Đedović: Ključno povećanje rezervi i diversifikacija ruta za snabdevanje naftom

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović rekla je da Srbija u naftnom sektoru radi na povećanju obaveznih rezervi nafte i naftnih derivata.

Dodala je i da se radi na diversifikaciji izvora snabdevanja sirovom naftom da bi osigurala stabilno i sigurno snabdevanje domaćeg tržišta, saopštilo je njeno ministarstvo.

"Energetska kriza je pokazala da je neophodno da imamo što veće sopstvene rezerve energenata, a s druge strane, rat u Ukrajini i Izraelu preti da na duže staze bude faktor koji utiče na sigurnost snabdevanja u Evropi", rekla je ministarka.

Sve dodatne količine nafte i naftnih derivata koje budu obezbeđene, skladištiće se, prema njenim rečima u rezerve i značiće dodatnu energetsku sigurnost za privredu i građane, a ujedno je važno i za ispunjavanje obaveza u pristupnim pregovorima sa EU.
 
Đedović Handanović je istakla da je Polaznim osnovama plana razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti za period do 2028. sa projekcijama do 2030. godine, predviđena izgradnja naftovoda Srbija-Mađarska koji će omogućiti diversifikaciju snabdevanja sirovom naftom.
 
"Cilj nam je da izgradnjom ovog naftovoda dobijemo još jedan pravac snabdevanja tim energentom", navela je Đedović Handanović.
 
Ona je rekla da su obavezne rezerve naftnih derivata u prošloj godini povećane za 54 odsto u odnosu na 2021. i da se radi na njihovom daljem povećanju kroz projekte koji su u toku.
 
U Smederevu se, kako je rekla, gradi šest novih rezervoara za skladištenje naftnih derivata koji će moći da prime ukupno blizu 120.000 kubnih metara energenata, od čega se za 80.000 očekuje da budu u funkciji u prvoj polovini naredne godine.
 
Među projektima koje planira "Transanfta" nalazi se, prema njenim rečima, izgradnja novih skladišnih kapaciteta.
Očuvanje predvidivih cena naftnih derivata, kako je rekla, važno je kako bi bili smanjeni inflatorni pritisci na građane i privredu i sačuvana konkurentnost ekonomije.
 
Po njenim rečima nastavlja se tranzicija ka čistim izvorima nergije, pa se očekuje da i naftne kompanije, pre svih Naftna industrija Srbije investicijama doprinesu procesu dekarbonizacije i smanjenju emisija štetnih gasova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ina

    12.10.2023 17:10
    Đedovićka
    Hoćete li objasniti zašto brljotine miće moraju nadoknaditi građani?

    Nešto su vam objašnjenje sve okolko pa na ćoše.A vozdricama sve dobro?
  • Mučenik

    11.10.2023 09:23
    ГДЕ СМО, ЗАШТО СМО И ШТА СМО?
    За време владања земљом више од деценије, као апсолутиста и све могући. По његовом у Србији плате и пензије никада нису биле веће, без обзира шата може да се купи том пензијом. Нико не брани пензионерима да трпе. Изграђени су аутопутеви, да не помињем обичне, никада више и никада боље од Карађорђевића до данас, изграђене су и пуштене неколико стотина фабрика,. А пола су међувремену ударили катанац. Инфлација је највећа у Европи и шире и ту смо најбољи, али је то променљива категорија, кажу да сада пада. Цене артикала су такође највеће у Европи, а то нас не спречава да их не купујемо и трошимо свесно и бесвесно. Уколико слушамо рећи водећих ми смо најбољи, а када се окренемо себи и добро се погледамо није тако, међу најгорима смо. Није херој онај ко кука, већ онај што трпи, трпите људи, а докле? До изнемоглости наше или његове.
  • Ruka

    10.10.2023 20:39
    NIS
    Samo kada smo prodali Rusima za tepsiju ribe, koji su izvukli zadnju kap NAŠE nafte i sada snalazi se Srbijo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija