Izveštaj "Keš je kralj" pokazao: Skoro pet odsto srpskog BDP-a čine nezakoniti finansijski tokovi

Oko 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda Srbije čine nezakoniti finansijski tokovi koji dostižu gotovo 40 milijardi dolara.
Izveštaj "Keš je kralj" pokazao: Skoro pet odsto srpskog BDP-a čine nezakoniti finansijski tokovi
Foto: Pixabay
Ovo pokazuje izveštaj Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC) i Centra za proučavanje demokratije, piše Nova ekonomija.
"Da bi se odgovorilo na ovaj izazov, potrebne su strože mere i pažljiv nadzor kako bi se sačuvala ekonomska stabilnost zemlje", ocenjuje se u izveštaju pod nazivom "Keš je kralj: Uticaj rata u Ukrajini na nezakonite finansijske tokove".
Nezakoniti tokovi predstavljaju novac koji je nelegalno stečen, upotrebljen ili prebačen preko državnih granica. Često su povezani sa organizovanim kriminalom i drugim nezakonitim aktivnostima, a po definiciji Međunarodnog monetarnog fonda imaju i prekogranični uticaj.
 
U nezakonite finansijske tokove spadaju zloupotrebe poreskih sistema, bilateralnih ili multilateralnih trgovinskih i investicionih sporazuma, transfernih cena, ali i lažno fakturisanje, korupcija...
 
Uticaj ovih sumnjivih finansijskih tokova posebno je izražen na Balkanu, gde se procenjuje da čine oko čine oko šest odsto BDP-a čitavog regiona, čime premašuju globalni prosek koji se kreće od tri do pet procenata svetskog BDP-a.
 
U brojkama, to znači da oko 1,6 biliona (16.000 milijardi) dolara svetske ekonomije "otpada" na nelegalne finansijske tokove, koji ugrožavaju i i nacionalni i globalni privredni razvoj. 
 
Nezakoniti odlivi novca u Srbiji čine 3,46 odsto BDP-a države, dok nezakoniti prilivi dostižu 0,98 odsto BDP-a.
 
Značajan faktor koji doprinosi ranjivosti Srbije je njena sklonost ka stranim direktnim investicijama, posebno iz Holandije, Austrije i Kipra, navodi se u izveštaju.
 
"Aktuelni rat u Ukrajini izaziva zabrinutost jer može potencijalno pogoršati situaciju i ubrzati nezakonite finansijske tokove na Balkanu, koji je već jedno od ključnih ruta za mnoge ilegalne aktivnosti, uključujući trgovinu drogom i krijumčarenje ljudi", dodaje se u izveštaju.
 
Srbija je jedna od retkih trasa kojom Rusi mogu da krenu put Evrope, a od početka rata u Ukrajini do februara 2023. godine ruski državljani registrovali su 5.014 kompanija u Srbiji.
 
Među njima, 1.148 su društva sa ograničenom odgovornošću, dve su predstavništva stranih pravnih lica, dok su 3.864 njih preduzetnici.
 
Pre početka rata u Ukrajini, u Srbiji je radilo 1.818 kompanija iz Rusije.
 
"Postojanje velikog broja novih kompanija u zemlji stvara povoljan teren za potencijalne aktivnosti pranja novca, pri čemu društva sa ograničenom odgovornošću i preduzetnici predstavljaju posebno visok rizik", navodi se u izveštaju.
 
Osim toga, Srbija se ne pridržava sankcija Evropske unije protiv Rusije, što je dovelo do dolaska gotovo 220.000 ruskih građana u zemlju od početka sukoba, nudeći potencijalno utočište za kapital i imovinu.
 
Tokom rata u Ukrajini nelegalni novčani tokovi i manipulacija fakturama u trgovini ostali su značajni kanali za nezakonite finansijske tokove u Srbiji.
 
"Ilustrativni primer uključuje hapšenje bivšeg generala ukrajinske službe bezbednosti na granici između Srbije i Severne Makedonije. Kod njega je pronađeno 600.000 evra u gotovini, kao i neobjavljena vrednost smaragda i dijamanata. On se sada suočava sa optužbama za pranje novca", navode istraživači GI-TOC i Centra za proučavanje demokratije.
U Srbiji je i primetan i porast razmene kriptovaluta za gotovinu među ruskim građanima. Iako postoje snažne institucionalne kontrole i nadzor nad finansijskim transakcijama koje uključuju kriptovalute, razvilo se crno tržište gde su provizije značajno niže, oko dva odsto.
 
Trgovci na proceni razvijenosti crnog tržišta nude usluge preko društvenih mreža i Telegram grupa, ali je njegovu veličinu teško proceniti.
 
Manipulacija fakturama, koja uključuje stvaranje lažnih pravnih transakcija gde ne postoji stvarno poslovanje, ostaje značajan kanal za nezakonite finansijske tokove u Srbiji.

Teme

BDP
  • Goran

    26.07.2023 16:48
    Razjasnite
    BDP Srbije je oko 60 milijardi USD, sad nešto više jer je prethodnih mesec dana dolar pao 10 %. Razjasnite kako je 5% 40 Milijardi, a to bi trebalo da je 4,5% koje navodite. Samo u građevinskoj industriji se godišnje opere preko 3 milijarde USD bez ikakve evidencije. Neko ovde pominje prazne kladionice. Jesu one prazne, ali i one preko online klađenja odnesu našim građanima preko 2 milijarde USD godišnje i to bez ikakve evidencije. Nema fiskalnih, nema traga. Samo keš. Otimačina i posle taj novac ide u oplođenje i pranje kroz ,,investicije" u stanove, vikendice, vile, inostranstvo. Ovi koji su dužni, da bi se kladili, primorani su na svaki vid kriminala. Droga, oružje, iznude, pljačke....i sve to u organizaciji države. Kako drugačije objasniti.
  • Ha,ha,ha

    26.07.2023 12:14
    Ha,ha,ha
    "Skoro pet odsto srpskog BDP-a čine nezakoniti finansijski tokovi".
    Čuj 5% !!!
    Tačnije rečeno 95 %.
    Svi su u nekoj vrsti kriminala i korupcije.
  • Limanac

    26.07.2023 07:33
    Svakih 50 metara potpuno prazna kladionica. Razlog, pranje novca kroz zakupnine?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.