Baroni hrane: Ko najviše profitira od rastućih cena?

U poslednjih nekoliko godina, u svetu je porastao broj milijardera koji zarađuju na hrani.
Baroni hrane: Ko najviše profitira od rastućih cena?
Foto: Pixabay

Kako piše Euronews Srbija, baš kao i kada je u pitanju energetski sektor, kompanije koje se bave hranom zaradile su od krize troškova života, koja je pratila teška vremena izazvana koronavirusom. Međutim, dok su takve energetske kompanije u svojoj branši globalno poznate, imena biznisa koji vuku konce u industriji hrane manje su poznata i samim tim manje podložna nadzoru.

"Imate veliki broj korporacija koje sve više rastu, i sve su moćnije. Uz to dobijaju i sve veću kontrolu nad različitim aspektima sistema hrane i dosta profitiraju. Tokom krize sa troškovima života, gde se mnogi bore da priušte grejanje i hranu, oni prave ogromna bogatstva i to rade na isti način kao i energetske korporacije. Suštinski, monopolizuju osnovnu stvar koja nam je svima potrebna", rekao je za Euronews Nik Derden, direktor NVO "Globalna pravda sada".
U poslednjem izveštaju o ovom problemu, istraživači iz ETC nazvali su najveće igrače u industriji hrane i poljoprivrede "baronima hrane", što je titula koja ukazuje na moć koju ove korporacije imaju u okviru industrija.
 
Ovi "baroni" postojali su dugo pre pandemije ili krize troškova života. To su kompanije koje su se ustoličile kroz decenije i sada kontrolišu velike delove sektora. Međutim, pandemija i kriza su igrale veliku ulogu u povećavanju važnosti i broja ovih kompanija.
 
Prema nedavnom izveštaju "Oksfama", koji nosi naslov "Profitiranje od bola", bogatstvo ovih "milijardera hrane" naraslo je oko 45 odsto u poslednje dve godine, što znači da je na njihove profite dodato još oko 325 milijardi evra. Iste godine, 62 nova milijardera su stvorena, jer su kompanije povećale profite.
 
Isto kao i kod energetskih kompanija, "milijarderi hrane" uvećavali su svoje bogatstvo za milijardu dolara svaka dva dana, između 2020. i 2022. godine. Ovaj rast profita uglavnom su predvodili bilioni dolara koje su nacionalne vlade ubacivale u njihove ekonomije kako bi sprečile kolaps, što je imalo neželjeni efekat rasta cena ključnih stvari poput hrane.
 
Istraživači iz ETc-a pišu da su usred pandemije "baroni hrane maksimalno iskoristili sveobuhvatne krize kako bi još jače stisli svaku kariku u industrijskom lancu ishrane", kao i da su time podrivena "prava seljaka, malih zemljoposednika, ribara i stočara koji proizvode hranu za svoje zajednice i mnoge druge".
 
Koje kompanije nazivamo "baronima"?
 
ETC je identifikovao "samo četiri do šest" dominantnih firmi koje kontrolišu svaki aspekt prehrambene industrije, od poljoprivrednih mašina do farmaceutskih proizvoda za životinje. 
 
Dve od njih je takođe istakao i "Oksfam" u svom izveštaju o milijarderima u hrani: dve "dinastije" - Kargil i Volmart.
 
Kargil je globalni prehrambeni gigant u vlasništvu 11. najbogatije porodice na svetu i jedna od najvećih svetskih privatnih kompanija, mada je ovo ime većini možda i nepoznato. 
 
U 2017. godini, prema "Oksfamu", ova kompanija je bila jedna od četiri koje kontrolišu više od 70 odsto globalnog tržišta poljoprivrednih proizvoda. Fluktuacije u globalnoj ceni žitarica dovele su do toga da je Kargil povećao profit, a porodica Kargil je povećala svoje kolektivno bogatstvo za 65 odsto od 2020. godine, sa četiri člana koji su se pridružili Forbsovoj listi 500 najbogatijih ljudi na svetu.
 
Kargilov konkurent "Luj Drajfus", poljoprivredna trgovačka kuća, takođe je ostvario ogroman profit od problema sa tržištem žitarica.
 
Volmart, lanac supermarketa koji je sveprisutan u SAD, dobio je oko 15 milijardi dolara dividende u gotovini, pošto je roba koja se prodaje u njihovim prodavnicama poskupela, a plate zaposlenih uglavnom su ostale iste.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pera

    23.04.2023 08:23
    Kriv Baron
    Kriv Baron što niko neće na selo a svi hoće da jedu.
  • Ssy

    23.04.2023 07:12
    Socijalizam je pravi
    Kapitalizam je čudovište, a liberalni kapitalizam je još gori. Srpski frankenštajn kapitalizam je nešto što će se proučavati godinama, u neverici.
  • Realista

    22.04.2023 21:16
    @Rag:
    ... a nasuprot kapitalizmu, u komunizmu su vođe potpuni altruisti, preplavljeni empatijom za bližnjega svoga? Kao i kad je nešto hrišćansko, to je automatski i dobro? Recimo, spaljivanje veštica, krstaški ratovi ili pedofilija sveštenstva?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.