Nakon 125 godina postojanja: Na prodaju "Jugoinspekt", stručnjaci navode zašto to možda nije dobro

Nakon 125 godina postojanja, preduzeću "Jugoinspekt Beograd ad" sledi privatizacija.
Nakon 125 godina postojanja: Na prodaju "Jugoinspekt", stručnjaci navode zašto to možda nije dobro
Foto: Pixabay (ilustracija)
Javni poziv za prikupljanje pisama zainteresovanih objavljen je na sajtu Ministarstva privrede, a rok za prijavu je 5. oktobar. Iz Jugoinspekta za sada bez komentara.
"Jugoinspekt Beograd", akcionarsko društvo u većinskom vlasništvu države, decenijama kontroliše kvalitet hrane, energenata, ruda, tekstila, kože i drugih proizvoda. 
Poziv za privatizaciju najstarijeg preduzeća ovog tipa na Balkanu iznenadila je struku. Tvrde - ova vest je pre svega loša za potrošače, a od državnog monopola jedino je gori privatni.
 
"Onaj deo koji utvrđuje objektivno u nekim važnim slučajevima kvalitet nekog proizvoda kada bi bio privatizovan postojala bi mogućnost da se korupcijom ne dobije prava istina, već da on posluži za učešće u korupciji", istakao je za N1 doktor ekonomskih nauka Milan Kovačević.
 
"U uslovima kada imamo državnu kompaniju koja se bavi kontrolom kvaliteta mogući su pojedini uticaji interesnih grupa, ali imajući u vidu da je vlast smenjiva, te interesne grupe nikad neće moći da ostvare trajni uticaj. U slučaju da dođe do privatizacije jedne takve ustanove, vlasnici bi mogli da imaju gotovo trajni uticaj na poslovnu politiku i da dođu u situaciju da mogu da protežiraju određene proizvode", objasnio je finansijski analitičar Branislav Jorgić.
 
Upućeni misle da neki delovi preduzeća, zbog javnog interesa, nikako ne bi smeli biti privatizovani, dok bi laboratorijski deo kompanije mogao poslovati i u privatnom vlasništvu.
"Loše je i to što nije bilo javne rasprave oko toga da li ovakav kakav je Jugoinspekt treba privatizovati ili bi ga trebalo reorganizovati i videti koji deo može, a koji ne može da se privatizuje. Kod nas je inače veliki problem što priprema nije adekvatna", smatra Kovačević.
 
Podseća i na to da iz prethodnih loših iskustava država nije izvukla lekcije, pa je brzo zaboravila zahtev proizvođača mleka da se osnuje nacionalna laboratorija za proizvodnju mleka, baš zbog privatnih laboratorija koje su im zadavale brojne probleme.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • komšinica

    07.09.2023 20:54
    Privatizovati inspekciju? Komentar nije potreban, šta to znači savkom pametnom jasno!
  • Maroder

    07.09.2023 13:41
    Mislim da je privatizacija Jugoinspekta logicna. Posto ne postoji vise Yu i drzava koja je imala svoj set standarda JUS po kome su se radile inspekcije, red je da drzava Srbija stvori svoju nezavisnu referentnu ustanovu kojoj ce ljudi verovati od hrane preko , tekstila, igracaka, itd,itd. Predlazem naziv nove privatne institucije "SrboInspekt- Brate jel moze da se dogovorimo za inspekciju nekako, nemoj da mi na carini stoji kumim te... D.O.O" Ako neko ima bolji naziv prihvatam..ZIvela Srbija, ZIvela Vojvodina..U zdravlje
  • vladaNS

    07.09.2023 12:55
    ?
    Ovakve institucije su u normalnim zemljama pod ingerencijom države. Nepristrasne, nezavisne od bilo kakvog uticaja sa strane, slično kao sudstvo policija....Sećam se u preduzeću u kojem sam radio, u neko srećno vreme, Jugoinspet je vršio česte kontrole nad robom sve vrste. Znali su se normativi, crta ispod koje se ne može, nije se desilo da rizična roba sa previše pesticida ili na bilo koji način nepravilna bude ponuđena . Ovo će u perspektivi izgledati kao preslikan rad izvršitelja i notara. Za velike pare bez kontrole naravno i prema svom nahođenju će biti ucenjivani oni nepodobni, koji nisu na liniji krezube ideologije. Oni podobni će kao i do sada moći da arče a da pri tom nikom ne polažu račune. Pozdrav iz Vojvodine

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.