
Uzgajivači stoke i proizvođači mleka nezadovoljni ponudom države, najavljuju novi protest
Država nije ispunila zahtev proizvodjača mleka u Srbiji da se premija po litru poveća sa deset na 20 dinara i regres po kravi sa 25.000 na 40.000 dinara i novi protest je izvestan.

Foto: Pixabay
To je danas rekao vlasnik farme krava Dejan Trajković.
On je naveo da njihovi zahtevi nisu ispunjeni i odbacio najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će premija za mleko biti povećana na 15 dinara po litru, a subvencija po kravi na 30.000 dinara.
"Proizvođači mleka su besni odnosom države prema toj grani poljoprivrede. Korekcija premije za mleko sa 10 na 15 dinara nije povećanje jer je u tom iznosu isplaćivana nekoliko meseci, pa je početkom ove godine smanjena. Sada bi, ako se ispuni to obećanje, bila samo vraćena na prethodni iznos", rekao je Trajković koji ima farmu od 330 goveda od čega je 160 mlečnih krava u selu Skorenovac kod Kovina.
Istakao je da situacija u proizvodnji mleka nikad nije bila gora jer su mlekare i trgovinske kuće uvezle ogromne količine mleka kada je jesenas, zbog nebrige vlasti, smanjena domaća proizvodnja i sada je na tržištu višak tog proizvoda.
Dodao je da su zbog enormnog uvoza mlekare smanjile cenu mleka domaćim proizvođačima od 10 do 25 dinara po litru.
Trajković je rekao da "država ima para da plati stranim kompanijama radnike, a da samo za poljoprivredu nema".
"Zbog toga što je vlast vodila lošu politiku prema poljoprivredi treba da plati grešku. Nama je sada teško i treba da nam pomognu da se izvučemo iz krize", rekao je Trajković.
On je rekao da je netačno da je regres po grlu bolja mera od premije za mleko kako tvrdi ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković jer bi se time navodno sprečilo da je mlekare zloupotrebljavaju i za taj iznos smanjuju cenu mleka jer država tu pomoć isplaćuje preko njih.
"Premija za mleko nije cena mleka, nego podsticaj za genetsko unapredjenje stočarstva koju isplaćuje država i mlekare ne mogu da je zloupotrebljavaju i smanjuju cenu mleka za taj iznos. Osim toga država bi taj novac mogla da isplati direktno proizvođaču, a ne da uplati mlekari, a ona proizvođaču i pri tome iskoristi priliku da smanji cenu mleka kao da su one isplatile premiju", rekao je Trajković.
Predsednik udruženja Sabor proizvođača agroprivrede Srbije (SPAS) Zoran Milićević rekao je da su nezadovoljni i stočari i drugi poljoprivrednici kojima subvencije, ne samo da nisu povećane, već nisu isplaćena ni sva dugovanja iz prethodnih godina.
Poljoprivrednici, prema njegovim rečima, u ministarki Tanasković nemaju adekvatnog sagovornika jer ne poznaje tehnologiju proizvodnje u poljoprivredi. On je rekao da je, osim toga, Tanasković rekla da će isplatiti sve zaostale dugove, a sada tvrdi da nije nadležna za one dugove koji su iz perioda pre nego što je postavljena na to mesto.
On je rekao da ministarka Tanasković ne razume i da mera uvoza kastriranih prasadi po 125 evra po komadu ne doprinosi razvoju domaćeg svinjogojstva.
"Loša politika prema poljoprivredi dovela je do toga da su poklane krmače i da nema prasadi i sada se za tov uvoze muška kastrirana prasad da ne bi mogla da se produži sorta", rekao je Milićević i dodao da se tom merom dodatno uništavaju domaći uzgajivači svinja.
Vlasnik farme ovaca i stare sorte krava "buša" Dragan Adžić iz sela Šilopaj u opštini Gornji Milanovac smatra da je nedopustivo da država za mesec dana skrati rok za prijavu za subvencije za ovce koje su se prvi put ojagnjile i autohtone sorte krava "buša", svinja, "mangulica", "moravki", bivolica i drugih vrsta stoke.
"Do prošle godine prijava za subvencije za prvi put ojagnjene ovce i autohtone sorte podnosila se dva puta godišnje, do juna i za drugi deo godine do januara naredne godine, a prošle godine uredbom je rok zaključen 30. decembra i nismo stigli da podnesemo prijavu", rekao je Adžić.
On je rekao da je po tom osnovu trebalo da dobije oko dva miliona dinara. Ministarka Tanasković je, kako je rekao, na jednom od nekoliko poslednjih razgovora sa poljoprivrednicima rekla da država nije imala novac za isplatu te subvencije, ali da će se one, navodno, ove godine isplaćivati.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
0
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
3
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
2
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
10
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Komentari 1
Sabahudin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar