Izbori na vidiku - krediti pojeftinili
Kada dođu izbori, nema toga što stranke na vlasti nisu spremne da učine samo da zadrže uzde kojima upravljaju.
Foto: 021.rs
Naravno, u nas ne da nije drugačije, već je upravo Srbija država u kojoj svemoć stranke na vlasti uočljiva, pa se čini sve da se što duže ostane na čelnoj poziciji.
Primer je nedavna odluka Izvršnog odbora Narodne banke Srbije da se "kamata na stambene kredite uzete pre avgusta prošle godine u narednih 15 meseci ograniči na 4,08 odsto."
Otimanje alavim bankama
Odluci je prethodila dosta duga kampanja države da su u Srbiji kamate primetno više nego u drugim zemljama, a to, naravno, u krajnjoj liniji plaćaju korisnici, građani Srbije. Država potez pokušava da prikaže kao pomoć ljudima koji nisu imali rešeno stambeno pitanje, i to na račun uvek alavih banaka.
U realnosti, odluka znači da će u narednih godinu i četvrt dana oko 160.000 korisnika stambenih kredita imati ratu nižu za 15 do 25 odsto, zavisno kada su podigli zaduženje, nego što bi plaćali po slovu kreditnog ugovora. Kako bi ceo potez javnosti predstavila kao neku vrstu "brige za građane koji rešavaju stambeno pitanje", država je ovih dana lansirala podatak da su banke za prvih šest meseci tekuće godine pre oporezivanja zaradile čistu dobit od 609, dok su lane, za celu godinu, zaradile tek 319 miliona evra.
Drugim rečima, ima od koga da se uzme novac, pri čemu se ističe kako je prosečna kamata na stambeni kredit sedam odsto, dok banka novac nabavlja mnogostruko jeftinije, povremeno se moglo čuti po kamati manjoj od dva odsto.
Naredba države
Mada formulacija odluke NBS liči kao da je reč o nekom pitanju iz monetarne politike, zapravo je reč o naredbi države bankama da korisnicima stambenih kredita oproste deo duga. Jer, kamata je određena ugovorom o kreditu i sastoji se iz dva dela, fiksnog i promenljivog iskazanog kao funkcija euribora.
Na svaki ugovorni odnos može se uticati samo po osnovu obligacionog zakona, naravno, i Ustava Srbije. Nikakva odluka IO NBS ne može da izmeni ugovor, odnosno ograniči kamatu. U pitanju je naredba države da jednoj značajnoj populaciji učini ustupak.
Razlog nije teško pogoditi, izbori najavljeni najkasnije za mart mesec, da bi potom za verovatni dan odlaska na glasačka mesta bio promovisan 17. decembra. A 160.000 korisnika stambenih kredita, kada su uzmu i članovi porodica, znači oko 600.000 ljudi, odnosno glasova.
Svakako da neće biti ljuti na one koje im čine ne baš zanemarljivi popust. Aktuelna vlast uporno potez predstavlja kao pomoć ljudima koji su, pre podizanja kredita, bili bez rešenog stambenog pitanja. Međutim, u više od trećine kupoprodajnih stambenih aranžmana, novi vlasnici već imaju stan u sopstvenom vlasništvu. Nova nekretnina im više dođe kao način štednje, a ne kao stambena potreba.
Povećanje kamate?
Takođe, proteklih pet godina cena kvadratnog metra je ubrzano rasla, pa su i kupci praktično dobili više, mereno novcem, nego što su u startu kalkulisali. Stoga bi pre imalo osnova, kada bi moglo, povećati, a ne smanjivati im kreditnu ratu.
Država javnosti odluku prikazuje kao deo borbe za "stabilnost finansijskog sistema". Međutim, odluka znači da će korisnicima kredita ostati više novca na raspolaganju i svakako će ga utrošiti na kupovinu. Time, naravno, podiže i BDP, ali i inflaciju.
Kako je ovih dana i NBS izbegla da novim povećanjem referentne kamatne stope umanji inflacioni val, Srbija kao da se pred izbore vraća oprobanoj strategiji nevelikog povećanja rasta cena. Razlog je u činjenici da se budžet tokom inflacije puni više nego što se planiralo, pa se višak u državnoj kasi može lako usmeriti tamo gde će sigurno dati po vlast najpovoljniji izborni efekat.
Očigledno, pred nama je vreme izbora i sve što vlast radi je u funkciji produžetka vladavine. I odluka da se jednoj povećoj skupini oprosti deo duga je iz te matrice političke zloupotrebe vlasti.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
2
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
6
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
9
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
5
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Komentari 5
Anonimus
versus
Igor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar