Borba protiv sive ekonomije: Olakšice kada su u pitanju parafiskalni nameti

Šef Jedinice za konkurentnost u NALED-u Marko Danon kaže da je obim sive ekonomije znatno umanjen u poslednjih pet godina.
Borba protiv sive ekonomije: Olakšice kada su u pitanju parafiskalni nameti
Foto: Pixabay

Navodi da novi Vladin program za suzbijanje sive ekonomije predviđa olakšice kada su u pitanju parafiskalni nameti, prenosi N1.

Vlada Srbije usvojila je Program za suzbijanje sive ekonomije za period 2023. do 2025. godine. Kako se navodi u saopštenju, cilj je da se udeo sive ekonomije u ukupnoj privrednoj aktivnosti u Srbiji smanji i na tržištu svede na najniži mogući nivo.
Privrednici smatraju da su glavni razlozi postojanja sive ekonomije visoko poresko opterećenje zarada i parafiskalni nameti. Na pitanje da li će biti olakšica –  Danon navodi da hoće, dodajući da je ovaj program prepoznao i taj problem.
 
Objašnjavajući ono što predviđa strategija, kaže da se ona sastoji od 23 mere, koje su grupisane u tri grupe, a svaka sa svoje strane targetira neku konkretnu stvar. Kako dodaje, te tri grupe mera odnose se, s jedne strane, na jačanje nadzornog kapaciteta države – inspekcije, prekršajnih sudova, poreske uprave… Dakle, kako dodaje, na jačanje njihove sposobnosti da se uoče slučajevi sive ekonomije. A s druge strane, postoji set mera koji se odnosi na podsticanje građana i privrede da stupe odmah u legalne tokove.
 
Samim tim, kako kaže, radnici bi trebalo da budu zaštićeniji.
 
Ističe da se sivom ekonomijom šalju signali da je nelojalna konukurencija profitablinija, da se to onda preliva na radnike koji su ili nepotpuno prijavljeni ili im se isplata naknada vrši "na ruke", pa su, kako naglašava, samim tim njihova prava umanjena.
 
Navodi da je problem i mali broj inspektora, ali je problem i u njihovom statusu i zvanju pa i u materijalnom položaju – sve to treba da se unapredi da bi inspektori radili efikasnije.
  • Dragan

    27.03.2023 06:51
    najveća prevara
    države su neto plate. Da se isplaćuje bruto, pa da radnik sam vidi koliko mu država uzima i gde novac ide, ne bi pizdeli na gazde, već bi se borili za svoja prava. Drugo, država nam je najveća nelojalna konkurencija, motiviše uvoz i dala je bankama da nam rade šta hoće.
  • dakle

    26.03.2023 09:03
    Znači "set mera" se sveo na uterivanje reketa povećanjem broja inspektora i potkazivanjem od strane radnika.
    Ne daj bože da se smanji administracija, poveća neoporezivi deo plate, uvede isplata bruto plate da radnici vide gde ide njihov novac.
    Sekta nastavlja da cedi, dok bude imala koga. Posle će se vrhuška spakovati pa na Mauricijus, a prašinare će oblepiti katranom i perjem.
  • Uroš

    26.03.2023 08:40
    Sve pogrešno
    Rešenje je u rasterećivanju kojekakvih izmišljenih nameta i uslova, a ne u "jačanju" inspektora. I to na garantovan decenijski rok, a ne kao sada gde se stalno nešto menja.
    Ukinuti "reket" tv pretplate za pravna lica i preduzetnik, tzv. "ekološke" naknade, pristup javnim službama i podacima(RGZ), obavezna nepotrebna članstva. Uvesti besplatan program obrade i pristupa e-faktura

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija