Rast prodaje neuknjiženih stanova: Katastar upozorava na rizik

Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u Srbiji u prvoj polovini ove godine iznosila je 3,3 milijarde evra, objavio je danas Republički geodetski zavod (RGZ).
Rast prodaje neuknjiženih stanova: Katastar upozorava na rizik
Foto: 021.rs (ilustracija)
Od toga je 1,1 milijarda evra, odnosno 34 odsto ukupne vrednosti prometovanih nepokretnosti, dolazilo iz delimično regulisanog sistema tržišta nepokretnosti.
Broj ugovora zaključenih u okviru delimično regulisanog sistema tržišta u prvom polugodištu 2023. iznosio je 9.494, što je 137 odsto više nego u isto vreme 2020. godine, navedeno je u saopštenju.
Kako se dodaje, u slučaju kupovine direktno od investitora, 78 odsto ukupne vrednosti prometovanih nepokretnosti dolazi sa delimično regulisanog tržišta.
 
RGZ je naveo da se od investitora najčešće kupuju stanovi, gde je takođe primetan značajan porast kupovina na delimično regulisanom sistemu tržišta nepokretnosti u poslednje četiri godine.
 
Procenat kupovine stanova u Srbiji direktno od investitora na delimično regulisanom tržištu u odnosu na celokupno primarno tržište stanova u prvoj polovini ove godine dostigao je 70 odsto, a u Beogradu 85 odsto, dok je u prvom polugodištu 2020. to bilo 50 odsto, odnosno 55 odsto.
 
Najveći broj kupoprodajnih ugovora, 2.471, na delimično regulisanom tržištu, za prvih šest meseci 2023. godine, sklopljen je na području Prvog osnovnog suda u Beogradu, sa ujedno najvećim obimom novčanih sredstava od oko 506 miliona evra.
 
To čini, kako je navedeno, polovinu od ukupne vrednosti delimično regulisanog tržišta.
 
RGZ navodi da tržište nepokretnosti u Srbiji obuhvata tri sitema - regulisan sistem koji znači da su nekretnike upisane u katastar, delimično regulisan koji podrazumeva da nekrertnine nisu upisane u katastar i neregulisan sistem koji obuhvate nekretnine koje nisu izgrađene prema propisima i nisu upisane u katastar.
 
RGZ je upozorio građane, koji planiraju da ulažu novac u nepokretnosti, da "investiranje u nepokretnosti na delimično regulisanom tržištu nosi brojne rizike čiji uzrok upravo leži u tome da te nepokretnosti iz različitih razloga nisu upisane u katastar nepokretnosti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nišlija

    22.08.2023 12:14
    Niš
    Nije nikakvo čudo što ima neuknjiženih stanova kad vam u Niškom katastru treba minimum godinu dana za uknjižbu
  • Sanja

    21.08.2023 14:40
    Ne rešen predmet
    Rgz bruka i sramota. Država kaobojska. Možeš da dostaviš sve u katastar što se od tebe traži i nikad da se ne uknjižiš jer im se tako može . A narod glup pa ćuti i čeka da se ova kaobojska država uvede u red . A to će po svemu sudeći da bude nikad. Iz iskustva.....
  • Sasa

    19.08.2023 21:56
    Katastar je leglo korupcije
    Kupovali bi ljudi i uknjizene stanove da ovi iz kstastra ne traze i po 10.000 eura da vam uknjize stan. Kad probas da im platis manje ili na rate, a dobijes resenje o uknjižbi onda nece ka skinu klauzulu i stoji da resenje nije konacno na sajtu pa kreditni kupac ne moze da dobije kredit od banke sve dok ih u potpunosti ne namiris. Katastar je organizovana mafija pod državnom kapom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.