Proizvođač mleka: Uskoro blokade nekoliko mesta u Srbiji
Vlasnik farme krava Dejan Trajković izjavio je da je uvođenje taksi na uvoz po litru mleka od 15 dinara prihvatljiva mera, ali da je taksa na kačkavalj od 30 dinara po kilogramu "nikakva zaštita".
Foto: 021.rs
Trajković je rekao da proizvođači mleka mesecima zagovaraju da Ministarstvo poljoprivrede uvede paket mera kojima bi se zaštitili proizvođači mleka u Srbiji, a da će pojedinačne mere dati slab efekat.
"Prelevman na litar mleka od 15 dinara je prihvatljiva mera, ali 30 dinara na kilogram kačkavalja znači ‘ništa’. Ta zaštitna mera za kačkavalj morala bi biti bar 350 dinara po kilogramu", rekao je Trajković iz sela Skorenovac kod Pančeva, povodom uvođenja prelevmana na te proizvode.
Vlada Srbije usvojila je u petak odluku o uvođenju uvozne takse od 15 dinara po litru mleka i 30 dinara po kilogramu za sedam vrsta sireva: ementaler, čedar, edam, tilsit, kačkavalj, masdam i gauda. Ova odluka se primenjuje od danas.
Trajković je rekao da je neophodno uvesti prelevmane na mleko i sve proizvode od mleka da mlekare ne bi manipulisale i uvozile mleko u prahu.
On je rekao da proizvođači mleka, zbog odbijanja države da ispune njihove zahteve, među kojima je zabrana uvoza mleka, osim u slučaju da nedostaje na tržištu i uvođenja minimalne otkupne cene mleka, pripremaju protest.
Istakao je da će protest biti održan za nekoliko dana blokadom nekoliko mesta u Srbiji.
Proizvođači sireva u Srbiji navode da su pred kolapsom, jer se u našu zemlju uvozi sir po dampinškim cenama iz EU.
Ovo nije tržišna utakmica već rat
Dragan Stanimirović iz mlekare Ekomil za Biznis.rs kaže da je situacija katastrofalna, da se domaći proizvođači okreću uvozu i gase proizvodnju.
"Sir se uglavnom uvozi iz Holandije po cenama od 2,7 evra po kilogramu, a njihova proizvođačka cena je oko šest evra, što znači da je preko 55 odsto damping. Kod nas se nikakve mere ne preduzimaju, što mlekare dovodi do kolapsa. Ja od 15. marta zaustavljam proizvodnju, otkazujem sve mleko", ističe Stanimirović.
On kaže da su razlozi ovakve sitacije samo ekonomski i da trgovci idu na svoju zaradu jer uvoze sir po nižim cenama.
"Mali proizvođači će teško preživeti. Proizvodimo 25 do 30 tona sira mesečno, mi smo mala porodična firma, a od januara već imamo gubitke od oko 50.000 evra. Kada je reč o proizvodnji sira u Srbiji, troškovi proizvodnje po kilogramu iznose oko 700 dinara, ali se sir prodaje za 500 dinara za kilogram. Na osnovu ovakvih troškova cena sira bi trebalo bi da bude oko 850 dinara da bismo imali ikakvu zaradu”, ocenjuje.
Prema njegovim rečima Holandija zbog ogromne proizvodnje mleka plasira svoje proizvode na evropsko tržište jer su im otkupljivači iz Kine otkazali, na tržište Rusije ne mogu, tako da su tržišni viškovi enormni u EU.
Stanimirović kaže da za proizvođače sireva najnovija odluka Vlade nema veliki značaj.
"To ništa ne znači, jer se uvoze manje količine mleka nego sira. Sir supstituiše velike količine mleka, jedan šleper sira menja 12 šlepera mleka. Te mere će možda malo da ublaže uvoz, ali kada je reč o proizvodnji sira, mnoge mlekare će potpuno ukinuti proizvodnju sira i preći na uvoz umesto proizvodnje. Ovo nije tržišna utakmica već rat", zaključio je Stanimirović.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
4
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
7
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
4
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
5
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Prosečna plata od 1.400 evra u Srbiji: "Čista demagogija, može samo uz visoku inflaciju"
29.10.2024.•
10
Prosečna neto plata u avgustu je u odnosu na jul smanjena za 1.200 dinara, a u odnosu na rekordnu majsku platu manja za oko 3.500 dinara.
Komentari 20
j ih m
sad mogu da im kazem vise mi ne trebate ni sa mlekom ni sa sirom. Hiljadarku ne dam za sir niti za ostale skupe proizvode zaukivača inflacije. A sto se blokade tiče da sam vlast sklonili bi ih silom ako ometa one koji veze sa ovim nemaju.
MARŠ BRE nismo mi krivi sto nemamo standard kao mlekari.Nemamo veze sa njihovim sirom niti sa belom vodom i neka nas ZAOBIDJU.
Kad su poceli da izigravaju veličine i ja reših da ne kupujem više trajno mleko koje bacim pola jer se pokvari za 3 dana u frizideru.Ovo ucenjivanje nadležnih nanošenjem štete nekom trećem računajući na to da im oni obave posao je bezobrazluk .
Nimbus
Sa druge strane, veliku vecinu sireva na trzistu plasiraju velike mlekare, koje klepaju po usima. I radije cu da kupim madjarski sir od svercera, nego Imlekov.
Naravno da podrzavam kupovinu domaceg proizvoda, narocito od malih proizvodjaca, ali ponavljam, ljudi nemaju para.
Bilja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar