"Crne liste" u bankama i dalje postoje - ovo su razlozi zašto vam ne daju kredit

Neretko banke odbijaju klijente kada apliciraju za kredit. Takozvane "crne liste" i dalje postoje, aplicirati za kredit možete, ali je pitanje da li ćete ga i dobiti.
"Crne liste" u bankama i dalje postoje - ovo su razlozi zašto vam ne daju kredit
Foto: Pixabay
Klijenti se tako često pitaju zašto su na "crnoj listi", a banka često ne daje objašnjenje. A razlozi su najčešće "bolni" jer se odnose na nesigurnost posla, rizičnu delatnost u kojoj rade, orijentisanost firme na rizična tržišta, lošu kreditnu istoriju...
Banke su još pre dve godine u jeku pandemije zaoštrile uslove pod kojima odobravaju kredite. Napravljen je spisak delatnosti i zaposlenih u tim delatnostima kojima tada prosto nisu odobravale zajmove. Napravljene su liste rizičnih klijenata. Mnoge činjenice tu su se promenile, rizične delatnosti više nisu rizične, ali su se pojavile nove okolnosti u svetu koje sada utiču i na formiranje novih politika banaka.
Na takozvanim "crnim listama" banka obično stavlja klijente koji, prema njenim analizama, neće moći da isplate kredit za koji su podneli zahtev. 
 
Da bi se neko proglasio "rizičnim klijentom" potrebno je više faktora, a oni su:
 
- Dužina zaposlenja,
- Vezanost kompanije za i zavisnost od rizičnih tržišta,
- Istorija klijenta u banci,
- Blokade u banci, ukoliko ste ih imali,
- Kašnjenje u plaćanju,
- Klađenje na utakmicu plaćeno direktno karticom
 
Činjenica je da banke imaju svoje "diskreciono pravo" da vam ne kažu zašto su odbile vaš zahtev za kredit. Pre odobrenja bilo kod kredita, banke vrše detaljnu proveru klijenta, njegove kreditne istorije, ali i sposobnosti. Onog momenta kada banka proceni sposobnost klijenta i da on ispunjava uslove, dolazi do odobrenja kredita. Sve provere se vrše uglavnom preko Kreditnog biroa.
"U suštini sve zavisi od banke i njene politike. Neke će gledati vaš položaj, druge delatnost, a treće nešto treće. Ne postoje ustaljena pravila. Banke generalno nemaju razlog da vam kažu zašto vam odbijaju zahtev za kredit. U neizvesnim okolnostima, neizvesna su i dešavanja sa mnogim delatnostima, kompanijama u kojima klijenti rade. Ali, banke generalno strahuju od neizvesnih privrednih tokova", kaže za finansijski portal Kamatica sagovornik upućen u problematiku.
 
Stručnjaci zašto često savetuju da, ako znate da će doći do problema ili mogućih kašnjenja u otplati, da se odmah obratite banci i konsultujete sa stručnim licem kako biste dogovorili potencijalni reprogram kredita kroz produženje roka.
 
Savet je da ako već upražnjavate pomenute kladioničarske aktivnosti plaćate u kešu, a ne karticom. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jovan

    27.05.2023 01:29
    Sramota
    Vrhovni kasacioni sud je velika bruka i sramota Srbije. Dozvolili su jos jednu pljacku naroda. Tetkice su vec ojadili, sada i sve ostale.
  • Glavni razlog

    04.05.2023 19:14
    Glavni razlog za crnu listu
    Sada je vec neko vreme Glavni razlog za crnu listu to sto je neko tuzio banku, za one naknade za obrade kredita ili za NKOSk..Banke imaju spisak tuzilaca protiv njih i nove kredite tim klijentima ne daju dok oni ne povuku tuzbu il se ne odreknu tuzbenog zahteva.
  • Драган

    02.05.2023 18:37
    Није
    Није ваљда неко луд да узима кредит од тих зеленаша?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija