Uprkos postojanju dva državna registra: Niko u Srbiji ne garantuje za tačnost podataka o firmama

Nijedna državna institucija ne garantuje za tačnost podataka o firmama koje posluju u zemlji.
Uprkos postojanju dva državna registra: Niko u Srbiji ne garantuje za tačnost podataka o firmama
Foto: Pixabay
Tako je uprkos tome što postoje čak dva državna registra koja beleže podatke o vlasnicima i specijalizovanoj Agenciji za privredne registre (APR) sa godišnjim budžetom od više od milijardu dinara i preko 400 zaposlenih, pokazuje istraživanje Pištaljke.
O kvalitetu podataka koji se objavljuju u javnim registrima APR-a možda najbolje govori to da je Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma "izričito propisao", kako su za Pištaljku naveli iz Narodne banke Srbije, da se prilikom utvrđivanja identiteta vlasnika firme ne sme pouzdati u registre.
Zakonima o registraciji firmi, o Agenciji za privredne registre i Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika koji su svi doneti po hitnom postupku i bez javnih rasprava, i to da bi se domaća regulativa uskladila sa evropskom, državne institucije lišene su obaveze da proveravaju podatke, a odgovornost za njihovu tačnost prilikom registracije prebačena je - apsurdno - na same firme.
 
Time je omogućeno da se u Srbiji nesmetano registruju i posluju firme sa prikrivenim vlasništvom za koje u javnim registrima nema podataka o pravim vlasnicima već se vlasništvo sakriva uz pomoć naziva drugih firmi koje se navode kao vlasnici. 
 
Trag o osobi koja je zaista vlasnik potpuno se gubi kada je reč o firmama u vlasništvu inostranih firmi. Takođe, ovim zakonskim rešenjima nije sprečeno da jedna osoba registruje na stotine firmi koje "posluju" bez zaposlenih i profita, pa čak i da firma bude sama sebi vlasnik.
 
Iz Agencije za privredne registre za Pištaljku su objasnili da je zakonom propisano da se osnivanje firmi radi "bez ispitivanja tačnosti činjenica iz prijave, verodostojnosti priloženih dokumenata i pravilnosti i zakonitosti postupaka u kome su dokumenti doneti".
 
Zakon je donet još pre dvadeset godina da bi se ubrzao proces registracije firmi koje je do tada vršio trgovinski sud i za koji je bio potreban 71 dan, kako se navodi u izveštajima o poslovanju Agencije za privredne registre. Sada je u APR-u firmu moguće osnovati i za pet dana.
 
Ceo tekst Pištaljke čitajte OVDE.

Teme

APR
  • MRAV

    04.09.2023 11:32
    kako onda?
    kako onda moze APR svake godine da tuzi ljude i firme sto nisu predali zahtev o stvarnom vlasnistvu? A i APR nikome ne dae tu informacije da firma mora da predaje taj list!!! to znaci mozemo traziti od APR da nam vrate te silne kazne od 100 000 do ...
  • inspektorPravda

    04.09.2023 10:35
    Bolje bi bilo da se vidi da li je firma ProTent doo iz Obrenovca agencija za zapošljavanje ili obična firma???? Na zvaničnom spisku agencija za zapošljavanje na eUpravi se firma ProTent nigde ne pominje pominje kao registrovana agencija za iznajmljivanje radnika! To bi tačno rezultiralo nedoumice oko mnogih ljudi koji čitaju informacije o raznim firmama!
  • D

    04.09.2023 10:23
    .
    Aman, meni su u Socijalnom na zdravstvenoj knjižici napisali drugo prezime! Još je to prezime kao ime. Kaže cura "neko vas je prekrstio u sistemu".
    Sva dokumenta su mi dobra, ali ZK nije. Toliko o bačenim milijardama na "povezane" sisteme.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija