Novo poskupljenje struje i gasa od 1. novembra, a onda i u maju sledeće godine: MMF to traži

Novo poskupljenje struje za osam odsto i gasa za 10 procenata očekuje nas 1. novembra, da bi potom u maju 2024. usledilo novo poskupljenje u istim procentima.
Novo poskupljenje struje i gasa od 1. novembra, a onda i u maju sledeće godine: MMF to traži
Foto: Pixabay
To proizilazi iz upravo objavljenog izveštaja Međunarodnog monetarnog fonda za Srbiju, prenosi N1.
Od 1. maja ove godine električna energija u Srbiji skuplja je osam odsto, a gas za 10 procenata. Uprkos najavama da "ako situacija sa energentima ostane ovakva, neće biti poskupljenja struje" (Vučić, 1. juna 2023.), prema izveštaju MMF, ovog uvećanja će i te kako biti i to u novembru ove i maju iduće godine - kao što je prvobitno i planirano.
"Potrebno je dalje povećanje cena struje i gasa - od novembra 2023. i tokom 2024. godine da bi se eliminisale sve budžetske subvencije državnim energetskim preduzećima do kraja aranžmana sa MMF i da bi se finansirala preko potrebna investiciona potrošnja u narednim godinama", ističe MMF u izveštaju.
 
Kako se navodi, cene gasa i električne energije koje nisu za domaćinstva "ostaju niske u poređenju sa konkurentima".
 
"Tako da dalja povećanja cena ne bi trebalo materijalno da utiču na konkurentnost preduzeća", ocenio je MMF.
 
Vlada Srbije se, stoji u izveštaju, saglasila da je potrebno dalje povećanje cena struje i gasa.
 
"Vlasti su veoma svesne izazova sa kojima se suočava energetski sektor i posvećene su sveobuhvatnim reformama kako bi se obezbedilo stabilno i pouzdano snabdevanje energijom, poboljšala energetska efikasnost i, na srednji i dugi rok, značajno smanjile emisije ugljenika. Vlasti su saglasne da je za postizanje ovih ciljeva potrebno dalje povećanje cena struje i gasa. Istovremeno, istakli su potrebu zaštite najugroženijih članova društva od efekata ovih povećanja i potrebu očuvanja konkurentnosti Srbije kao vodeće regionalne destinacije za direktne strane investicije. Vlasti planiraju velike investicije u energetski sektor i navode da će to zahtevati značajna finansijska sredstva, iz energetskih državnih preduzeća, budžeta i privatnog sektora", stoji u izveštaju MMF.
 
U izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda, objavljenom po završetku prve revizije stend-baj aranžmana, navodi se da je Srbija "uprkos spoljnim šokovima ostvarila impresivne ekonomske rezultate tokom poslednje decenije, koji odražavaju snažnu ekonomsku politiku".
 
Ocenjuje se da su posledice rata u Ukrajini i domaći problemi prvenstveno u energetskom sektoru, teško pogodili ekonomiju.
MMF ukazuje da je međugodišnja inflacija u maju od 15 odsto i dalje znatno iznad cilja.
 
"Uz strožu monetarnu politiku koja će najverovatnije zahtevati dalje povećanje referentne kamatne stope NBS, inflacija bi do kraja godine trebalo da se smanji na osam odsto i predviđa se da će se 2024. vratiti u okvire cilja", navodi MMF.
 
Očekuje se da će privredni rast Srbije u 2023. godini pasti na dva odsto, "pošto stroža monetarna i fiskalna politika, još uvek visoka inflacija, slaba spoljna tražnja i pooštravanje globalnih finansijskih uslova utiču na privrednu aktivnost", ocenjuje MMF.
 
Stend-baj aranžman Srbije i MMF vredan je 2,4 milijarde evra i sprovodi se od decembra 2022. do kraja 2024. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anonimous

    28.09.2023 17:06
    Užas
    Kako je moguće da cena skoči za 10%, i da je cena kilovata 10,26 a sa pdvom 14,29? Koliki je pdv? Može da pojasni neko?
  • mrva

    07.07.2023 09:59
    jel to ono kada imas suverenu drzavu?
  • 313z

    07.07.2023 07:09
    Zlatno doba???
    Strava kako nam ide.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija