Fiskalni savet: U budžetu za 2024. socijalna davanja nisu dobro planirana

Fiskalni savet ocenio je danas da u budžetu za 2024. socijalna davanja nisu dobro planirana, da se planiraju veliki izdaci za investicije i da je opreznije trebalo planirati rast BDP-a i inflacije.
Fiskalni savet: U budžetu za 2024. socijalna davanja nisu dobro planirana
Foto: Pixabay

Planirani rast u 2024. je 3,5 odsto BDP, a inflacija je 4,9 odsto, te Savet ističe da domaći i strani činioci ukazuju da bi privredni rast mogao lako da bude nešto niži od toga i da je rast trebalo planirati na oko 2,5 do tri odsto, a inflaciju na 5,5 do šest odsto.

Kada je reč o deficitu, Savet je naveo da je on oko 1,7 milijardi evra, odnosno oko 2,2 odsto BDP, i to je i dalje visoko za Srbiju, jer bi prema fiskalnim pravilima trebalo da bude 1,5 odsto BDP.
Ističe se da su ipak napravljeni određeni pomaci u dobrom smeru, jer je planirani deficit niži od onog koji se predviđa u ovoj godini u visini od 2,8 odsto, a u 2024. planira se i dalje smanjenje javnog duga na 51,7 odsto BDP.
 
Naglašava se da će se izdvajanja za Elektroprivredu Srbije i Srbijagas u 2024. znatno smanjiti, a glavni razlog je povećanje cena gasa i električne energije u 2023. i poboljšanje bilansa novih preduzeća.
 
Dodaje se da se u narednoj godini više ne planiraju nove isplate jednokratnih i neselktivnih davanja stanovništvu.
 
Kako se navodi, rashodi za socijalne trasfere nisu dobro planirani, jer je za socijalne izdatke planirano 157 milijardi dinara, što je 2,5 milijarde više nego u 2023. godini, što nije dovoljno, ocenio je Savet.
 
Glavni propust je napravljen u projekcijama za programe dečje zaštite, za koje će biti potrebno šest milijardi dinara više, dok je za boračko-invalidsku zaštitu i druga socijalna davanja moguće probijanje budžeta od dve do tri milijarde dinara.
 
Budžetom se planiraju velika izdvajanja za javne inesticije sa više od pet milijardi evra (6,9 odsto BDP), što je u načelu dobro, ali je Savet skrenuo pažnu na pitanje selekcije projekata, jer će se dobiti dobra mreža autoputeva, ali ne i infrastruktura u zaštiti životne sredine, prosveti i zdravstvu.
 
Dodaje se i da se nastavlja sa rastom investicionih projekata koji se sprovode mimo standardne procedure i da se po posebnim procedurama sproveode projekti za puteve i pruge, poput puteva Preljina - Požega, Beograd - Sarajevo, Moravskog koridora, Fruškogorskog koridora i pruga Beograd - Budimpešta i Niš - Dimitrovgrad.
 
Savet je ocenio da planirane politike podsticaja poljoprivredne proizvodnje u narednoj godini nisu dovoljno jasne, jer su davanja za poljoprivredu gotovo ista kao u 2023. godini, ali sa drugačijom strukturom, a planirano je smanjenje direktnih davanja i izdvajanja za mere ruralnog razvoja.
 
"Vlada je ostala dužna da detaljnije objasni kako će se ostvariti planirano umanjenje direktnih podsticaja za poljoprivredu, tim pre što je u 2024. predviđeno da se podignu ograničenja za dobijanje podsticaja po hektaru sa 20 na 100 hektara", naveo je Savet.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    21.10.2023 11:20
    Ma nema zime! Veliki i Mali ce sada da objave parizer jelovnik!
    Parizer sa hlebom i majonezom
    Parizer bez hleba i majonezom
    Parizer salata sa krompirom
    Pohovani parizer
    Parizer sa jajima kao glavno jelo
    Parizer sa Predsednikom - svecani rucak
    Parizer sa paradajzom
    Predizborni parizer - naglavniji! Podrazumeva sendvic sa majonezom i parizerom, uz dve crvene i sok po izboru u poklon paketu po ulasku u autobus spontane podrske
    I, eto resenja za siroke narodne mase!
  • Nina

    21.10.2023 09:39
    Odavno se deli nezaradjeno...
    Normalno da ce buduca pokolenja vračati.
    To je normalno,kod nas....
  • Nenad

    20.10.2023 19:32
    nebitno odakle
    nema veze samo da se deli milostinja narodu (daš ono što nije zarađeno) i praviš se luuuuud, nebitno ko će da vraća

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija