Prvi put u 15 godina: Smanjilo se privatno bogatstvo, manje i milionera

Zbog previranja na berzama i devalvacije brojnih valuta u svetu se prvi put u poslednjih petnaestak godina smanjilo privatno bogatstvo ljudi.
Prvi put u 15 godina: Smanjilo se privatno bogatstvo, manje i milionera
Foto: Pixabay

Ovo posebno važi za bogatije regione, a smanjio se i broj dolarskih milionera, piše dnevnik Handelsblat (Handelsblatt).

Prema najnovijoj zajedničnoj studiji banaka Kredi suis i UBS, privatna imovina građana smanjila se tokom 2022. godine globalno za 2,4 odsto na procenjenih ukupno oko 416 milijardi evra, i to je prvi pad od vrhunca finansijske krize 2008. godine, prenosi Handelsblat pisanje nemačke agencije dpa.     
 
Posebno su pogođeni bogatiji regioni, pa su tako Severna Amerika i Evropa zajedno pretrpele gubitak od oko 10,9 milijardi dolara.
Istovremeno, u  Latinskoj Americi se privatna imovina građana povećala za 2,4 miliijarde dolara, i to uglavnom zahvaljujući natprosečnom kursu tamošnjih valuta prema dolaru.
 
Opao je i broj dolarskih milionera širom sveta, i to za 3,5 miliona na procenjenih 59,4 miliona.
 
Mereno po bogatstvu odraslih građana, globalno je na prvom mestu i dalje švajcarska sa prosekom od 685.230 dolara, a slede SAD. Nemačka je sa prosečnih 256.180 dolara na 16. mestu u svetu.
 
Kada je reč o "superbogatašima", ljudima čija imovina vredi više od 500 miliona dolara, na prvom mestu su SAD, a slede Kina i Nemačka.
 
Ekonomista Entoni Šoroks (Anthony Shorrocks), glavni autor studije, ocenio je da su gubici u vrednosti deonica i promene kursa učinile da je 2022. bila najgora godina od finansijske krize 2008.
 
Šefica odeljenja za ekonomiju  i istraživanje u Kredi suis Nanet Hehler Faidherbe (Nannette Hechler-Fayd'herbe) ističe da se razvoj lične imovine pokazao otpornijim i u vreme pandemije korona virusa, ali da su rast inflacije i kamatnih stopa i devalvacija 2022. dovele do promene trenda.
Uz to su se, kako je ukazala, dogodili i lomovi na berzama zbog ruske agresije na Ukrajinu.
 
"Da je devizni kurs ostao konstantan, ukupno bogatstvo bi 2022. godine poraslo za 3,4 odsto, odnosno za 2,2 odsto po odraslom građaninu", rekao je Šoroks, dodajući da se uglavnom topila finansijska imovina, dok je ona nenovčane prirode, uglavnom nekretnine, uprkos znatnom rastu kamata, ostala robusna.    
 
Analizom su obuhvaćena domaćistva 5,4 milijarde odraslih građana širom sveta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 1/1

    17.08.2023 10:35
    koliko imamo nula na novcanicama za sada smo skoro svi milioneri a za vreme zlobe smo bili multi milijarderi.sad ce to opet ..
  • CISTAC

    17.08.2023 09:23
    Da daaa,stao im je malo Putin na rep i njihovom stampanju love bez pokrica. Malo se sad menja situacija,jos da je narod pametan da ih pritegne i oduzme im bogatstvo nego mi cutimo kao ovce
  • Igor

    16.08.2023 20:57
    Posle decenija stampanja novca (fiskalne ekspanzije) ovo cak i nije ni dovoljno... za ocekivati je da se novcano bogatstvo smanji, trebalo bi da bude i vise i strozije. Onaj ko zaista radi i proizvodi vrednost nema problem. Onaj ko zivi od odstampanog novca mora pazljivije da se zaduzuje. Dugo godina je stampanje novca sluzilo da zamaskira probleme. Svakako i to na kraju neko mora da plati...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.