Kilometarski hvalospevi: Jorgovanka Tabaković o svojih 11 godina na čelu NBS

Narodna banka Srbije izdala je kilometarsko saopštenje za medije, sumirajući 11 godina kako je Jorgovanka Tabaković guvernerka NBS.

Srbija je, navode, u prethodnih 11 godina sa guvernerkom Tabaković prešla put od zemlje sa monetarnom i finansijskom nestabilnošću, do zemlje sa stabilnom valutom, rekordnim nivoom deviznih rezervi, stabilnim rastom investicija i inflacijom koja je uporediva sa ostalim zemljama, saopštila je NBS.

"U Srbiji je stabilnost postala nova realnost. U Srbiji više niko ne mora sa strepnjom da gleda u kursnu listu. Biti odlučan u sprovođenju mera, i po cenu početnog nerazumevanja i zameranja pojedinim interesnim grupama, sve je to bilo neophodno da bi NBS bila uspešna", rekla je Tabaković.

Istakla je da je za nju "stabilnost oduvek bila tačka u kojoj se spajaju interesi poverilaca i dužnika, investitora i štediša, države i građana, uvoznika i izvoznika".

U saopštenju je navedeno da je od kraja 2012. do kraja 2013. godine inflacija u Srbiji smanjena sa 12,2 odsto na 2,2 odsto, kao i da je nakon spuštanja čuvana na niskom nivou do eskalacije globalnih inflatornih pritisaka.
 
Smanjenje referentne kamatne stope počelo je 2013. godine kada iznosila 11,75 odsto, a smanjena je na jedan odsto krajem 2020. i tako ostala do aprila 2022. godine.
 
Кako piše u saopštenju, prethodnih 11 godina odlikuje relativna stabilnost deviznog kursa, što nije bio slučaj u ranijem periodu. Dinar je u tom periodu nominalno ojačao za 1,2 odsto prema evru.
 
Od 6. avgusta 2012. godine do danas, NBS je na deviznom tržištu neto kupila 6,6 milijardi evra i time značajno doprinela da devizne rezerve zemlje budu više nego udvostručene i da krajem jula 2023. godine premaše 23 milijarde evra.
 
Pojačana je i struktura deviznih rezervi povećanjem učešća zlata, sa 6,2 odsto na oko 10 odsto, a njegova vrednost je povećana sa 0,6 milijardi na 2,2 milijarde evra.

U poslednje tri i po godine koje su obeležene globalnim šokovima, u Srbiju je usmereno 13,5 milijardi evra stranih direktnih investicija, dok je istovremeno izvoz robe i usluga povećan sa 11,5 milijardi evra 2012. godine, na 38 milijardi evra 2022. godine, a ove godine očekujemo da pređe 42 milijarde evra, piše u predugačkom saopštenju NBS.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Cvm

    05.08.2023 22:58
    Penzije
    Prosečna penzija bila je 7o% od prosečne plate, sad je 4o%. Naš izvoz je nisko akumulativan, ne zaradjujemo od toga. Potrošačka korpa je ugroženima nego 2012.
    Fiksiranje kursom je posebna podvala-sve nam raste a ndroid propada.
  • Pićuka

    05.08.2023 17:24
    Hvala Jorgovanki. Posle 11 godina ja ponovo imam platu koju sam imao pre 15 godina. Koliko će to uticati na moju penziju? Od 21 veka smo očekivali mnogo više. Mi obični, sa margine, bez stranačke podrške, sa verom u svoje znanje i veštine, sa verom u poštenje i državu.
  • Steva

    05.08.2023 16:11
    oj srrbijo med šljivama
    Kada je onomad izjavila da je mesto guvernera za nju dar od Boga, verovatno je mislila na tomudiplomu jer joj je on dao instrukcije za brzo sticanje diplome fakulteta,zna čovek ima bogato iskustvo u tom poslu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija