Butan, južnoazijsko kraljevstvo smešteno u planinama Himalaja, nedavno je otkrilo tajnu: zemlja je godinama tiho rudarila kriptovalute, a da nikome nije rekla, uključujući i sopstvenim građanima.
Foto: Pixabay
Južnoazijsko kraljevstvo se nada da će postati druga zemlja na svetu koja će upravljati svojim državnim kripto rudnikom.
Još veće iznenađenje bilo je da je zemlja uspela da rudari kriptovalute na održiv način u poređenju sa uobičajenim metodama koje su bile naširoko kritikovane zbog velikih količina potrebne električne energije.
Butan je uspeo da rudari tokene koristeći svoje velike zalihe hidroelektrične energije, obnovljivi izvor energije koji se uglavnom može smatrati "zelenim".
Butan ima obilje hidroelektrične energije, oblika obnovljive energije koji koristi snagu vode koja se kreće za proizvodnju električne energije, zahvaljujući drevnim ledenicima koji napajaju mnoge reke koje teku zemljom.
Energija proizvedena hidroelektričnom energijom trenutno snabdeva domove većine od 777.000 stanovnika zemlje i predstavlja 30 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje.
Ali nedavno otkrivena tajna Butana pokazuje da je zemlja takođe koristila ovaj resurs za još jednu svrhu koja bi mogla podstaći i održati njenu ekonomiju u budućnosti: stvaranje sopstvenih kripto rudnika.
Butan nije jedini koji se kladi na kriptovalute za svoju budućnost. Srednjeamerička država El Salvador trenutno je jedina zemlja na svetu koja upravlja državnim kripto rudnicima.
Sa svojom malom veličinom i ograničenim resursima, zeleno kripto rudarenje moglo bi biti rešenje za ekonomsku nezavisnost Butana, zemlje koja se godinama bori da uspostavi svoju samostalnost.
Hidroelektrična energija je jeftina, a planine u zemlji, budući da su visoke, pružaju savršeno okruženje za hlađenje računara koji su zauzeti rudarenjem kriptovaluta. Kripto rudnici u zemlji mogli bi, barem na papiru, imati mali ili čak ni toliki karbonski otisak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
U Velikoj Britaniji je tokom prošle godine svakih nedelju dana vrata zauvek zatvorilo prosečno oko šest pabova, što je rezultiralo gubitkom oko 4.500 radnih mesta.
Stav Moskve je da rešavanje problema poslovanja Naftne industrije Srbije (NIS) nije "posao" Srbije, već prvenstveno stvar pregovora koji treba da se vode na relaciji Rusije i SAD, piše NIN.
Broj goveda u Srbiji smanjen je skoro za četiri odsto, dok je broj svinja, ovaca i živine u porastu, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Banke u Srbiji odredile su subotu, 22. februar, kao dan kada će zatvoriti račune NIS-a i prestati da obavljaju transakcije s tom firmom, piše Nova ekonomija.
Ako EU ne odbaci princip recipročnih carina koje američki predsednik želi da uvede, onda taj reciprocitet treba da bude od koristi za sve, izjavio je evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič.
Italijanski tužioci danas su saopštili da će obustaviti istragu o utaji poreza protiv kompanije Gugl nakon što je pristala da plati 326 miliona evra u okviru nagodbe.
Rezultati poslovanja EPS-a u 2024. godini pokazali su nagli pad profitabilnosti - sa 958 miliona evra u 2023. godini profit je pao na svega 200 miliona evra.
Međugodišnja inflacija je u januaru iznosila 4,6 odsto dok su na mesečnom nivou, cene robe i usluga u okviru indeksa potrošačkih cena u proseku povećane za 0,6 odsto, navodi Narodna banka Srbije.
Ugovorom iz 2016. godine, Džonson elektrik trebalo ie da ima najmanje 2.400 novih radnika, ali pre nekoliko dana, oko 300 radnika ove fabrike dobilo predlog za sporazumni raskid ugovora o radu.
Junajted grupa postigla je dogovor o prodaji SBB-a firmi e& PPF, dok će kompanija Eon TV i prava prenosa sportskih događaja na zapadnom Balkanu u vlasništvu Sport kluba biti prodati Telekomu Srbija.
Komentari 1
mrva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar