Šoškić: Nema osnova za rast životnog standarda u 2023. za većinu građana

Nema osnova za bilo kakav rast životnog standarda koji bi osetila većina stanovnika u 2023. godini, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić.
Šoškić: Nema osnova za rast životnog standarda u 2023. za većinu građana
Foto: Pixabay
Kako navodi, "posebno zato što je Srbija u poslednjih desetak godina postala društvo naglašenih socijalnih nejednakosti, daleko iznad proseka u Evropskoj uniji". 
Nekadašnji guverner Naodne banke Srbije je za portal Nezavisnost.org objasnio da to znači da privredni rast, i kada ga ima, najviše osećaju najbogatiji, a mnogo manje ili nikako srednja i niža klasa.
Govoreći o nedavnom aranžmanu Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom, ocenio je da Srbija ulazi u kategoriju "ranjivih zemalja u razvoju" prema kojima MMF nastupa s programima podrške u situaciji koju karakteriše rast cene zaduživanja na međunarodnom tržištu.
 
"Ukratko, borba sa visokom inflacijom na Zapadu izaziva potencijalnu krizu suverenog duga zemalja u razvoju, posebno onih sa nedovoljno konkurentnom privredom. U toj kategoriji se nalazi i Srbija“, kazao je Šoškić.
 
Prema njegovim rečima, da je Srbija suštinski ojačala svoju privredu poslednjih godina, odnosno da je podigla konkurentnost i ušla u zonu suficita tekućeg računa platnog bilansa, kao što su to uradile zemlje centralne i istočne Evrope, ne bi bilo potrebe za ovakvim aranžmanom sa MMF.
 
Naveo je da je dokaz za to činjenica da MMF nema, i ne namerava da ima, slične aranžmane sa Češkom, Poljskom, Slovačkom, Mađarskom i Rumunijom.
 
Šoškić nije saglasan sa ocenom predstavnika vlasti da javni dug nije zabrinjavajuće visok, napominjući da je za zemlju sa nezavršenim reformama, sa neefikasnim javnim sektorom u kome se i dalje često kriju potencijalni gubici koje na kraju plaća država (poreski obveznici) i s nedovoljno konkurentnom privredom kakva je srpska, postojeći nivo duga već visok, naročito u uslovima daljeg rasta kamatnih stopa, odnosno cene zaduživanja na međunarodnom tržištu.
 
"Otuda bilo kakvo trošenje novca građana na projekte bez jasne predinvesticione analize isplativosti i bez striktne kontrole trošenja novca i visoke transparentnosti u tom procesu je neopravdano i rizično za finansijsku stabilnost zemlje u narednom perodu“, istakao je Šoškić.
 
On podseća da je Srbija bila jedina evropska zemlja na crnoj listi FATF (Međunarodna organizacija za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma).
 
"Po pitanju ‘pranja novca’ naša zemlja je i dalje loše pozicionirana po međunarodnim pokazateljima koji prate tu oblast (Basel AML Index), a poznato je da ‘oprani novac’ u svojoj poslednjoj fazi često ulazi na tržište nekretnina i time podiže njihove cene. Važno bi bilo ispitati da li se u našoj zemlji može naći veza između cene nekretnina i ‘pranja novca'“, objasnio je profesor.
 
Prema njegovim rečima, Srbija je daleko od bilo kakvog "ekonomskog tigra na Balkanu" jer poslednjih deset godina, u odnosu na svet, ima niže prosečne stope privrednog rasta.
 
Šoškić prognozira da je u ovoj godini verovatno neizbežno dalje usporavanje ekonomske aktivnosti u Srbiji, posebno imajući u vidu da se recesija očekuje u velikom broju evropskih zemalja.
 
"Treba da se fokusiramo na ono što možemo da uradimo: da ojačamo institucije, suzbijemo korupciju, reformišemo i podignemo ulaganja u obrazovanje, nauku i zdravstvo (i to ne u objekte, već i u ljude) i da fundamentalno zaštitimo i razvijamo poljoprivredu i energetiku kao ključne privredne grane od kojih zavisi život građana", zaključio je Dejan Šoškić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • misko

    11.01.2023 18:09
    ko zna zbog cega je ovo dobro.
    2022 g. inflacija zvanicno 15+% nezvanicno duplo a za 2023 g. inflacija ce biti ista ili cak i veca. Narod nezadovoljan ekonomskom politikom i siromastvom i bedom koja nas je snasla pod ovom vlascu. Valjda ce nemastina i beda OTVORITI oci ovom polupismenom narodu koji glasa za ovakvu vlast. Ponude li im pred izbore kilo secera opet ce glasati za njih, nismo bolje ni zasluzili.
  • zgađen

    10.01.2023 07:04
    Demanti stiže
    Sad će profesora da demantuje čuveni tim: samosvađajući vođa, raspričana tzv premijerka i mali ministar, specijalista za muljanje procenata. Vođa će još nešto i da nacrta.
  • Rkekoke

    10.01.2023 06:31
    Auuuu
    Profesore mani se filozofije. Bio si u vlasti i pokazao sta znas. Daleko ti lepa kuca. Ne ponovio se.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.