Šta se sve krade po marketima: Od kafe, luka, šargarepe i tunjevina do kondoma i brijača

Čokolade, kafa - nes ili domaća, kondomi, ajvar, sva skuplja kozmetika, skupa alkoholna pića, tunjevina Rio mare -zaštićeni su zujalicama u velikim radnjama domaćih trgovinskih lanaca.
Šta se sve krade po marketima: Od kafe, luka, šargarepe i tunjevina do kondoma i brijača
Foto: Pixabay
Ni to, međutim, ne pomaže da se spreče krađe, kojih je od krize sve više, piše Danas.
Kako piše Danas, u jednoj od većih radnji u centralnoj beogradskoj opštini na većinu proizvoda nalepljena je zujalica. Ima ih na gotovo svakoj pasti za zube, četkici, dezodoransima, kupkama poznatijih proizvođača.
Sve skupe bonbonjere, ali i jeftinije čokolade na akcijama poznatih marki imaju zaštitu, pod zaštitom su i mala pakovanja suhomesnatnih proizvoda - čajne ili pečenice od 100 ili 200 grama.
 
I dok tegle maslina ili kiselih krastavaca nisu zaštićene, ajvar u malim teglama jeste. Baš kao i tunjevine Rio mare, ili raznih pesto ili bolonjeze umaka. Vina i alkoholna pića skuplja od 1.000 dinara su najčešće obezbeđena plastičnim čepovima, koje skidaju prodavci na kasi, navodi Danas.
 
Bez zujalica su sitne stvari, obični sapuni, ne i tečni, kašice i sokovi za bebe, papirne i vlažne maramice, čačkalice, sunđeri za pranje sudova, krpe. Neke druge sitne stvari, međutim, imaju zaštitu, poput kondoma ili brijača.
 
Nedaleko, u jednom od manjih marketa poznatog beogradskog lanca prodavnica, zujalica gotovo da nema - čak ni na poznatoj marki tunjevine.
 
Na konstataciju da u njihovoj radnji možda i nemaju toliko problema sa krađama, ako već nema potrebe da se zaštite proizvodi, kasirka kaže da ih "nemaju jer ne mogu da nabave koliko im treba”.
 
"Krade se sve i to sve više. Ljudi uzimaju po jedan luk, šargarepu, nemaju para. Strašno se krade. Nemamo zujalica koliko nam treba, ali ni to ne pomaže", kaže ona.
Maslac je, od kada mu je cena gotovo duplirana u odnosu na ranije, posebna priča, u nekim radnjama mogu da se nađu i po dve zujalice na jednom maslacu.
 
Negde nisu transparentni, dešava se da su proizvodi uvijeni u selotejp, a da se zujalica krije ispod poklopca ili na mestu gde ne može da se primeti tako lako.
 
Pojedine radnje, u plastičnim providnim kutijama drže proizvode koje žele da zaštite od krađe. U njima su najčešće neki kozmetički proizvodi, opet brijači, a u jednom od marketa dosetili su se da na rafove ostave prazne kutije paste za zube. Ko želi da kupi pastu - koja nije skuplja od 500 dinara - uzme kutiju, a proizvod najverovatnije dobije tek kad stigne na kasu.
 
Prema Krivičnom zakoniku, ko učini sitnu krađu, kažnjava se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
 
Krađa se smatra sitnom, ako vrednost ukradene ili utajene stvari, odnosno šteta prouzrokovana prevarom ne prelazi iznos od 5.000 dinara, a učinilac je išao za tim da pribavi malu imovinsku korist, odnosno da prouzrokuje malu štetu.
 
Ako je, međutim, sitna krađa na štetu privatne imovine, gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi, što znači da bi trgovci morali sami da se za pravdu izbore na sudu, što im se često ne isplati. Krivičnu prijavu moguće je podneti za iznose veće od 5.000 dinara.
 
Opširnije na sajtu Danasa.
  • Coa

    08.03.2023 10:59
    Krade se svugde. U SAD u svakom Walmart-u stoje na vratima i prilikom izlaska mogu da traže račun na uvid i provere da li su plaćene bar one skuplje stvari.Krade se sad ali mi je rečeno od iskusnog trgovca da se kralo oduvek i da su mnogi osokoljeni da kradu jer nema adekvatne kontrole.
  • Micic

    08.03.2023 09:19
    Micic
    Kradem i neosvrcem se! Sve sto mi padne pod ruku i jaknu!!! Svi kradu u ovoj Smrdiji ovo sto mi kraduckamo je puko prezivljavanje oni se bogate na nasoj nesreci!
  • Voja

    07.03.2023 21:43
    Borba
    Naveci muljatori su trgovci.Cene se menjaju na dnevnom nivou, najcesce danas poskupe za 50 posto, a sutra naprave akciju kao 20 posto jeftinije,sto je skuplje za 30 posto od prekčjuce, ta muvacina im je hit u zadnje vreme.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija