Butan, južnoazijsko kraljevstvo smešteno u planinama Himalaja, nedavno je otkrilo tajnu: zemlja je godinama tiho rudarila kriptovalute, a da nikome nije rekla, uključujući i sopstvenim građanima.
Foto: Pixabay
Južnoazijsko kraljevstvo se nada da će postati druga zemlja na svetu koja će upravljati svojim državnim kripto rudnikom.
Još veće iznenađenje bilo je da je zemlja uspela da rudari kriptovalute na održiv način u poređenju sa uobičajenim metodama koje su bile naširoko kritikovane zbog velikih količina potrebne električne energije.
Butan je uspeo da rudari tokene koristeći svoje velike zalihe hidroelektrične energije, obnovljivi izvor energije koji se uglavnom može smatrati "zelenim".
Butan ima obilje hidroelektrične energije, oblika obnovljive energije koji koristi snagu vode koja se kreće za proizvodnju električne energije, zahvaljujući drevnim ledenicima koji napajaju mnoge reke koje teku zemljom.
Energija proizvedena hidroelektričnom energijom trenutno snabdeva domove većine od 777.000 stanovnika zemlje i predstavlja 30 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje.
Ali nedavno otkrivena tajna Butana pokazuje da je zemlja takođe koristila ovaj resurs za još jednu svrhu koja bi mogla podstaći i održati njenu ekonomiju u budućnosti: stvaranje sopstvenih kripto rudnika.
Butan nije jedini koji se kladi na kriptovalute za svoju budućnost. Srednjeamerička država El Salvador trenutno je jedina zemlja na svetu koja upravlja državnim kripto rudnicima.
Sa svojom malom veličinom i ograničenim resursima, zeleno kripto rudarenje moglo bi biti rešenje za ekonomsku nezavisnost Butana, zemlje koja se godinama bori da uspostavi svoju samostalnost.
Hidroelektrična energija je jeftina, a planine u zemlji, budući da su visoke, pružaju savršeno okruženje za hlađenje računara koji su zauzeti rudarenjem kriptovaluta. Kripto rudnici u zemlji mogli bi, barem na papiru, imati mali ili čak ni toliki karbonski otisak.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Kako se u Srbiji, posebno u vreme održavanja samita u Kazanju, uopšte nametnula dilema: EU ili BRIKS kada su to dva potpuno različita, neuporediva stepena organizovanja?
Radnici američke avio-kompanije Boing prihvatili su ponudu menadžmenta za povećanje plata od 13 odsto i tako okončali sedmonedeljnu obustavu rada koja je do sada bila najskuplji štrajk u Americi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da u Srbiji više nema jeftine radne snage i dodao da će u decembru 2026. godine prosečna plata u zemlji biti 1.150 evra.
Vlasti u Pekingu su danas zvanično uložile žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog dodatnih carina Evropske unije na električna vozila koja su proizvedena u Kini.
Institut nemačke privrede navodi da će, bez obzira na ishod izbora u SAD, Evropska unija morati da diversifikuje svoje trgovinske odnose i uspostavi tešnje odnose sa drugim trgovinskim partnerima.
Prema poslednjim istraživanjima, pet odsto Švajcaraca je zakopalo zlato u bašti a procena je da je pod zemljom trenutno oko deset tona ovog plemenitog metala vrednog 750 miliona franaka.
Prilikom posete Srbiji, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da je Srbija na dobrom putu da postane deo SEPE, odnosno Jedinstvenog platnog područja Evrope.
Premijer Miloš Vučević danas je u Šangaju na početku posete tokom koje će prisustvovati sajmu uvoza obišao fabriku Mint Grup koja ima dve fabrike u Srbiji i sa njom potpisao memorandum o razumevanju.
SAD su u pre nekoliko dana uvele sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
Prošlo je nepunih mesec dana otkako je Srbija otvorila vrata polovnjacima iz SAD. Ipak, na autoplacevima ih nema jer vlasnici još nisu sigurni da li bi im se isplatilo da ih uvrste u svoju ponudu.
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Komentari 1
mrva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar