Vodič NBS za olakšice prilikom otplate kredita

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je pojašnjenje propisa koje je usvojila u decembru prošle godine, a kojima se građanima omogućavaju olakšice prilikom vraćanja kredita bankama.
Vodič NBS za olakšice prilikom otplate kredita
Foto: Pixabay
Ivana Joksimović iz Sektora za kontrolu poslovanja banaka NBS istakla je za Tanjug da je ovim propisima omogućeno banci da dužnicima fizičkim licima u finansijskim poteškoćama restrukturira potraživanje po osnovu odobrenog potrošačkog, gotovinskog ili drugog sličnog kredita na tri godine dužu ročnost u odnosu na važeće regulatorno rešenje.
"Iz ugla dužnika, ovo znači da će, ako dužnik ima probleme u izmirivanju obaveza ili je procena da će te probleme imati uskoro, banka moći da mu produži rok za otplatu ove vrste kredita tako da taj rok za gotovinske i potrošačke kredite bude najduže devet godina, a za kredite odobrene za kupovinu motornih vozila najduže 11 godina", rekla je ona.
Takođe, u okviru ovih rokova, dužniku može da se odobri ustupak u otplati kredita, bez obzira na stepen njegove kreditne zaduženosti u trenutku restrukturiranja.
 
Prema njenim rečima, banke mogu da odobre dužniku opisani ustupak i na svoju inicijativu, uz njegov pristanak, postupajući po obrazloženom zahtevu dužnika.
 
Dakle, u slučaju da podnosite zahtev za ovu vrstu ustupka, potrebno je da upoznate banku sa okolnostima koje negativno utiču na vašu mogućnost da uredno izmirujete obaveze prema banci, nakon čega će banka oceniti da li postoje posebne okolnosti koje su uticale na pogoršanje vašeg finansijskog položaja, istakla je Joksimović.
 
Rok u kom se može podneti zahtev banci za odobravanje restrukturiranja, po novim pravilima, nije ograničen, ali se ustupak pod propisanim uslovima može koristiti samo jednom.
 
Predviđeno je i da uslovi otplate potraživanja ugovoreni odobravanjem restrukturiranja na opisani način ne mogu biti nepovoljniji u odnosu na ranije ugovorene uslove.
 
Pored mogućnosti ugovaranja olakšica za gotovinske, potrošačke i druge slične kredite, izmenama propisa produžena je primena mere usmerene na olakšavanje uslova otplate stambenih kredita građanima.
 
To podrazumeva da banke i tokom ove godine, tačnije do 31. decembra, mogu građanima da ponude olakšice u vidu produžavanja roka otplate stambenih kredita za najduže pet godina od datuma dospeća poslednje rate kredita, a da se to produženje ne odrazi na regulatorni tretman potraživanja.
 
Tako se banke dalje podstiču da produže rok otplate stambenih kredita za dodatnih pet godina u odnosu na ročnost koja je inicijalno ugovorena sa bankom, što u trenutnim okolnostima rasta euribora u kratkom roku može smanjiti pritisak na korisnike stambenih kredita s varijabilnim kamatnim stopama i sprečiti rast problematičnosti stambenih kredita, istakla je Joksimović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nenad

    19.04.2023 14:19
    Sta se desava po ovom pitanju sada? Da li su banke usvojile predlog ili nema nista od toga?
  • Emran

    10.02.2023 07:07
    Zaduzite banke sve da rade
    NBS donela odluku ali banke nece da prihvate u AIK banci kažu da nemaju nikakav dopis a u nekim bankama to rade ali problem je to sto ne mogu da sa tim uslovima da refiransiraju tudji kredit rade samo svojim klijentima tako da nema od te pomoci nista.
  • Vera

    09.02.2023 14:20
    Laž
    Produženje otplate ne može pod nepovoljnijim uslovima kaže NBS.U Rajfajzen banci medjutim produžavaju rok s tim da u naredne 2 godine ne može da se uzme bilo kakav kredit i kredit kojem produžavaju rok otplate više ne može da se refinansira.Eto tako.Zabole ih za NBS i klijente

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija