Ko je najzaduženiji u EU?

Na kraju 2022. godine bruto javni dug članica evrozone iznosio je 91,6 odsto BDP-a. To je smanjenje u odnosu na 95,5 odsto koliko je javni dug prema BDP-u bio na kraju 2021. godine.
Ko je najzaduženiji u EU?
Foto: Pixabay
Prema podacima Euostata, statističke agencije EU, javni dug u celoj EU bio je nešto manji i iznosio je 84 odsto BDP-a, što je smanjenje od četiri procentna poena u odnosu na kraj 2021. godine.
Kako se navodi u saopštenju Eurostata, smanjenje racia javnog duga je posledica većeg nominalnog rasta bruto domaćeg proizvoda nego duga zemalja.
Na kraju prošle godine od ukupnog javnog duga evrozone, 82,5 odsto činile su hartije od vrednosti, dok su obveznice činile 81,9 odsto duga Evropske unije. Zajmovi su činili 14,5 odsto duga evrozone, a 15,1 odsto duga EU.
 
Apsolutno, javni dug Evropske unije na kraju 2022. iznosio je 13.272,7 milijardi evra.
 
Najveći javni dug imala je Grčka, čak 171,3 odsto BDP-a, dok je Italija završila godinu sa javnim dugom od 144,4 odsto BDP-a.
 
Javni dug Portugala iznosio je 113,9 odsto BDP-a, Španije 113,2 odsto, a Francuske 111,6 odsto BDP-a. Javni dug veći od svog BDP-a imala je i Belgija sa 105,1 odsto BDP-a.
 
Na drugoj strani, najmanji javni dug imala je Estonija sa svega 18,4 odsto BDP-a, Bugarska sa 22,9 odsto i Luksemburg 24,6 odsto BDP-a.
 
Među najštedljivijim zemljama u EU su nordijske i zemlje Centralne i Istočne Evrope.
 
Ispod proseka po javnom dugu su Danska, Švedska, Litvanija, Letonija, Češka, Irska, Rumunija.
Iako najzaduženija zemlja u EU, Grčka je najviše smanjila odnos duga prema BDP u odnosu na kraj pretprošle godine, za 23 procentna poena. Dug prema BDP su smanjili i Kipar, Portugal, Irska, Hrvatska, Danska, Italija, Litvanija i Španija.
 
Učešće javnog duga u BDP su povećali Češka (za 2,1 procentni poen), Estonija, Finska i Luksemburg.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    24.04.2023 08:20
    Jeste!
    Kome je EU ekonomija dužna sve te milijarde? Kako to da su bukvalno sve države na svetu zadužene i prezadužene - prema kome, ko je taj koji stvara toliki kapital? I od čega? Potpuna budalaština.
  • V

    23.04.2023 10:32
    Jel su oni stvarno bogati ili trose pozajmljen novac?
  • Zoka

    23.04.2023 08:37
    Kako stoji ekonomski Tigar?Sta kaze vođa čopora,kad prestižemo Švajcarsku?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.