Uplate iz dijaspore 2021. činile 7,2 odsto BDP-a Srbije

Privatne doznake i uplate iz inostranstva na ime kompenzacije zaposlenih činile su u 2021. godini 7,2 odsto Bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije, objavila je evropska statistička služba Eurostat.
Uplate iz dijaspore 2021. činile 7,2 odsto BDP-a Srbije
Foto: Pixabay
Po visini učešća doznaka iz inostranstva u BDP, uglavnom novca koji šalju srpski državljani u dijaspori, Srbija je gotovo na začelju među zemljama regiona.
Prema podacima Eurostata, najzavisnije od doznaka iz inostranstva je bilo Kosovo, gde su doznake građana na radu u inostranstvu učestvovale u BDP sa čak 18 odsto.
U Crnoj Gori je taj udeo bio 13,5 odsto, u Bosni i Hercegovini 10,5 odsto a u Albaniji 9,4 odsto. U Severnoj Makedoniji privatne doznake iz inostranstva su 2021. godine učestvovale u BDP sa 3,5 odsto.
 
Među zemljama sa statusom kandidata za članstvo u EU, koje su obuhvaćene statistikom, u Turskoj, bez obzira na veliki broj radnika u zapadnim zemljama, doznake iz inostranstva su 2021. doprinele privrednom rastu sa svega 0,1 odsto
 
Među članicama EU, najveći udeo doznaka i kompenzacije iz inostranstva u BDP imale su Hrvatska. Letonija i Rumunija. Hrvatska je gotovo rame uz rame sa Srbijom, sa postotkom od 7,3 odsto.
 
Ispod jedan odsto BDP strane doznake su u 2021. godini činile u Austriji, Španiji, Švedskoj, Italiji, Nemačkoj, Grčkoj, Finskoj, Holandiji, Irskoj i u članici Evropskog ekonomskog prostora Islandu.
 
U Evropskoj uniji su prekogranični transferi, privatne doznake i kompenzacije, bilo u zemlje članice ili u zemlje kandidate, nakon pada 2020. godine u 2021. godini ponovo dostigle istorijski obim. Najveći deo tih transfera poticao je, ali i stizao u zapadne članice EU.
 
Više od polovine prekograničnih novčanih transfera, 56 odsto odnosno oko 131 milijarda evra obavljeno je među samim članicama Unije.
 
Iz EU je 2021. u treće zemlje kroz privatne doznake isplaćeno više novaca nego što je primljeno i to ukupno 37,7 biliona evra.
 
Najviše novca upućeno je u zemlje severne Afrike - 22 odsto ukupnih doznaka (8 biliona evra), zatim slede azijske zemlje, ne računajući Bliski istok, sa 21 odsto (7,8 biliona evra), pa onda evropske zemlje koje nisu članice EU sa 19 odsto (7,1 bilion evra).  
 
Na ime kompenzacija, dakle plata ili drugih naknada za zaposlene, iz inostranstva je uplaćeno više novca u EU nego što je iz nje tranferisano.
 
Prekogranične uplate bile su uglavnom iz evropskih zemalja koje nisu članice EU, Severne Amerike i iz centralne Afrike i Južne Afrike.
 
Najviše takvih novčanih transfera u zemlje EU bilo je pojedinačno iz Švajcarske, uglavnom građanima EU koji rade u Švajcarskoj.  
 
Iz Švajcarske je 15,5 milijardi evra isplaćeno u Francusku, 6,1 milijarda evra u Nemačku, pet milijardi evra u Italiju, 1,1 milijarda u Portugal i 700 miliona evra u Austriju. 
  • Jo

    02.02.2023 05:11
    Ja šaljem iz Austrije svaki mesec min 2000e, a to radimo već treću generaciju(deda,otac i ja).
  • Pera Minhen

    31.01.2023 12:04
    Eto vama spas
    dok je vama nas.
  • R49

    31.01.2023 07:31
    Mnogo lažu
    Kao i sve druge podatke koje sekta objavljuje, i ovaj treba primiti sa rezervom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.