On je kazao da je akontna cena suncokreta oko 40-41 dinar po kilogramu, dok je prošle godine sa subvencijom države bila oko 70 dinara.
"Česte padavine i oluja polomile su dosta stabljika suncokreta, rod je od dve do 2,3 tone po hektaru, prosečan je u dobrim godinama bio 2,8 tona, a u požarevačkom kraju tri tone po hektaru. Iako su prinosi ove godine slabi, uljare nisu bile zaintersovane za otkup", rekao je Savić.
Dodao je da ne zna u čemu je problem, ali pretpostavlja da je zabrana izvoza ulja prošle godine uticala da se fabrike nisu oslobodile zaliha.
Savić je rekao da je setva suncokreta poljoprivrednike koštala od 120.000 do 135.000 dinara po hektaru i da zbog slabih prinosa i niske cene poljoprivrednici imaju gubitak po hektaru oko 300 evra.
"Ne pamtimo ovakve godine u kojima ne možemo da pokrijemo troškove proizvodnje suncokreta, a ni cene pšenice i kukuruza nisu bolje", rekao je Savić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
Dzoni
Dušan
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar