Nevreme uništilo oko 15 odsto roda malina u Srbiji

Predsednik Udruženja proizvođača malina u Srbiji Dobrivoje Radović rekao je danas da je nevreme sa gradom proteklih dana uništilo oko 15 odsto roda malina.
Nevreme uništilo oko 15 odsto roda malina u Srbiji
Foto: Pixabay
On je rekao da je kiša sa gradom zahvatila deo Užica, Čačka, Ivanjice, Požege i Kosjerića i da je šteta 100 odsto.
"Rod maline je u ovom trenutku manji oko 35 odsto jer je i vegetacija zakasnila, pa se nisu razvili mladi lastari što je smanjilo rod za oko 20 odsto. Neizvesno je da li će se do berbe sačuvati i ostatak roda jer su česte vremenske nepogode", rekao je Radović.
Ove sezone, kako je rekao, početna otkupna cena malina trebalo bi da bude 350 dinara po kilogramu, a konačna od 400 do 450 dinara, dok je prošle godine bila od 500 do 600 dinara.
 
Radović je rekao da je država nedavno odobrila vlasnicima malih hladnjača kredit od dve milijarde dinara kako bi isplatili preuzeti rod malina iz prošle godine jer su čekali da cena poraste i zarade dva evra po kilogramu, a desilo se da je cena pala ispod cene po kojoj su ih otkupili, pa nisu prodali voće i platili dug proizvođačima.
 
On je rekao da je bila pokrenuta inicijativa da se malina proglasi strateškim proizvodom ili proizvodom od strateškog značaja, što bi pomoglo da se domaće tržište zaštititi prelevmanima (zaštitnim uvoznim taksama) od prekomernog uvoza tog voća.
 
Prošle godine je rod malina u Srbiji, prema njegovim rečima, bio oko 60.000 tona, a na tržištu se našlo još oko 45.000 tona, što znači da je jeftina malina iz Poljske i Ukrajine uvezena i mešana sa domaćom, kvalitetnom, da bi se izvezla i više zaradilo.
 
"Zbog toga je nastao problem da vlasnici malih hladnjača nisu mogli da prodaju maline, pa je država ponudila kredit da plate dug proizvođačima", rekao je Radović.
  • Poljska malina

    03.06.2023 14:32
    Ista prica
    Svake godine ista prica, presmesni su i nesposobni za taj posao. Uplatite osiguranje ili ulozite u mreze i ne smarajte. Kad je lose, zahtevate statuse strateskog proizvoda, dize se ogromna frka i pravi cirkus od svega, i ocekujete podrsku i saosecanje od ljudi koji malinu nisu probali godinama iz principa jer je cenite skuplje od najkvalitetnijeg mesa.
  • Paja

    03.06.2023 11:30
    Jovanovic
    Ako se uzme u obzir da je nasa banana drzava sama sebi uvela sankcije da ne mozemo izvoziti voce i povrce za Rusiju ja ocekujem da ce biti prosipanja svega po ulici. Za bolje i nismo! Samo Sendvic Sprdiju Spasava,novi slogan!
  • Zemlja čudesa

    02.06.2023 21:56
    Prošle godine maline nisu padale ispod 800 din/kg na pijaci. Nisam ih kupovao jer smatram da nije u redu platiti za kilogram voća četiri radna sata (minimalac bio 200 din/h). U istom trenutku toliko je koštao kilogram goveđeg buta, kilogram i po svinskog buta ili 2 kg piletine. Dajte vi nama te poljske, manje kvalitetne, ali po normalnijim cenama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija