Šta znači potvrda kreditnog rejtinga Srbije? "Nije bilo ekonomskog napretka"

Konsultant za strane investicije Milan Kovačević kaže da to što je rejting Srbije na nivou BB+ potvrđen znači da je ostao isti kao i u prethodnom periodu.
Šta znači potvrda kreditnog rejtinga Srbije? "Nije bilo ekonomskog napretka"
Foto: 021.rs
Kovačević je dodao da će eventualno poboljšanje zavisiti od mnogo faktora.
"Da li će kreditni rejting u narednom periodu biti bolji zavisi od celokupnih dešavanja u Srbiji. Ovaj sadašnji rejting ostao je isti iz nekoliko razloga - nije se dogodila neka značajnija promena u primeni prava, nije se dogodila promena u ekonomskom sistemu, kao ni u boljem poštovanju institucija. S druge strane, naša ekonomija je u nekom proseku, odnosno nema poseban uspeh, pa je to uticalo na procenu da rejting ostane isti kao što je i bio", objašnjava Kovačević.
Agencija navodi da bi kreditni rejting Srbije mogao da bude poboljšan ukoliko bi se rast srpske privrede ubrzao iznad očekivanja, a negativne posledice geopolitičke neizvesnosti zadržale pod kontrolom.
 
"Standard and Poor's" u svom izveštaju ocenjuje da je privreda Srbije nastavila da raste solidnim tempom u 2022. godini, da će usporavanje u 2023. godini biti samo kratkotrajno, a nakon toga se očekuje rast od tri odsto u periodu od 2024. do 2026. godine, koji će biti podstaknut poboljšanjem globalnih ekonomskih uslova, domaćim investicijama i potrošnjom.
 
Takođe, predviđanja agencije su da će srpska ekonomija i u narednom periodu nastaviti sa privlačenjem stranih direktnih investicija koje će prevashodno biti usmerene na finansiranje velikih infrastrukturnih projekata.
 
"Kreditni rejting jeste jedan od parametara nekoga ko razmatra da ulaže u Srbiju, ali retko se dešava da se samo gleda taj indeks. Obično su saradnje, odnosno ulaganja, već dogovorene, pa im kreditni rejting nije toliko značajna stavka u razmatranju ili nešto što bi moglo da utiče na odluku o investiranju", ističe konsultant za strane investicije.
 
Ono što je najbitnije kod određivanja nivoa kreditnog rejtinga, prema rečima sagovornika Biznis.rs, jesu uslovi zaduživanja države.
 
"Kreditni rejting je značajan pri uzimanju kredita jer zemlje koje popravljaju kreditni rejting imaju snižavanje kamatnih stopa na tržištu kredita i obrnuto. Tako za one kod kojih pada rejting poskupljuju krediti", ocenjuje Milan Kovačević.
 
U izveštaju agencije navodi se i da je bankarski sektor nastavio uspešno poslovanje, a da su banke ostale profitabilne i likvidne. Nivo problematičnih kredita (NPL) dostigao je istorijski minimum od tri odsto, što je značajno poboljšanje u odnosu na najviši nivo od čak 22 procenta u 2015. godini.
 
Iz Ministarstva finansija kažu da su procene "Standard and Poor's" da će fiskalni deficit dostići 3,3 odsto BDP-a u 2023. godini.
 
"Nakon 2023. godine Vlada Srbije će se vratiti na svoje konzervativno fiskalno upravljanje i ciljani budžetski deficit od jedan do dva odsto BDP-a. Imajući u vidu projektovane fiskalne izglede, javni dug ostaće stabilan u narednim godinama. Agencija ocenjuje da će doći do njegovog smanjivanja na oko 47 procenata BDP-a do 2026. godine", navodi se u saopštenju ministarstva.
 
Ceo tekst portala Biznis.rs možete pročitati OVDE.
  • hehe

    12.04.2023 08:02
    evo
    hejteri znaju bolje od svetske institucije haha !
  • Pazernacs

    11.04.2023 18:14
    Nije mi sada nista jasno.
    Zar ovaj ekonomski tigar nema nabrzi privredni rast u Evropi?
  • Milos

    11.04.2023 16:21
    Milos
    Odakle ovskvoj Srbiji Ekonomija? Mi to nemamo godinama unazad,zivimo od zaduzivanja,kukanja,obecanja i rasprodaja Srbije! Sta mislite,odakle Vucicu toliki novci...niko ti novac nedaje ako nema,interesa! Ubrzo cete se uveriti za Kosovo,Litijum,Vojvodinu...i ko zna sta je Vucic,rasprodao za novac i jos malo vlasti?! Sto bi se reklo,kukala nam Majka sta smo kao narod i kome dozvolili da nas ovako,rasprodaje!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija