Banke prosečnu kamatu na zajmove podigle za 4,39 odsto, više zaradile na građanima nego na privredi

Građani i privrednici u Srbiji koji imaju bilo kakav kredit sa promenljivom kamatnom stopom suočavaju se sa velikim povećanjima rata.
Banke prosečnu kamatu na zajmove podigle za 4,39 odsto, više zaradile na građanima nego na privredi
Foto: Pixabay
Kada se pogledaju dinarski krediti prosečna kamata za nove zajmove stanovništvu sada iznosi 12,92 odsto, punih 4,39 odsto više nego pre godinu dana, navodi Demostat.
Istraživačko-izdavački centar Demostat dodao je da najveći deo povećanja zarade na razlici između kamata na kredite i kamata na štednju bankama došao od građana, a ne od privrede, i da su banke su borbu monetarnih vlasti sa inflacijom iskoristile da povećaju svoju zaradu.
"Od jula prošle godine, Evropska centralna banka je svoje kamatne stope podizala čak šest puta - sa nula na 3,5 procenta, automatski podižući i euribor, a time i mesečne rate svima koji imaju kredite vezane za evro. Istovremeno, i Narodna banka Srbije je podizala svoju referentnu kamatnu stopu, čak 12 puta u poslednjih godinu dana - sa jedan na 5,75 odsto, dovodeći u istu situaciju i bankarske klijente zadužene u dinarima", navodi Demostat.
 
Kako se ističe, dok je ovaj rast kamata štetio dužnicima, štedišama bi trebalo da je pogodovao, ali analiza Demostata pokazuje da su banke, iako su podigle i kamate na depozite, tu ipak bile manje ažurne nego kad je trebalo povisiti kamate na kredite.
 
"Prema podacima Narodne banke Srbije, u januaru ove godine banke su u proseku plaćale 3,08 odsto kamate na sve postojeće depozite građana i privrede, što je za 1,92 odsto više nego pre godinu dana. U isto vreme, banke su za postojeće kredite počele da naplaćuju 2,40 odsto više, podigavši prosečnu kamatu sa 4,34 na 6,74 odsto", navodi Demostat.
 
Kamate na postojeće depozite građana od prošlog do ovog januara u proseku su povećane za samo 0,86 odsto, a za depozite privrede čak za 3,21 odsto. Za nove depozite kamate su podignute za 1,82 odsto za stanovništvo, a skoro duplo više - za 3,51 odsto za privredu, navodi se u istraživanju.
 
Demostat dodaje da je u slučaju postojećih kredita "privreda čak prošla gore od građana, jer sada plaća za 2,56 odsto veće kamate nego pre godinu dana, a građani 2,19 odsto veće", dok je kod novih kredita obrnuto, pošto su stanovništvu banke digle kamate za 3,96 odsto, a privredi za 2,93 odsto.
 
U poređenju s regionom kamate su uglavnom primetno više u Srbiji, pa su tako u Hrvatskoj kamate na nove depozite u evrima i dalje znatno manje (samo 0,15 odsto za stanovništvo i 1,29 odsto za privredu - u Srbiji 2,49 i 1,99 odsto), kao na postojeće depozite (0,21 i 0,77 odsto - kod nas 1,62 i 1,78 odsto).
 
Slično je i u Crnoj Gori gde se za depozite daje 0,34 i 0,21 odsto i Severnoj Makedoniji u kojoj je 0,66 i 0,69 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    22.03.2023 06:13
    fatamorgana
    Koja privreda?
  • adv Dragan Petrić

    21.03.2023 19:37
    @Realno
    Šta da kažem..sve je tačno pogođeno.. ono što mislim o tome sam i rekao:
    https://mc.rs/dogadjaji/udruzenje-potrosaca-efektiva-advokati-i-punomocnici-gradana-u-sporovima-protiv-banaka-tvrde-da--banke-definitivno-gube-sporove-na-prevaru-zovu-klijente-da-se-odricu-tuzbenih-zahteva-/2190

    https://www.021.rs/tag/18856/Dragan-Petric

    ..eto.. NIJE da nismo pokušali da reagujemo, ali NIJE da nas je iko podržao, najblaže rečeno. Svakako, opservacija Vam je potpuno pravilna.
  • Sabahudin

    21.03.2023 08:55
    Omerović
    Tako to biva kad gologuzija želi da živi iznad svojih finansijskih mogućnosti i da se fotka za Instagram...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija