Stručnjak za energetiku: Samo smanjenje poreza može zaustaviti poskupljenje goriva u Srbiji

Cena sirove nafte će na svetskim berzama do kraja godine skočiti na više od 100 dolara po barelu, zbog čega će naftni derivati poskupljivati i u Srbiji.
Stručnjak za energetiku: Samo smanjenje poreza može zaustaviti poskupljenje goriva u Srbiji
Foto: 021.rs
Jedini način da se zaustavi taj trend je smanjenje akcize i poreza, rekao je stručnjak za energetiku Miloš Zdravković.
On je za Betu rekao da na nabavne cene nafte država Srbija ne može da utiče, ali može da smanji poreze i tako kompenzuje taj rast.
Zdravković je podsetio da je u prošlosti, kada je cena nafte sa oko 80 dolara po barelu pala na 20 dolara, gorivo u Srbiji pojeftinilo samo tri-četiri dinara po litru.
 
"Mora da preživi država, ali moraju i građani. Trebalo bi naći neku meru. Ako se nastavi ovaj trend rasta cena nafte i derivata, to će biti strašan udar, ne samo za građane, već i za privredu Srbije", rekao je Zdravković.
 
On je rekao da cena nafte raste iz više razloga, zbog toga što kineska privreda nije u recesiji i uvela je podsticaje za jačanje industrijske proizvodnje, aktivnija je i indijska privreda, američke strateške rezerve su na istorijskom minimumu i one će se popravljati, a članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i Rusija su smanjile proizvodnju.
 
OPEK, kako je rekao Zdravković, planira da dugoročno ne povećava proizvodnju nafte.
 
Međunarodna agencija za energetiku predviđa, prema njegovim rečima, rast cene nafte do kraja godine na 101 dolar po barelu, a bankarska grupacija Goldman Saks 104 dolara po barelu.
 
"Ne verujem da će cena ići iznad tog nivoa jer je privreda u Evropi u opadanju,  fabrika automobila Folksvagen (Volkswagen) smanjila je proizvodnju 27 odsto, Mercedes 31 odsto, a BMW 11 odsto, ali ruska privreda nije u recesiji, a jača i u SAD i povećava se potrošnja nafte", rekao je Zdravković.
 
Cena od 100 dolara po barelu, kako je ocenio, nije mala iako je dostizala i više od 120 dolara jer su proizvođači u OPEK-u ranije tvrdili da su zadovoljni i sa 75 dolara po barelu.
 
Na nabavnu cenu nafte 40 odsto utiču, kako je rekao cene nafte "brent" na evropskim berzama, VTI nafte na američkoj berzi i dostupnost tankera na Mediteranu, a preostali uticaj imaju akcize i porez.
 
Naftna indutrija Srbije (NIS), prema rečima Zdravkovića, koliko god da proizvede derivata u zemlji utvrđivaće cenu prema cenama "brenta", američke VTI nafte i dostupnosti tankera na Mediteranu, bez obzira što je rudna renta u Srbiji skoro deset puta manja nego u Rusiji.
Zbog toga je, prema njegovim rečima, svejedno da li NIS deo derivata uvozi ili ih proizvodi u Srbiji, ali nije svejedno ako se posmatra iz ugla rudne rente i poreza.
 
"Jedina dobra strana privatizacije NIS-a je to što je napravljena nova, moderna i veća rafinerija za preradu nafte u odnosu na zatečenu i jedna je od najboljih u ovom delu Evrope", rekao je Zdravković.
 
Hrvatska INA je, nakon što ju je kupila mađarska naftna kompanija Mol, kako je rekao Zdravković, postala "pumpa" za gorivo jer joj je ugašena rafinerija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Cirkus od drżave

    08.08.2023 14:20
    Ha,ha,ha
    Sve stručnjak do stručnjaka,a pretvorili nas u koloniju.
  • pera

    08.08.2023 14:05
    kako on zna da ce cena skociti kada niko zivi na svetu to ne zna i ne moze da kaze.
    moze covek da se obogati ako zna kretanja cena na berzi, sto se mlati ovde sa nama
  • Poskupljuj To

    08.08.2023 11:39
    AV-u
    Samo povecanje cene goriva moze da smanji guzvu u saobracaju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.