Ekonomisti: Politička nestabilnost Srbije prvo bi oterala potencijalne investitore
Prve posledice eventualne političke nestabilnosti u Srbiji prvo bi uticale na odluke investitora da zemlju isključe iz planova za poslovno širenje.
Foto: Pixabay
Stručnjaci za ekonomiju smatraju da bi ovo bilo moguće zbog mogućeg nepovoljnog pravca pregovora Beograda i Prištine.
Ekonomista Goran Pitić izjavio je za Betu da "zdrav", nespekulativan kapital preferira političku stabilnost.
"Iskustvo pokazuje da eskalacije sukoba, posebno političkih sukoba, dovode do bega kapitala koji traži stabilnije investicione prostore", rekao je Pitić, koji je predsednik Saveta Fefa fakulteta u Beogradu.
Dodao je da Srbija, kao jedan od značajnijih regionalnih prostora, budi interes stranih investitora, ali je, kao mala otvorena privreda, veoma osetljiva na prekid kontinuiteta priliva stranih direktnih investicija.
"To s jedne strane govori o kvalitetu modela razvoja koji bi sigurno trebalo da više forsira i obezbedi mogućnost snaženja domaćeg privatnog sektora, koji bi dugoročno čino kičmu privrednog razvoja", rekao je on.
Veoma je važno da se, prema njegovim rečima, shvati značaj direktnih stranih investicija u Srbiji, a sastoji se u tome da utiče na zaposlenost, bruto domaći proizvod (BDP), a trenutno su posebno važne zbog stabilnosti deviznog kursa.
"Povlačenje ili smanjenje direktnih stranih investicija uticalo bi na priliv deviza, što bi povećalo pritisak na relativno stabilan devizni kurs i na topljenje deviznih rezervi u cilju njegove odbrane, a s druge strane klizanje kursa uticalo bi na plate i standard", rekao je Pitić.
Naveo je da bi povlačenje investicija uticalo i na javni dug jer bi dramatično porastao, a time bi se izgubila i "investiciona stabilnost".
Istakao je da sadašnja situacija ne pokazuje da je Srbija pred većim "izazovom".
"Ima interesovanja investitora, oni koji su u Srbiji su, kako pokazuju podaci u njihovim komorama, 'korektno zadovoljni' i, uz sve probleme koje privreda ima, u ovom trenutku ne postoji izazov za njihov opstanak", ocenio je Pitić.
Problem je, kako je rekao, priliv novih investicija ako bi došlo do većih političkih izazova jer nije mali broj kompanija koje bi osluškivale šta govore njihove vlade i evropske institucije.
Inostrane kompanije, prema njegovim rečima, ulaze u zemlje preko diplomatskih predstavništava, komercijalnih odeljenja ambasada i informacije koje bi govorile o ozbiljnim političkim izazovima sa kojima bi se, eventualno Srbija suočila, sigurno bi uticale na promenu odluka o investicijama u Srbiji - što bi usporilo rast.
"Posledice političke nestabilnosti dolaze kaskadno, prvo bi političke odluke uticale na one koji nameravaju da udju u Srbiju, naredni korak je uticaj na dodatno investiranje u postojeće fabrike, a zatim i sužavanje postojećih aktivnosti", objasnio je Pitić.
Jeftini energenti i sve ostalo su, prema njegovim rečima, prolazne stavke jer strane direktne investicije traže "dugoročno opredeljenje".
"Oni znaju da će Srbija morati vremenom i da usklađuje cene energenata, uvek imaju računicu troškova, da li je to preko radne snage, energenata, poslovnog modela ili preko kapaciteta tržišta Srbije u odnosu na zemlje u okruženju, ali to su samo stavke u profitnoj kalkulaciji, a kada je u pitanju dugoročno opredeljenje za ulazak ili ostanak u određenoj zemlji pitanje političkih signala ima ozbiljan uticaj na donošenje odluka preduzeća", rekao je Pitić.
Konsultant za strane investicije Milan Kovačević rekao je da bi prve posledice eventualne političke nestabilnosti zbog pregovora Beograda i Prištine uticale na opredeljenje potencijalnih investitora da izaberu Srbiju kao mesto ulaganja.
"Velike, ozbiljne fabrike koje su otvorene u Srbiji se, verovatno ne bi povukle, ali to nije uteha jer je najvažnije da li će nastaviti da ulažu. Ne znam kakve bi posledice imale one firme koje ne poslušaju eventualni poziv njihovih vlada da se povuku iz Srbije", rekao je Kovačević.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
4
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
7
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
12
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Komentari 13
HEGEL
Marko M
Miloš M
- Nije tačno. Ovde, kao "potencijalni investitori" samo dolaze ili firme koje peru novac (najveća smo perionica para) ili zbog abnormalnih državnih pogodnosti i subvencija...i ni zbog čega više. A špekulativni kapital nije dobrodošao ni u jednoj pravno uredjenoj državi...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar