Zemlje G7 vs. BRIKS: Ko vodi u "ekonomskom ratu"?

Kina je danas nesumnjivo najjača svetska ekonomska sila, međutim ni druge zemlje BRIKS-a ne zaostaju, što pokazuje i podatak da Indija ima oko tri puta veći BDP nego Velika Britanija.
Zemlje G7 vs. BRIKS: Ko vodi u "ekonomskom ratu"?
Foto: Pixabay

Profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić ukazao je na to da kada se govori o bruto domaćem proizvodu (BDP), da se često nedovoljno uvažava činjenica da postoji čitav niz pokazatelja koji čine BDP, te da ni sam BDP nije idealan pokazatelj, piše Danas.

"Odsustvo savršenstva u ovom slučaju proističe iz toga što se u BDP ne uključuju nemonetizovane transakcije, kao i jedan deo sive ekonomije", pojasnio je on.
Šoškić je naveo da BDP izjednačava igre na sreću i proizvodnju žitarica ili nafte.
 
"Sve je to BDP. I osiguranje, kao i konsalting su BDP, ali isto tako i proizvodnja nekih proizvoda bez kojih se ne može", pojasnio je profesor.
 
BRIKS vs. G7
 
Šoškić je uporedio zemlje BIRKS-a sa zemljama članicama grupe G7, rekavši da se iz tog poređenja vidi da je veći izvoz BDP-a BRIKS zemlja.
 
"Čak ni ne moramo da poredimo svih pet (Brazil, Rusija, Kina, Indija i Južnoafrička Republika) sa zemljama G7 (Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države) da shvatimo da one imaju veći BDP korigovan za paritet kupovne snage", naveo je on.
 
Šoškić je pojasnio da je Kina trenutno najveća ekonomija sveta i da je razlika u nivou "autputa" već praktično 20 odsto u korist Kine. 
 
Kako je dodao, tu se govori o ukupnoj ekonomskoj snazi iz čega proističu budžeti, raspoloživa sredstva i slično.
 
"Japan koji je dugo bio druga ekonomija sveta, sada je više od pet puta manji od Kine", naglasio je on.
 
Šoškić je kao primer uzeo i Indiju i Veliku Britaniju, gde, kako je naveo, Indija ima oko tri puta veći BDP nego Velika Britanija.
 
Još jedan pokazatelj ekonomske snage BRIKS-a, kako je dodao, jeste javni dug prema BDP-u.
 
"Sve razvijene zemlje G7, osim Nemačke, imaju dug veći od 100 odsto BDP, dok sa druge strane nijedna zemlje iz BRIKS-a nema dug veći od 100 odsto BDP-a. Najmanje dva puta više su zadužene zemlje G7 u odnosu na zemlje BRIKS-a", rekao je Šoškić.
Kao treću razliku, on je naveo stope rasta u poslednjih 10 godina.
 
"Aritmetičke stope rasta pokazuju da je stopa rasta BRIKS-a više nego duplo veća u poslednjih deset godina. Vidimo da je Rusija, koja je pod sankcijama od 2015. godine i uprkos tome, u ovom periodu od deset godina, imala stopu rasta veću od proseka G7, ali veću i od svih zapadnih zemalja Evrope", kazao je Šoškić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Goran

    22.05.2023 12:08
    Soskic je pokazao sta zna... nego, nesto mi nije bas poznato da ti iz Briksa zele da zive u Briksu, svi beze glavom bez obzira u G7 zemlje ili zapad...
  • predrag

    22.05.2023 08:04
    Taj Soskic i svi nasi ekonomisti (ministri ekonomije, prof na fakultetima) koji se zadnjih 40 god nesto pitaju, ispada nemaju ekon.znanja koja su se znala jos u praistoriji - iz ruke u ruku, razmena dobara !
    Znaci da ako hoces nesto da uzmes iz ino, moras i ti nesto da proizvedes, da das njemu ?!
    Pozeljno je da to nije suverenitet ili 'obraz', nevinost ..
  • Odin

    21.05.2023 18:48
    Koliko BRICSA-sa zivi u G7 i obrnuto? Slabo mene interesuje najjace ekonomije 2050. godine. I tad ce vise indijaca i kineza hteti da zivi u G7 nego gradjana G7 koji ce hteti ziveti u BRICSA-u.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija