Građani uzimaju keš kredite da bi preživeli

Keš krediti su neophodni u nekim posebnim okolnostima, kada planirate da promenite nešto od nameštaja ili da renovirate nešto u stanu, i to je ponekad dobra pozajmica.
Građani uzimaju keš kredite da bi preživeli
Foto: Pixabay
Međutim, standard većine građana je takav da su prinuđeni da koriste keš kredite kako bi podmirili svakodnevne potrebe, rekao je za Novu ekonomiju Veroljub Dugalić, profesor u penziji Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu.
"Mi smo došli u situaciju da se keš kreditima kupuje ono što je svakodnevna potreba, to je veoma loša situacija. Ako nemate drugi način da preživite, onda ste prinuđeni da uzimate keš kredit, iako to sada nije tako povoljno", izjavio je Dugalić za časopis Nova ekonomija.
Dugalić savetuje da je, u vreme kada kamatne stope rastu i ne vidi se do kada će to da traje, mudro sačekati dok ne prođe ovaj talas loših događaja i situacija se ne stabilizuje.
 
Prema njegovim rečima, tada će biti jasnije i kakve su kamatne stope i kakve će biti u neko dogledno vreme.
 
"Nije dobro, nije mudro, nije pametno sada se zaduživati jer je potpuno neizvesno šta će biti sa rastom kamatnih stopa, šta će biti sa kreditima, opštim uslovima", kaže Dugalić, objašnjavajući da je zaduživanje bilo koje vrste nešto iznuđeno i ne baš dobro.
 
Narodna banka Srbije (NBS) je u decembru predvidela mogućnost da građani koji imaju problem sa otplatom kredita traže reprogram od banke koji podrazumeva produžetak roka otplate kredita.
 
Dugalić, međutim, poručuje da "što se duže otplaćuje neka obaveza, kredit u banci, to je veći udeo kamata u tom dugu".
 
"Treba samo izračunati koliki je ukupan iznos koji biste platili ako ne iskoristite to produženje roka otplate. Ili, ako se odlučite da to prihvatite, koliko ćete više da platite nego što biste platili bez produženja roka otplate", objasnio je Dugalić.
 
Prema njegovim rečima, mogućnost koju je predvidela NBS, u ovom trenutku može predstavljati neku malu olakšicu. Postoje kategorije građana kojima svaka olakšica pomaže da u ovom trenutku prežive, jer će im mesečna rata, na primer, biti ne 15.700, već 11.300 dinara.
 
"To im znači u ovom trenutku. Ali za pet, ili za tri godine, koliko se produži rok obaveze, na kraju više platite nego što biste platili bez produženja roka otplate", zaključuje Dugalić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zemlja čudesa

    06.02.2023 14:24
    Taj koji uzme kredit da bi preživeo je već osuđen na smrt.
  • Tamara

    06.02.2023 11:23
    T
    Sirotinja je ostala koja zna samo na kredit da zivi misleci da je uspela I naravno penzioneri Koji isisavaju budzet. Pametni Koji sebi nisu dozvolili da ulaze u kredite su rmbacili I pobegli iz zemlje. Kada akomulirate tesko zaradjen novac vi dodjete kuci I kupite nekoliko stanova jer se moze I zaradili ste. Nema tu vise matematike. Svako svoju muku muci.
  • Marcco

    06.02.2023 10:07
    Naslov bi trebao da glasi "Građani uzimaju kredite i što kupe košta ih 20% skuplje, jer hoće sve odmah!"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.