Ovo pokazuju novi podaci Republičkog zavoda za statistiku za jul, iz kojih se vidi i koliko zarađuju zaposleni u svim delatnostima, u javnom sektoru, kao i po regionima i opštinama.
U Vojvodini je prosečna zarada u julu bila 79.085 dinara neto i mahom je održavaju visoki prihodi ostvareni na teritoriji Grada Novog Sada. Tradicionalno, Grad Novi Sad i zaposleni u vojvođanskoj prestonici imaju najviše zarade u Vojvodini i za jul je taj iznos 98.219 dinara neto.
Ovo je čak i umanjenje u odnosu na mesec ranije, kad je prosečna plata bila viša od 100.000 dinara.
Najniže zarade u Vojvodini imaju zaposleni u Malom Iđošu, u kojem je prosek 63.119 dinara bez poreza i doprinosa.
Pregledom zvanične statistike vidi se da je prosečna zarada u javnom sektoru 85.730 dinara neto. U javnim preduzećima je prosek 88.242 dinara neto i njega čine kako direktorske, tako i plate niže plaćenih službenika, dok su zaposleni u zdravstvu i socijalnom radu u julu primili 84.474 dinara neto.
Plate su u sektoru obrazovanja, ali i kulture 76.423 dinara neto.
Za razliku od ovih iznosa, RZS obračunava da je prosečna plata u celom sektoru računarskog programiranja i s njim povezanih delatnosti 260.931 dinar bez poreza i doprinosa, što je iznos na koji takođe utiču najviše i najniže plate.
Šta nam ovi iznosi (ne) govore?
Kao i svakog meseca, prosečna plata se u Srbiji, najčešće od strane predstavnika vlasti, koristi kao pokazatelj boljitka - iako nije jasno kako je 550 evra dovoljno da iko preživi mesec dana. Ista zvanična statistika nam govori da je potrošačka moć građana sve manja, potrošačka korpa sve praznija, a usporenje inflacije neće dovesti do pada cena namirnica koje su tokom poslednje dve do tri godine dramatično porasle.
Prosečna plata samo je još jedan statistički podatak koji uzima u obzir sva obračunata primanja, najviša i najniža. Prosečan građanin Srbije nema ni blizu programerske plate, neretko ni blizu prosečne plate, ali u podacima RZS postoji stavka koja može da se uzme kao najbliži pokazatelj prosečnih mesečnih primanja u Srbiji.
Naime, medijalna zarada iznos je do kog zarađuje polovina svih zaposlenih u Srbiji, a do sada se pokazala relativno verno kao pokazatelj prosečnih primanja - za jul je medijalna zarada iznosila 64.734 dinara neto, tek nešto više od plate u pomenutom Malom Iđošu.
Komentari 39
@@@@@sm
Žarko
Sana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar