Na spisku firmi sa najviše radnika na crno i izvođači državnih projekata

Na gradilištima firme Star Line Construction, sa sedištem na beogradskoj Zvezdari, u poslednje tri godine inspekcija je pronašla najviše radnika crno - čak 99 radnika.

Kako otkriva Danas, na spisku otkrivenih nepravilnosti je 7.886 stavki, neke firme poput pomenutog Star line-a pominju se u nekoliko navrata, a najčešće su firme koje su pravile prekršaje imale jednog do dva radnika na crno.

Međutim, kod pojedinih je zatečeno znatno više, a uz Star line, najviše radnika u ilegali pronađeno je upravo kod građevinskih kompanija.

Među njima su i austrijski Štrabag kod kog je u periodu od ove tri godine u jednom trenutku inspekcija pronašla 30 radnika na crno i turski Tasjapi, kod kojih je na gradilištu u Vranju, u Ulici Franje Kluza pronađeno 53 radnika bez svih "papira".
 
Zvanični zastupnik ove firme, osnovane februara 2018, je Amimmehdi Ashgari iz Irana.
 
Tasjapi je tada u Srbiju došao sa namerom da gradi stanove za pripravnike bezbednosti u Nišu i Vranju. Istoj firmi država je poverila i posao izgradnje i projektovanja dela auto-puta od Beograda do Sarajeva, vredan 250 miliona evra.
 
Tasjapi je u javnost dospeo i u martu 2019. kada je priveden direktor firme u Vranju zajedno sa radnicima CIP-a zbog sumnje na korupciju.
 
Pre mesec dana Tasjapi je iskazao interesovanje za izgradnje fabrike cementa u Pljevljima, o čemu su pisali lokalni mediji.
 
I Štrabag je radio na dosta državnih poslova. Ovoj kompaniji su, između ostalog, bili ponuđeni poslovi u Beogradu na vodi, ali i postavljanje kamenih kocki, odnosno rekonstrukcija Trga republike u prestonici, piše Danas.
 
Na gradilištu firme Demiroglu construction u Zemunu inspekcija je zatekla 40 neprijavljenih radnika, a u Braničevskoj ulici u Beogradu još dva. Firma je otvorena 2019, a vlasnik je Abdulah Onak, turski državljanin.
Još jedna firma koju vodi turski državljanin našla se na ovom spisku - Dilaz construction. Firma je registrovana u Beogradu, a 36 radnika na crno pronađeno je na jednom od gradilišta u Beogradu na vodi.
 
Još jedna građevinska firma koja nije poslovala po zakonu, zbog čega se našla na spisku Ministarstva rada jeste M enterijer kod koje je na gradilištu na Kopaoniku, u ski centru Sunčani vrhovi, pronađeno 33 radnika na crno. Vlasnik ove firme je Marko Ivić, a kod iste firme pronađen je još jedan neprijavljeni radnik i to na gradlištu tokom rekonstrukcije Muzeja Jugoslavije, navodi se u tekstu objavljenom na portalu Danas.
 
Prema podacima za 2021. inspekcija rada je te godine obavila nekih 64.000 inspekcijskih nadzora rada na crno, što je 1.500 nadzora više nego 2020. godine.
  • Rotkvarija

    12.01.2023 09:23
    Aaaaa
    Kineske firme?
  • A

    11.01.2023 15:21
    @Neko tamo
    Kako vas nije sramota da ovako nesto podrzavate? Dali ste vi uopste svesni koliko je gradjana preminulo zbog ovih zlocinaca koji su zatvarali male radnje zbog jednog racuna! Tacna ima dva meseca kada je preminula zena u Ise Bajica zbog 650 dinara koje je uzela i otkucala a zlocinci joj rekli morali ste odmah! I zatvaraj i pisi kaznu od 100 hiljada dinara! Ode zena od stresa i sekiracije za sekund dok se zlocinci pobegli! Ovakvih Ubistava ima dosta u NS i okolini koje se nikada nejce zaboraviti i porcini ovo ce morati odgovarati kad tad!!! Izbrisana jedna porodica dok SNS zlocinci rade sta hoce bez ikakve odgovornosti!!! I ovo ce proci Ali su posledice neizbrisive I neoprostive!!! Sram vas bilo
  • Coja

    11.01.2023 14:19
    @Neko tamo
    Bolje da budes neko tamo umesto sto podrzavas ovaj Kriminal….a mozda se i ovaj davas od njega? Samo znaj da da je i ovo pri kraju i mnogi bice procesuirani promenom ovog ZLOG Rezima!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija