukrajini na spoljnu tražnju i kako budu realizovani planirani infrastrukturni projekti“, stoji u izveštaju.
 
Kada je reč o Vladi Srbije i budžetu za 2023. godinu, računa se na rast BDP od 2,5 odsto u ovoj godini. 
 
Ministar finansija Siniša Mali objavio je na svom Facebook profilu da je kumulativan rast bruto društvenog proizvoda Srbije od 2019. do 2022. godine iznosio 13,7 odsto, i to nazvao "jednim od najboljih rezultata u Evropi".
 
Zvanični podaci o rastu BDP-a Srbije u 2022. godini još nisu na raspolaganju, ali je zato dva dana uoči Nove godine Republički zavod za statistiku (RZS) objavio saopštenje pod nazivom "Ekonomska kretanja u Republici Srbiji, 2022. godina", u kome je data procena rasta BDP.
 
"Procenjeno je da je ukupna ekonomska aktivnost u Republici Srbiji u 2022. godini, merena realnim kretanjem bruto domaćeg proizvoda (BDP), zabeležila rast od 2,3 odsto u odnosu na 2021. godinu", objavio je RZS, uz podatak da je BDP u odnosu na 2015. godinu realno uvećan za 25,4 odsto.
 
Narodna banka Srbije (NBS) je u novembru korigovala svoju projekciju rasta BDP za 2022. i 2023. godinu tako što je navela da očekuje da će se u obe godine rast kretati u rasponu od dva do tri odsto.
 
"Usled očekivanja da će tokom 2023. godine ekonomska aktivnost u zoni evra, kao i u drugim zemljama koje su naši važni trgovinski partneri, biti znatno slabija od očekivane, ali i usled manjeg efekta prenetih tendencija iz ove godine (tzv. 'carry over' efekat), za 2023. godinu snizili smo projekciju rasta bruto domaćeg proizvoda Srbije, takođe na raspon dva do tri odsto", rekla je guvernerka Jorgovanka Tabaković na predstavljanju novembraskog Izveštaja o inflaciji.
Domaći ekonomisti okupljeni oko "Kvartalnog monitora" očekuju da će rast BDP Srbije u 2023. godini iznositi oko dva odsto.
 
"Srbija je još u trećem kvartalu ove godine ostvarila negativnu stopu rasta u odnosu na prethodni kvartal, i to kada se isključi uticaj sezone. Ukoliko se to ponovi i u četvrtom tromesečju naša zemlja bi formalno bila u 'plitkoj' recesiji, poput one koja se očekuje u mnogim evropskim zemljama", rekao je za Biznis.rs Milojko Arsić.
 
Obrazlažući prognozu rasta, Arsić je rekao će naša zemlja u novu godinu ući sa minimalnom ili negativnom stopom rasta, dok će se u isto vreme nastaviti sa primenom restriktivne monetarne politike u Srbiji i u Evropi, pa se očekuje da visoke kamatne stope obore investicije i potrošnju.
 
"Takođe, u prvoj polovini godine i dalje se računa sa visokom inflacijom, a tu je i rizik od rasta cena energenata i njihove nestašice", dodao je Arsić.
 
Više čitajte na Biznis.rs.
  • 55

    05.01.2023 12:28
    Курс
    Обрачун БДПа на овај начин је велика превара. Реално ми смо потонули минимум -5% али то се све покрива подизањем цена и скидањем курса еура. Данас је курс еура нижи него у истом дану прошле године и ето раста. А шта је у Србији порасло сем цена. Цена меса је скочила за минимум 50% а производња и потрошња пала за 20% али у збиру имамо раст, а и све остало је тако, пала производња а порастао БДП јер су цене драстично скочиле а еуро такође пао и ето астрономског раста а реално људи много теже и лошије живе али је пронађен начин како да их замајавају. Боље живе само они који имају корист од пораста цена а то је мали број а свим осталим је горе, али то је нама наша борба дала.
  • Zoran Čolić

    05.01.2023 11:03
    Bdp
    Ovo je sramota za poljoprivredu Srbije.kada će uskoro biti gladna .Sve što imalo vredi je unišo od strane S N S
  • Plaćač poreza

    05.01.2023 10:18
    BDP Srbije u 2022 godini je zvanično najniži u regionu,o Evropi da i ne pričamo. Niži od Albanskog, Crnogorskog, Rumunskog. Šta tu ima da se očekuje?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija