Keš krediti sve popularniji među građanima, slede ih i stambeni

Krediti stanovništvu povećani su za 14,9 milijardi dinara u drugom tromesečju ove godine, odnosno za jedan odsto, pre svega zbog rasta zaduživanja putem keš kredita.
Keš krediti sve popularniji među građanima, slede ih i stambeni
Foto: 021.rs
Upravo keš pozajmice imaju najveći udeo u zaduženosti stanovništva, pa tek onda slede stambeni krediti, saopštila je Narodna banka Srbije u poslednjem Izveštaju o kreditnoj aktivnosti, a prenosi Nova ekonomija.
Veći rast gotovinskih kredita uticao je na to da učešće ovih kredita u ukupnim zajmovima stanovništvu bude povećano na 44 odsto u junu, dok je udeo stambenih kredita iznosio 40,1 odsto.
Rast kamatnih stopa
 
Narodna banka Srbije nastavila je da pooštrava monetarne uslove tokom drugog tromesečja i nastavljen je rast kamatnih stopa na dinarske kredite, koje su u drugom tromesečju u proseku iznosile 6,5 odsto za privredu i 13,5 odsto za stanovništvo u poređenju sa 6,4 i 13,4 odsto u prvom tromesečju, navodi se u Izveštaju NBS.
 
Kamatne stope na kredite u evrima u Srbiji iznosile su u proseku 6,4 odsto za privredu i 7,2 odsto za stanovništvo (u odnosu na 5,8 odsto i 6,8 odsto za građane).
 
Minimalno učešće za kupovinu prvog stana, od 2020. godine smanjeno je na 10 odsto, sa prvobitnih 20 odsto.
  • Zoran

    12.09.2023 10:37
    Kredit se kupuje
    Jel vas neko tera da odete u banku i kupite skup kredit? Suzdržite se od preterane kupovine, posebno se suzdržite od zaduživanja. Vreme jeftinih kredita je iza nas i sada se spremite za stezanje kaiša.
  • Da

    31.08.2023 11:06
    Ovce za šišanje.
  • Liman

    31.08.2023 09:17
    Čerupanje građana na delu. Nenormalne kamate, najveće u regionu. Banke posluju netransparentno, Narodna banka izigrava gljivu. Vlast ne slži građanima, već građani predstavljaju servis vlasti. Sramno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija