Srbija je na dan 31. jul ove godine bila zadužena 35,07 milijardi evra, što je 50,07 odsto BDP, pokazuju zvanični podaci Ministarstva finansija o javnom dugu, prenosi N1.
Prema izveštaju Uprave za javni dug, najveći poverioci Srbije su kupci evroobveznica kojima naša zemlja duguje ukupno 8,9 milijardi evra.
Slede kupci državnih dugoročnih dinarskih hartija kojima dugujemo 7,04 milijarde evra.
Krediti koje Srbija otplaćuje stranim vladama na trećem su mestu po vrednosti javnog duga, u iznosu od 3,34 milijarde evra.
Međunarodni monetarni fond je tek na četvrtom mestu najvećih poverilaca Srbije. Njemu dugujemo ukupno 2,4 milijarde evra.
Sledi kineska Eksport-import banka kojoj otplaćujemo neznatno manji dug - 2,37 milijardi evra.
Još jedna međunarodna finansijska institucija je na šestom mestu liste najvećih poverilaca - Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj (IBRD) dugujemo 2,2 milijarde evra.
Raznim poslovnim bankama Srbija otplaćuje gotovo isto toliko - 2,15 milijardi evra.
Sledeći iznos duga odnosi se opet na državne dugoročne hartije, ali u evrima - njihovim kupcima dužni smo 1,9 miljardi dinara, a nešto manje Evropskoj investicionoj banci (EIB) - 1,8 milijardi evra.
Ostalim poveriocima Srbija pojedinačno duguje manje od po milijardu evra.
Ceo tekst o dugovima Srbije čitajte
OVDE.
Komentari 11
Dušan
Narod
Uvalili ste narod u neke dugove,napravili roblje od naroda. Onda kažete da i moji potomci to treba da vraćaju.
Nije tačno,taj ili ti koji su to napravili neka vrate.
To nije moja Srbija, pogrešno pričate. To je korporacija Srbija.
To je vasa Srbija.
Moja Srbija je skroz nesto drugo. U njoj ovoga nema. U njoj se misli na svakog čoveka, na pretke i potomke. U mojoj Srbiji ako jednom čoveku nije dobro,jednom, gleda se da mu se pomogne i da bude srećan.
Mr Pit & 12 guslaca
(Мр Пит & 12 'гуслача')
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar