Butan, južnoazijsko kraljevstvo smešteno u planinama Himalaja, nedavno je otkrilo tajnu: zemlja je godinama tiho rudarila kriptovalute, a da nikome nije rekla, uključujući i sopstvenim građanima.
Foto: Pixabay
Južnoazijsko kraljevstvo se nada da će postati druga zemlja na svetu koja će upravljati svojim državnim kripto rudnikom.
Još veće iznenađenje bilo je da je zemlja uspela da rudari kriptovalute na održiv način u poređenju sa uobičajenim metodama koje su bile naširoko kritikovane zbog velikih količina potrebne električne energije.
Butan je uspeo da rudari tokene koristeći svoje velike zalihe hidroelektrične energije, obnovljivi izvor energije koji se uglavnom može smatrati "zelenim".
Butan ima obilje hidroelektrične energije, oblika obnovljive energije koji koristi snagu vode koja se kreće za proizvodnju električne energije, zahvaljujući drevnim ledenicima koji napajaju mnoge reke koje teku zemljom.
Energija proizvedena hidroelektričnom energijom trenutno snabdeva domove većine od 777.000 stanovnika zemlje i predstavlja 30 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje.
Ali nedavno otkrivena tajna Butana pokazuje da je zemlja takođe koristila ovaj resurs za još jednu svrhu koja bi mogla podstaći i održati njenu ekonomiju u budućnosti: stvaranje sopstvenih kripto rudnika.
Butan nije jedini koji se kladi na kriptovalute za svoju budućnost. Srednjeamerička država El Salvador trenutno je jedina zemlja na svetu koja upravlja državnim kripto rudnicima.
Sa svojom malom veličinom i ograničenim resursima, zeleno kripto rudarenje moglo bi biti rešenje za ekonomsku nezavisnost Butana, zemlje koja se godinama bori da uspostavi svoju samostalnost.
Hidroelektrična energija je jeftina, a planine u zemlji, budući da su visoke, pružaju savršeno okruženje za hlađenje računara koji su zauzeti rudarenjem kriptovaluta. Kripto rudnici u zemlji mogli bi, barem na papiru, imati mali ili čak ni toliki karbonski otisak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Poljoprivrednicima do danas nije isplaćen osnovni podsticaj od 18.000 dinara po hektaru, iako je sporazumom iz oktobra pošle godine obećano da će dobiti novac do 1. aprila.
EU ima ozbiljan plan za odgovor na carine koje je uveo i koje bi trebalo da uvede američki predsednik Donald Tramp, iako bi radije pregovarala o rešenju, kaže predsednica Evropske komisije.
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Skoro polovina od 378 kompanija koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi "direktne i vrlo značajne posledice" zbog političke krize i blokada koje se organizuju širom države.
Poslednjih dana na adrese privrednika ponovo stižu koverte sa uplatnicama i uputstvom da u roku od pet dana uplate novac radi upisa u registar, odnosno takozvanu "Poslovnu bazu".
Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.
Kompanija NIS saopštila je da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 28. aprila.
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović izjavio je da je Uprava za veterinu pre više od mesec dana prestala da analizira kvalitet i bezbednosti meda.
Projekat "eCarina" planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, navodi pomoćnica direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.
Komentari 1
mrva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar