Srbija manjinski vlasnik u zajedničkom preduzeću sa Mađarskom - Serbhungasu

Mađarska energetska kompanija MVM ima 51 odsto učešća u zajedničkom preduzeću, koje će se baviti trgovinom gasa u Srbiji i regionu, objavila je "Politika".
Ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća za trgovinu gasom u Srbiji i regionu – Serbhungas, potpisan prošle nedelje na Paliću, predviđa udeo Srbijagasa od 49 odsto, dok je većinski vlasnik sa 51 procentom mađarska energetska kompanija MVM.
Obe kompanije ulažu osnovni kapital, a odluke će donositi zajednički, rekli su za "Politiku" u Ministarstvu energetike.
Srbijagas ima zaključene ugovore za skladištenje gasa u Mađarskoj na godinu dana, odnosno za sezonu 2023/2024. za količine ovog energenta koje su u vlasništvu srpskog javnog preduzeća, a preostale su u skladištima od prethodne sezone.
 
U cilju obezbeđenja sigurnog snabdevanja gasom, kako navode u resornom ministarstvu, u narednim godinama za Srbiju je prioritetno proširenje postojećeg skladišta gasa i izgradnja novih skladišnih kapaciteta.
 
"Srbija ima skladište gasa u Banatskom Dvoru, koje koristi zajedno sa Gasprom eksportom još od 2011. godine. Sa ruskim partnerima radimo na proširenju Banatskog Dvora i u tom cilju se pune količine gasa do maksimalnih 750 miliona kubika. Taj posao će biti završen pre grejne sezone", dodaju u resornom ministarstvu.
 
Na pitanje zašto Srbija nema podzemno skladište u svom vlasništvu, kao i da li se zna zašto nije nastavljeno s proširenjem Banatskog Dvora, u Ministarstvu energetike kažu da su osnivači jedinog podzemnog skladišta prirodnog gasa Banatski Dvor Srbijagas (49 odsto) i Gasprom Germanija (51 procenat), koji treba i da donesu konačnu investicionu odluku o proširenju kapaciteta skladišta na 750 miliona do potencijalnih – 1,5 milijardi kubika.
 
Pored toga, postoji i mogućnost izgradnje sistema skladišta u Vojvodini (Itebej, Tilva), čiji se ukupni kapacitet procenjuje na dva i po do tri milijarde kubika gasa.
 
Prilikom izrade Strategije razvoja energetike biće sprovedene temeljne analize i utvrđene stvarne skladišne potrebe Srbije u odnosu na gas, a pre svega iz ugla projektovane godišnje potrošnje, kazali su u resornom ministarstvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bg

    09.07.2023 21:42
    Fantasticne pregovaracke sposobnosti, kao i kod Juznog toka koji se nije realizovao, kroz sve zemlje je bilo 50:50, samo kroz Srbiju 51:49 za Gasprom...
  • Duki

    29.06.2023 07:15
    Sledeći je eps
    Sve što je vredelo u zemlji Srbiji je prodato,tako da je sada na redu eps.Sve će prodati i onda otići tamo gde su sebi obezbedili za život.
    Naša deca će biti sluge i robovi u sopstvenoj zemlji,koju su njihovi pradedovi,dedovi i roditelji gradili.
  • Balkan

    28.06.2023 22:49
    Znaci nase ucesce 49% ucesce Madjarske 51% a u odlucivanju smo, kako se kaze ravnopravni????????????????? nisam to do sada znao, hvala na besplatnoj dopuni obrazovanja. Ziveli

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kina zabranjuje kupovinu od Boinga

Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.

Prada kupuje modnu kuću Versaće

Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.