
BDP u 2023. godini: Koliko povećanje da očekujemo?
Međunarodni monetarni fond (MMF) računa da će BDP Srbije ove godine porasti 2,3 odsto, dok Narodna banka Srbije očekuje rast u rasponu od dva do tri procenta.

Foto: Pixabay
Vlada Srbije nada se rastu od 2,5 odsto, a za sada najoptimističnija je projekcija Evropske banke za obnovu i razvoj iz septembra prošle godine koja kaže da će BDP naše zemlje u ovoj godini porasti za 3,3 odsto, piše Biznis.rs.
Urednik "Kvartalnog monitora" i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić izjavio je ranije za Biznis.rs da u 2023. očekuje rast BDP od dva odsto.
Na kojim podacima i trendovima se zasnivaju ove prognoze rasta?
U izveštaju članova misije MMF-a stoji da procenjuju realan rast BDP-a Srbije na 2,5 odsto za rethodnu godinu i 2,3 odsto za tekuću.
"Uz ogradu da rizici za te projekcije predstavljaju uticaj suše na poljoprivredni sektor, rast cena energenata, kao i niži rast projektovan kod evropskih trgovinskih partnera Srbije", stoji u izveštaju članova misije MMF-a, koji su sa Vladom Srbije pregovarali o sklapanju aktuelnog stendbaj aranžmana.
"Gledajući unapred, očekuje se skroman oporavak rasta BDP na tri odsto u 2024. godini i povratak na rast od četiri odsto na srednji rok", prognozira MMF.
U analizi prošlogodišnjih dešavanja ukazuju da je ekonomski rast u Srbiji bio snažan, i da je premašio četiri procenta u prvoj polovini 2022. godine.
"I za 2022. i 2023. godinu projektujemo realno usporavanje rasta BDP na dva do tri procenta zbog nepovoljnog međunarodnog okruženja i tekuće višedimenzionalne krize, dok nakon 2023. očekujemo da će se rast ubrzati do pretkriznog nivoa, kako budu slabili efekti sukoba u Ukrajini na spoljnu tražnju i kako budu realizovani planirani infrastrukturni projekti“, stoji u izveštaju.
Kada je reč o Vladi Srbije i budžetu za 2023. godinu, računa se na rast BDP od 2,5 odsto u ovoj godini.
Ministar finansija Siniša Mali objavio je na svom Facebook profilu da je kumulativan rast bruto društvenog proizvoda Srbije od 2019. do 2022. godine iznosio 13,7 odsto, i to nazvao "jednim od najboljih rezultata u Evropi".
Zvanični podaci o rastu BDP-a Srbije u 2022. godini još nisu na raspolaganju, ali je zato dva dana uoči Nove godine Republički zavod za statistiku (RZS) objavio saopštenje pod nazivom "Ekonomska kretanja u Republici Srbiji, 2022. godina", u kome je data procena rasta BDP.
"Procenjeno je da je ukupna ekonomska aktivnost u Republici Srbiji u 2022. godini, merena realnim kretanjem bruto domaćeg proizvoda (BDP), zabeležila rast od 2,3 odsto u odnosu na 2021. godinu", objavio je RZS, uz podatak da je BDP u odnosu na 2015. godinu realno uvećan za 25,4 odsto.
Narodna banka Srbije (NBS) je u novembru korigovala svoju projekciju rasta BDP za 2022. i 2023. godinu tako što je navela da očekuje da će se u obe godine rast kretati u rasponu od dva do tri odsto.
"Usled očekivanja da će tokom 2023. godine ekonomska aktivnost u zoni evra, kao i u drugim zemljama koje su naši važni trgovinski partneri, biti znatno slabija od očekivane, ali i usled manjeg efekta prenetih tendencija iz ove godine (tzv. 'carry over' efekat), za 2023. godinu snizili smo projekciju rasta bruto domaćeg proizvoda Srbije, takođe na raspon dva do tri odsto", rekla je guvernerka Jorgovanka Tabaković na predstavljanju novembraskog Izveštaja o inflaciji.
Domaći ekonomisti okupljeni oko "Kvartalnog monitora" očekuju da će rast BDP Srbije u 2023. godini iznositi oko dva odsto.
"Srbija je još u trećem kvartalu ove godine ostvarila negativnu stopu rasta u odnosu na prethodni kvartal, i to kada se isključi uticaj sezone. Ukoliko se to ponovi i u četvrtom tromesečju naša zemlja bi formalno bila u 'plitkoj' recesiji, poput one koja se očekuje u mnogim evropskim zemljama", rekao je za Biznis.rs Milojko Arsić.
Obrazlažući prognozu rasta, Arsić je rekao će naša zemlja u novu godinu ući sa minimalnom ili negativnom stopom rasta, dok će se u isto vreme nastaviti sa primenom restriktivne monetarne politike u Srbiji i u Evropi, pa se očekuje da visoke kamatne stope obore investicije i potrošnju.
"Takođe, u prvoj polovini godine i dalje se računa sa visokom inflacijom, a tu je i rizik od rasta cena energenata i njihove nestašice", dodao je Arsić.
Više čitajte na Biznis.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Glamočić kritikovao Upravu za agrarna plaćanja: Neprihvatljiva realizacija podsticaja od 14 odsto
21.04.2025.•
0
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Dragan Glamočić izjavio je da će efikasna i transparentna isplata subvencija biti jedan od prioriteta tog ministarstva.
Upozorenje iz Kine: Ne sklapajte dogovore sa SAD na naš račun
21.04.2025.•
0
Kina je upozorila druge zemlje da ne sklapaju trgovinske dogovore sa Sjedinjenim Američkim Državama na njen račun, inače će preduzeti protivmere, preneo je Rojters.
Ruski gas podelio Evropljane
21.04.2025.•
8
Otkako je pre bezmalo tri i po godine počeo sukob u Ukrajini, Evropska unija je brzo počela da drastično smanjuje uvoz gasa iz Rusije.
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
6
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
3
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
36
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
4
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Komentari 7
55
Zoran Čolić
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar