Počeli pregovori o povećanju minimalca, biće nastavljeni 25. maja

Pregovori o povećanju minimalne zarade u Srbiji počeli su danas i biće nastavljeni 25. maja, rekao je predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Počeli pregovori o povećanju minimalca, biće nastavljeni 25. maja
Foto: 021.rs
On je agenciji Beta kazao da u tim pregovorima treba da budu uvaženi stavovi sve tri strane - reprezentativnih sindikata, Unije poslodavaca i Vlade Srbije.
Inicijativu za početak pregovora podnela su dva reprezentativna sindikata - Ujedinjeni granski sindikat Nezavisnost i Savez samostalnih sindikata Srbije, koji se nadaju da bi minimalna zarada mogla da bude vanredno povećana u ovoj godini, usled rasta inflacije.
"Sindikati, a posebno Savez samostalnih sindikata Srbije, insistirali su na današnjem sastanku da se nađe rešenje kako bi se minimalac povećao ove godine", rekao je Atanacković.
 
On je rekao da su predstavnici Ministarstva finansija juče rekli da bi o povećanju minimalne zarade moglo da se razgovara, ali tek za 2024. godinu.
 
Kako je rekao, Ministarstvo je nakon današnjeg sastanka poslalo dopis u kojem je obrazložilo određene stavke na ovu temu, ali da on još nije upoznat sa njima.
 
"Što se tiče Unije poslodavaca, čekamo izjašnjavanje naših članova preko ankete koju smo pokrenuli, a razgovaraćemo i sa predstavnicima Ministarstva finansija i sindikatima, pa ćemo zauzeti neki stav", rekao je Atanacković.
 
Kako je objasnio, situacija nije jednostavna jer među poslodavcima postoje oni koji radnicima isplaćuju više od minimalca i onda nisu zainteresovani za pregovore.
 
"Poslodavci koji isplaćuju minimalne zarade su već sada u teškoćama i sa daljim povećanjem će biti u još većim", rekao je on.
 
Stav Unije poslodavac je, prema njegovim rečima, da minimalac treba da bude usklađen sa rastom bruto domaćeg proizvoda i sa inflacijom.
 
Komentarišući stav sindikata da minimalna zarada, koja je sada 40.020 dinara, treba da bude izjednačena sa minimalnom potrošačkom korpom koja je premašila 50.000 dinara, rekao da je to sada nerealno.
 
"Mi kao Unija poslodavaca štitimo sve članove. Ne možemo da zanemarimo problem na koji nailaze najslabiji, tako da ćemo sačekati stav Ministarstva finansija, da vidimo šta je to što su oni odlučili", rekao je Atanacković.
 
Vlada Srbije je prošle godine u septembru odlučila da 1. januara 2023. godine minimalna zarada bude povećana 14,3 odsto, na 40.020 dinara.
 
Prema procenama sindikata, oko 350 do 400 hiljada ljudi u Srbiji prima minimalnu zaradu, dok nešto više od 50 odsto zaposlenih radi za oko 60.000 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milutin

    20.05.2023 11:57
    Povećajte minimalac ali smanjite poreze. Povećajte paušalcima granicu od 6 miliona na gore u skladu sa inflacijom. Ne vodi se ekonomija od danas za sutra.
  • Dejan

    20.05.2023 10:47
    Iznos minimalca
    Rešenje su novi investitori, nova radna mesta, na taj način će rasti prosečna plata, kada bude manjak radnika a ovo sa dizanjem minimalca gde se samo on diže ne vodi ničemu
  • Davidović

    19.05.2023 20:37
    B.
    Radim u školi mr. nauka, na opravdanim bolovanju, isplaćuje mi se okp 20.000din.po meseci. Isplate kasne po pola godine. Žalila sam se, ko ga štitizna zašto ga štiti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.