Šoškić: Momirovićeva izjava netačna, inflacija je zaustavljena - ne pobeđena

Profesor Dejan Šoškić izjavu ministra trgovine Tomislava Momirovića da je država pobedila isflaciju ocenjuje netačnom.
Šoškić: Momirovićeva izjava netačna, inflacija je zaustavljena - ne pobeđena
Foto: 021.rs

Momirović je nedavno izjavio da je inflacija u Srbiji usporila na 15,1 odsto i poručio da smo je - pobedili. 

Šoškić pojašnjava da cene ne padaju, već - sporije rastu, piše N1

"Inflacija nije pobeđena, cene ne padaju. Ovo je zaustavljanje rasta inflacije. Pad cena se zove deflacija, а mi smo daleko od toga", rekao je Šoškić.
 
Ministar trgovine Tomislav Momirović izjavio je da se trend rasta cena zaustavio i da cene polako počinju da padaju. 
 
"Blagi  pad inflacije nije pad cena, to bi trebalo da se zna. Pad cena se zove deflacija – kada se postojeći iznos cena spušta za indeks potrošačkih cena kojim se meri inflacija. A mi smo daleko od toga. Jer, ovde nije u pitanju pad cena, nego zaustavljanje daljeg rasta inflacije", ističe Šoškić.
 
Srbija je do sada, dodaje, bila na nekoj "neobičnoj putanji".
 
"Rast inflacije se u drugim zemljama završio ranije. Kod nas je rast trajao još nekoliko meseci, a to je zbog naših internih propusta u tom domenu", naveo je Šoškić.
 
On podseća da se rast cena ubrzavao iz meseca u mesec.
 
"Sada smo došli u poziciju da je inflacija nešto niža, ali to je još daleko od cilja koji je odredila NBS. Ovaj nivo inflacije koji sada imamo, od 15,1 odsto  je pet puta veći od inflacionog cilja od tri odsto, koji je odredila centralna banka", pojasnio je on.
 
Dalek je, kaže, put do dostizanja tog cilja.
 
"Mi govorimo o pobedi, a jedna Albanija ima inflaciju od oko pet odsto. Inflacija je i u SAD i u Evropi jednocifrena, opada i gravitira njihovom cilju", naveo je Šoškić.
 
On je prokomentarisao i Momirovićevu izjavu da je inflacija u Srbiji uvezena sa istoka .
 
"Niti je inflacija uvezena sa istoka, ni ne znam odakle ta informacija? Jedan deo inflacije je pre godinu i više uvezen sa svetskog tržišta, ali ne sa istoka, gde je taj istok i te cene? Ovaj iskaz je proizvoljan, netačan i nestručan i ne daje nikakvu korisnu informaciju građanima koji je čuju", ocenio je Šoškić.
 
Uticaj pada svetskih cena na domaće
 
Šoškić pojašnjava da pojedine cene u našoj zemlji mogu da padaju kao odraz ogromnog pada cena koji se inače dešava na svetskom tržištu.
 
On pojašnjava da je do formiranja mehura cena na svetskom tržištu došlo 2022. nakon uvođenja sankcija Rusiji.
 
Mnogi su, dodaje, upravo zbog sankcija očekivali problem u snabdevanju nizom artikala koji se iz Rusije iznose na svetsko tržište. 
 
Banke i druge finansijske institucije mogu, kako je pojasnio, da iz spekulativnih razloga vuku rast cena nafte, gasa, pšenice, kukuruza, soje.
 
"Finansijske isntitucije mogle su da povuku fjučers cene, koju su povukle spot cene i to se onda prelilo odmah u inflaciju koje osećaju građani širom sveta – u više cene hrane, energije, grejanja i tako dalje", naveo je Šoškić. 
 
A to "kad jednom uđe u nacionalne inflacije, počinje da ima svoj autonomni tok".
 
"Mi to, nažalost, nismo shvatili i potrošili smo jedan mehanizam koji može da nas zaštiti od toga – a to je rast vrednosti domaće valute u odnosu na stranu valutu u kratkom roku", naveo je Šoškić podsećajući da smo takvu situaciju imali 2017. godine kada je dinar prema evru ojačao sa 124 na 117.
Greške u poljoprivredi i energetici
 
On ističe da su u Srbiji počinjene greške u samoj monetarnoj, ali i fiskalnoj politici.
 
Krenulo se, kaže, kasnije sa restriktivnim merama NBS, dok je sa fiskalne strane bila eskpanzija raznih davanja – penzionerima, mladima, svima…
 
Sve to je, kaže, podgrevalo inflaciju.
 
"To su sve pogrešne stvari činjene kod nas. A onda je došlo i do zapuštanja energetskog sektora i poljoprivrednog sektora. To su naše najjače privredne grane – mi smo ih zapustili, a odatle nam je došla najveća inflacija", ukazao je Dejan Šoškić.
 
Inflacija je u domenu hrane, podseća, mnogo veća od 15, 16 odsto, "što je paradoksalno ako smo zemlja koja je tradicionalno spremna da proizvede više hrane nego što nam treba".
 
"Dakle, odgovornim i pametnim merama ekonomske politike u domenu poljoprivrede mogli smo da obezbedimo da danas imamo zadovoljne poljoprivrednike, i stabilne cene i da sada budemo u boljoj situaciji nego što su zemlje u svetu", rekao je on.
  • Gavril

    28.05.2023 15:30
    U prodavnicama padaju samo građani kada vide cene. U Francuskoj je sva hrana, kućna hemija, garderoba, sredstva za ličnu higijenu, jeftinija nego u Srbiji ili sa istim cenama kao u Srbiji. Džabe lažete narod za režimsku platu.
  • Zamenik zamenika

    28.05.2023 15:21
    Cene u prodavnicama u Srbiji padaju jedino ako ih promaja obori sa rafova.
  • Zemlja čudesa

    27.05.2023 23:49
    Preciznije
    Nije ni zaustavljena, nego je usporen rast jer i dalje rastu cene dok je euro zakucan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija