Istraživanje: Najveći broj frilensera u Srbiji bavi se grafičkim dizajnom

Najnoviji globalni izveštaj o poslovanju radnika na internetu (frilensera) koje je sprovela kompanija Pejonir (Payoneer) pokazuje da u Srbiji 29 odsto frilensera radi više od 30 sati nedeljno.
Istraživanje: Najveći broj frilensera u Srbiji bavi se grafičkim dizajnom
Foto: Pixabay
Anketa je obuhvatila više od 2.000 frilensera iz više od 122 zemlje, među kojima su i zemlje Balkana.
Rezultati ankete pokazuju da se najveći broj frilensera u Srbiji, njih 41,2 odsto, bavi grafičkim dizajnom, što se podudara sa uslugama koje nude njihove kolege iz regiona.
Mnogi od radnika na internetu su povećali cene svog rada, ali još uvek postoji razlika u platama među polovima, pa je tako prosečna cena radnog sata za muškarce frilensere u Srbiji 20,88 dolara, što je približno proseku u ostalim regionima, ali žene zaostaju na ovom polju, pa je njihova zarada po satu 18 dolara, što je niže i od žena frilensera u ostalim regionima (22 dolara).
 
Od ispitanika iz Srbije, 59 odsto njih je navelo da isključivo radi kao frilenser ili ima svoj biznis, dok 41 odsto radi i u kompaniji.
 
Gledajući samo Srbiju, oko 77 odsto ispitanika je navelo da je zadržalo isti nivo cena, dok je 80 odsto ispitanika u Bosni i Hercegovini navelo da je povećalo svoje cene.
 
Kada je u pitanju svet, uprkos strahovima od globalnog ekonomskog usporavanja, 46 odsto ispitanika globalnog istraživanja je zabeležilo porast tražnje za njihovim uslugama.
 
Anketa je pokazala da samo osam procenata ispitanika u jugoistočnoj Evropi navodi da su glavni izvor novog posla društvene mreže, a razlog za to je i znatno manja verovatnoća da će dobiti novi posao preko platformi društvenih medija od frilensera u drugim delovima sveta, zbog čega više koriste usmene preporuke od većine frilensera u drugim regionima.
 
Primarna društvena mreža koju koriste frilenseri u Jugoistočnoj Evropi jeste Linkedin (33 odsto), zatim Instagram (24 odsto), dok je Fejsbuk na trećem mestu (15 odsto).
 
Kada je u pitanju način života koji vode frilenseri širom sveta, njih blizu 80 odsto se izjasnilo da je veoma zadovoljno njime.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Xli

    02.04.2023 12:41
    Graficki dizajn je profesija na izdisaju. Em ima milion stock sajtova em postoji stotine miliona grafickih dizajnera em ce AI da ih pocisti uskoro komplet. A kada AI bude sposoban da u realnom vremenu prevodi jezike (nije daleko) i predavace jezika moze da stigne slicna sudbina.
  • Deki

    01.04.2023 18:02
    Eee
    Da je ovo iole tacno. Niti su frilenseri u Srbiji zadovoljni necim a pogotovu nije tacno da su ogromna vecina graf dizajneri. Kod nas su predavaci engleskog. Graf dizajneri nisu ni 2%

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.