Demostat: Zastoj na evropskom putu olakšava kineski uticaj na Zapadnom Balkanu

Nekoliko istraživanja na temu "Kakav je i koliki je uticaj Kine u zemljama Zapadnog Balkana" govori da ovo predstavlja ozbiljan ekonomsko-politički problem, piše Demostat.
Demostat: Zastoj na evropskom putu olakšava kineski uticaj na Zapadnom Balkanu
Foto: Pixabay
Naime, na tu temu je u Skoplju promovisana i publikacija pod nazivom "Uticaj Kine na proces pridruživanja Zapadnog Balkana u EU: sinergije i prepreke".

Ana Krstinovska, jedan od autora ove publikacije, smatra da je kineski uticaj u zemljama Zapadnog Balkana najizraženiji u trgovinskim odnosima, a u poslednjoj deceniji je porastao najviše zahvaljujući uspostavljenoj saradnji između Kine i Centralne i Istočne Evrope, ali je stagnacija nekih zemalja Zapadnog Balkana prema EU otvorila dodatne mogućnosti Kini da poveća svoj uticaj, bilo da je reč o poslovnom ili nekoj drugoj vrsti uticaja.

"Uglavnom vidimo povećanje uticaja na ekonomiju kroz povećanu trgovinu, ali u prevodu to znači u velikoj meri povećan uvoz iz Kine, a kada je u pitanju izvoz, naš izvoz je blago porastao, ali nije u skladu sa našim očekivanjima s obzirom na veličinu tržišta u Kini", kaže Krstinovska.
 
Iako je Makedonija najmanje atraktivna zemlja za Kinu, primećene su kineske kompanije koje su kupile strane kompanije koje imaju fabrike ili proizvodne pogone u toj zemlji, pa su posredno i ti proizvodni pogoni u tehnološki razvojnim zonama Makedonije u vlasništvu Kine.
 
Kinesko prisustvo vidi se i kroz infrastrukturne projekte, kao što je auto-put Kičevo-Ohrid.
 
Krstinovska kaže da kineski uticaj ne treba ocenjivati kao loš, ali i ima primera negativnog uticaja kao što je sklapanje dogovora za auto-put Kičevo-Ohrid.
 
"Računa se samo auto-put Kičevo-Ohrid jer je sama procedura dodele dogovora bila netransparentna i iako je SDSM imao mogućnost da ga raskine, nastavio je sa dodatnim aneksima u iznosu od 200 miliona evra i vidimo da projekat nije ni blizu da bude završen. Dakle, to je primer koji realno oslikava negativne aspekte u vezi sa kineskim prisustvom u našoj zemlji, pored toga, mi nemamo velike infrastrukturne projekte ili investicije sa negativnim uticajem, za razliku od Srbije", rekla je ona.
 
A da li će se taj uticaj odraziti na proces integracije u EU, ona je rekla da to zavisi samo od zemalja kandidata i sprovođenja reformi koje, između ostalog, podrazumevaju i ograničavanje prostora za spoljni uticaj.
 
"Ono što je važno na putu za EU jeste kako ćemo se postaviti i koliko ćemo imati želje da sprovedemo reforme. Kinesko prisustvo u zemlji može biti pozitivno ako ga koristimo kao pozitivno, a može biti negativno ako dozvolimo sklapanje dogovora o javnim nabavkama koji nisu u skladu ni sa našim zakonodavstvom, niti sa evropskom regulativom. Mi sprovodimo reforme za članstvo i neke od tih reformi će doprineti ograničavanju prostora za poslovanje kineskih kompanija ili sklapanju nekih poslova iza zatvorenih vrata kao što je često bio slučaj proteklih godina, ali sama Kina ili kinesko prisustvo ne možemo reći da je glavna prepreka“, ocenila je Krstinovska.
 
Direktor kancelarije Fondacije Konrad Adenauer u Skoplju Daniel Braun naglasio je da iako trgovinski, odnosno ekonomski odnosi sa drugim zemljama nikada nisu loši, rekao je da je veoma važno fokusirati se na ciljeve EU, koji se razlikuju od kineskih.
 
"Kina i EU imaju različite ciljeve, to ne znači da ne smemo da koristimo kinesku tehnologiju, ali ako imamo bezbednosne nesigurnosti onda bi možda trebalo da se zapitamo da li ćemo je koristiti. Ne treba da prekidamo sve odnose sa Kinom, ali treba da shvatimo da je reč o dve strane sa različitim ciljevima, niko ne kaže da ne učimo kineski, već da budemo svesni šta može proizaći iz naših postupaka. Verujem da ljudi u regionu dobijaju pozitivne poene od Rusije i Kine kao rezultat razočaranja u EU, zbog procesa pristupanja EU. Stoga, čak i ako nismo sigurni da li će se zemlje regiona uskoro pridružiti, treba raditi na jačanju veza, dajući više beneficija koje imaju zemlje EU zemljama Zapadnog Balkana“, smatra Braun.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

kina
  • zztop

    23.10.2023 08:53
    B
    Nastavi ti samo gledati pink i happy i bit će ti dobro ...
  • Б

    23.10.2023 04:18
    Кина као страшило
    Мистер Браун није казао који су то циљеви Кине. Можда да продају своје производе и купе наше? Шта је ту толико страшно лоше? Можда то што пљачкају новац од царина на основу нереалних обећања? Кинези никад ником нису обећали да ће постати део Кине једног лепог дана, а на конто тога да сад укине царине.
    Циљеве ЕУ знамо: потчињавање интересима САД. То им већ доста добро успева, јер је свуда по Балкану на власти мафија која је уништила своју привреду, систем вредности, образовање и увела владавину најгорих, па им сад ММФ кроји капу, јер су задужени преко главе. Идеја да ће се ЕУ борити против унутрашње корупције је смешна, погледајте Хрватску, Бугарску и многе друге нове чланице ЕУ. Западна Европа је мање корумпирана јер су тамо људи свесни да је то лоше, они неће дати да их Балканци пљачкају (сетите се препакивања шећера). На Балкану се корупција гаји, људи се само буне што су други корумпирани, а не они.
    Кина је ту где јесте зато што грађани пријављују корупцију и држава реагује. Заједно са криминалцима на оптуженичким клупама су државни службеници који су требали да их контролишу. Казне су пропорционалне штети. Некад је такав систем постојао и у СФРЈ (баш на 021 је о томе говорио бивши градоначелник Дејановић) и зато је изграђено све ово што "демократске" власти већ деценијама крчме и продају.
    Сваки покушај да се такав систем опет успостави ће наши "пријатељи" са Запада одлучно спречити, јер им не одговарају просперитетне и стабилне државе које не могу да уцењују.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija