Proizvođači malina: Nećemo brati maline za cenu koju sada nude otkupljivači

Poljoprivrednici neće brati maline ako otkupljivači ne povećaju cenu tog voća sa 150-200 dinara po kilogramu, koliko sada nude, rekao je danas predstavnik proizvođača malina Dobrivoje Radović.
Proizvođači malina: Nećemo brati maline za cenu koju sada nude otkupljivači
Foto: Pixabay
On je rekao da su samo troškovi branja tog voća 150 dinara po kilogramu.
"Nećemo brati maline ako vlasnici hladnjača ne ponude veću akontnu (unapred utvrđenu) cenu od 150-200 dinara po kilogramu. U njoj nema ni dinara za pokrivanje troškova proizvodnje i zaštite", rekao je Radović, koji je vlasnik malinjaka u okolini Ivanjice.
Dodao je da bi minimalna cena tog voća morala biti 350 dinara po kilogramu.
 
Radović je naveo da je dobro što je država ušla u trag da su otkupljivači prodavali maline na inostranom tržištu po 5,5 evra po kilogramu.
 
"Oni izvoze maline po 5,5 evra, a nama hoće da plate 200 dinara. Ne može više da trgovac zarađuje više od proizvođača", rekao je Radović.
 
Država, prema njegovim rečima, mora da spreči uvoz jeftine maline koja se meša sa domaćom i tako izmešana prodaje pod domaćim brendom.
 
Radović je rekao da je drugi problem to što malina propada, zbog obilnih kiša koje u okolini Ivanjice ne prestaju od juče od 14 časova.
 
"Još nije masovno počelo zrenje, ali su plodovi puni vlage i brzo će se razvijati buđ. Osim toga voda iz malinjaka spira i humus i đubrivo, a trave bujaju jer ne može, ne samo da se mašinom uđe u voćnjak, nego ni fizički jer noge tonu u blato", naveo je.
 
Koren malina je, kako je rekao, već dva meseca neprestano u velikoj vlazi i počeće da truli, a ako za dva dana bude 35 stepeni, kako najavljuju meteorolozi, plamenjača će sve "spaliti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Miroslav

    21.06.2023 16:47
    Skidanje kajmaka
    Naišao sam u marketu u V.Britaniji, malina u pakovanju od 150 grama košta 2,70 £ . (Oko 370.- dinara za 150 grama). Ko ovde ubira kajmak?
  • Onkyo

    19.06.2023 14:22
    Imate PR
    Pa vaš kraj je iznedrio Vučićevića, vrhovnog trbuhozborca od onog. Žalite se njemu, i onako će on biti sledeći ministar.
  • Cineman

    19.06.2023 13:43
    tuga
    Kolika je realna cena proizvodnje tih malina? Jedino je berba pipav posao, ostalo je mnogo manje posla nego kod drugih kultura. E, prošle godine je cena bila nenormalno previsoka, mnogima s eosladilo, ali je zato ostalo hladnjačarima previše neprodate robe - zato je ove godine realna cena oko 200din. Ionako će kvaltet biti loš zbog kiša.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.