Hrvatska planira uvođenje bakšiša u sistem fiskalizacije

Privredna komora Hrvatske (HGK) priprema nacrt zakona po kome bi napojnice ušle u sistem fiskalizacije ugostitelja i razgovara se o datumu njegovog stupanja na snagu.
Hrvatska planira uvođenje bakšiša u sistem fiskalizacije
Foto: Pixabay
Pojam napojnice trenutno ne postoji u hrvatskom zakonodavstvu pa se elektronski naplaćena napojnica tretira jednako kao osnovni dohodak.
Uvođenjem napojnice u poreski sistem napojnica postaje neoporezivi prihod sve do određenog iznosa na godišnjem nivou.
Sav prihod od napojnice preko dogovorenog neoporezivog limita će se oporezivati kao drugi prihod, kako bi se izbegla opasnost od zloupotrebe neoporezivih prihoda.
 
Oporezivanje drugog prihoda svakako je povoljnija opcija za sve nego trenutna situacija, smatraju u Udruženju ugostiteljskih poslova i dodaju da je još potrebno da se defniše godišnji neoporezivi limit.
 
Očekuje se da će ova mera povećati prihode radnika u ugostiteljstvu i privući novu radnu snagu u ovaj sektor.
  • Jeste

    31.01.2023 13:41
    Baš da će svaki bakšiš u kešu konobar prijavljivati... Naravno da je ovo osmišljeno za plaćanje karticama ili drugim bezgotovinskim sredstvima (kao što oni recimo imaju Keks pay), a pos terminali već odavno imaju opciju za tips (napojnice), što je praksa recimo u Grčkoj.
  • Vidoviti Limanac

    31.01.2023 11:02
    Poenta
    Prethodni komentatori su promašili poentu.
    Poenta je da sada mogu karticom ostaviti napojnicu!
    Normalno je da i ovaj vid zarade bude oporeziv posle određenog iznosa. Moje je npr. svaki autorski honorar, koji mi nije deo redovne plate, oporezovan.
  • Slobodan

    31.01.2023 07:36
    kako pre srbije???
    ja sam imao osecaj da samo srbija moze da uradi ovako nesto...
    jadno i bedno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija