Šoškić: Momirovićeva izjava netačna, inflacija je zaustavljena - ne pobeđena
Profesor Dejan Šoškić izjavu ministra trgovine Tomislava Momirovića da je država pobedila isflaciju ocenjuje netačnom.
Foto: 021.rs
Momirović je nedavno izjavio da je inflacija u Srbiji usporila na 15,1 odsto i poručio da smo je - pobedili.
Šoškić pojašnjava da cene ne padaju, već - sporije rastu, piše N1.
"Inflacija nije pobeđena, cene ne padaju. Ovo je zaustavljanje rasta inflacije. Pad cena se zove deflacija, а mi smo daleko od toga", rekao je Šoškić.
Ministar trgovine Tomislav Momirović izjavio je da se trend rasta cena zaustavio i da cene polako počinju da padaju.
"Blagi pad inflacije nije pad cena, to bi trebalo da se zna. Pad cena se zove deflacija – kada se postojeći iznos cena spušta za indeks potrošačkih cena kojim se meri inflacija. A mi smo daleko od toga. Jer, ovde nije u pitanju pad cena, nego zaustavljanje daljeg rasta inflacije", ističe Šoškić.
Srbija je do sada, dodaje, bila na nekoj "neobičnoj putanji".
"Rast inflacije se u drugim zemljama završio ranije. Kod nas je rast trajao još nekoliko meseci, a to je zbog naših internih propusta u tom domenu", naveo je Šoškić.
On podseća da se rast cena ubrzavao iz meseca u mesec.
"Sada smo došli u poziciju da je inflacija nešto niža, ali to je još daleko od cilja koji je odredila NBS. Ovaj nivo inflacije koji sada imamo, od 15,1 odsto je pet puta veći od inflacionog cilja od tri odsto, koji je odredila centralna banka", pojasnio je on.
Dalek je, kaže, put do dostizanja tog cilja.
"Mi govorimo o pobedi, a jedna Albanija ima inflaciju od oko pet odsto. Inflacija je i u SAD i u Evropi jednocifrena, opada i gravitira njihovom cilju", naveo je Šoškić.
On je prokomentarisao i Momirovićevu izjavu da je inflacija u Srbiji uvezena sa istoka .
"Niti je inflacija uvezena sa istoka, ni ne znam odakle ta informacija? Jedan deo inflacije je pre godinu i više uvezen sa svetskog tržišta, ali ne sa istoka, gde je taj istok i te cene? Ovaj iskaz je proizvoljan, netačan i nestručan i ne daje nikakvu korisnu informaciju građanima koji je čuju", ocenio je Šoškić.
Uticaj pada svetskih cena na domaće
Šoškić pojašnjava da pojedine cene u našoj zemlji mogu da padaju kao odraz ogromnog pada cena koji se inače dešava na svetskom tržištu.
On pojašnjava da je do formiranja mehura cena na svetskom tržištu došlo 2022. nakon uvođenja sankcija Rusiji.
Mnogi su, dodaje, upravo zbog sankcija očekivali problem u snabdevanju nizom artikala koji se iz Rusije iznose na svetsko tržište.
Banke i druge finansijske institucije mogu, kako je pojasnio, da iz spekulativnih razloga vuku rast cena nafte, gasa, pšenice, kukuruza, soje.
"Finansijske isntitucije mogle su da povuku fjučers cene, koju su povukle spot cene i to se onda prelilo odmah u inflaciju koje osećaju građani širom sveta – u više cene hrane, energije, grejanja i tako dalje", naveo je Šoškić.
A to "kad jednom uđe u nacionalne inflacije, počinje da ima svoj autonomni tok".
"Mi to, nažalost, nismo shvatili i potrošili smo jedan mehanizam koji može da nas zaštiti od toga – a to je rast vrednosti domaće valute u odnosu na stranu valutu u kratkom roku", naveo je Šoškić podsećajući da smo takvu situaciju imali 2017. godine kada je dinar prema evru ojačao sa 124 na 117.
Greške u poljoprivredi i energetici
On ističe da su u Srbiji počinjene greške u samoj monetarnoj, ali i fiskalnoj politici.
Krenulo se, kaže, kasnije sa restriktivnim merama NBS, dok je sa fiskalne strane bila eskpanzija raznih davanja – penzionerima, mladima, svima…
Sve to je, kaže, podgrevalo inflaciju.
"To su sve pogrešne stvari činjene kod nas. A onda je došlo i do zapuštanja energetskog sektora i poljoprivrednog sektora. To su naše najjače privredne grane – mi smo ih zapustili, a odatle nam je došla najveća inflacija", ukazao je Dejan Šoškić.
Inflacija je u domenu hrane, podseća, mnogo veća od 15, 16 odsto, "što je paradoksalno ako smo zemlja koja je tradicionalno spremna da proizvede više hrane nego što nam treba".
"Dakle, odgovornim i pametnim merama ekonomske politike u domenu poljoprivrede mogli smo da obezbedimo da danas imamo zadovoljne poljoprivrednike, i stabilne cene i da sada budemo u boljoj situaciji nego što su zemlje u svetu", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
5
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
17
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
19
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
10
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
18.01.2025.•
11
Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Komentari 7
Gavril
Zamenik zamenika
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar