U brojkama, cena tone je sa 86.170 dolara pa na oko 52.000 dolara, prenosi
N1.
Samo prošlog meseca cena je pala za 32,03 odsto a u poređenju sa istim periodom prošle godine za 64, 22 odsto. Razlog tome su obilna ponuda i slaba tražnja.
Kineska vlada je ukinula gotovinske subvencije za domaćinstva koja kupuju nova vozila na energiju što je dovelo do usporavanja rasta prodaje elektičnih vozila za 22 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Prekomerna proizvodnja baterija na kraju prošle godine kako bi se iskoristile subvencije Kine podstakla je prodaju kao litijuma tako i automobila uz velike popuste.
Kako opadajuće cene sirovina prolaze kroz industrijski lanac, proizvođači automobila će verovatno dodatno sniziti cene kako bi stimulisali prodaju, što će zauzvrat dovesti do oporavka potražnje za litijumom, rekao je analitičar jedne kompanije za hartije od vrednosti.
Uprkos padu, cene litijuma u Kini i dalje ostaju na nekoliko puta višem nivou nego ranije. Ipak predviđa se dalji pad cene jer kompanije i dalje rade na smanjenju zaliha. Očekivano je da litijum rekorno niske cene dostigne tokom maja i juna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Darkoni
savche
Naravno da će se litijum tražiti mnogo manje.
Tek sada se treba boriti protiv iskopavanja u Srbiji kada je hype u svetu prošao.
Radojko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar