Italija uvela porez od 40 odsto na neočekivani prihod banaka

Italijanska vlada je uvela oporezivanje ovogodišnjeg neočekivanog profita banaka sa 40 odsto i prihodom od tog poreza će pomoći imaocima hipotekarnih kredita i smanjiti porez građanima.
Italija uvela porez od 40 odsto na neočekivani prihod banaka
Foto: Pixabay
Zamenik premijera Mateo Salvini izjavio je da će se oporezivati profit koji banke ostvaruju od viših kamatnih stopa, prenosi danas londonski Gardijan.
"Dovoljno je samo pogledati profit koje su banke ostvarile u prvoj polovini 2023. godine, kao i rezultate povećanja kamatnih stopa Evropske centralne banke, kako bi se shvatilo da ne govorimo o nekoliko miliona evra, već o milijardama", izjavio je on.
Banke su imale koristi od povećanja kamatnih stopa jer su ove godine skočile kamate koje naplaćuju, a smanjile su rashode za kamate koje isplaćuju štedišama.
 
Novi porez će zahvatiti 40 odsto te razlike koja je nov profit banaka.
 
"Cena kredita se udvstručila za domaćinstva i privredu, ali ne i njihovi prihodi", rekao je Salvini.
 
Prošlog meseca je najveća italijanska banka Intesa Sanpaolo podigla očekivani profit ove godine pošto je u periodu april-jun zaradila 2,27 milijardi evra neto više nego što je predvidela.
 
"Bank of America" je procenila da bi Vlada Italije novim porezom mogla da dođe do između dve i tri milijarde evra čime bi zarade banaka smanjila za dva do devet odsto.
 
Neočekivani prihod imaju i energetske kompanije što je za njih čista dobit, ali imaju i načine da izbegnu ekstra porez.
  • Gavril

    08.08.2023 16:48
    Jorgovanka Tabaković kadar nevera.
  • profesor

    08.08.2023 15:05
    Eto primera za ugledanje
    Mada, sumnjam da će se naši vlastodršci drznuti da učine tako nešto. Ipak oni moraju da titraju bankarima. :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija