
Demostat: Zastoj na evropskom putu olakšava kineski uticaj na Zapadnom Balkanu
Nekoliko istraživanja na temu "Kakav je i koliki je uticaj Kine u zemljama Zapadnog Balkana" govori da ovo predstavlja ozbiljan ekonomsko-politički problem, piše Demostat.

Foto: Pixabay
Naime, na tu temu je u Skoplju promovisana i publikacija pod nazivom "Uticaj Kine na proces pridruživanja Zapadnog Balkana u EU: sinergije i prepreke".
Ana Krstinovska, jedan od autora ove publikacije, smatra da je kineski uticaj u zemljama Zapadnog Balkana najizraženiji u trgovinskim odnosima, a u poslednjoj deceniji je porastao najviše zahvaljujući uspostavljenoj saradnji između Kine i Centralne i Istočne Evrope, ali je stagnacija nekih zemalja Zapadnog Balkana prema EU otvorila dodatne mogućnosti Kini da poveća svoj uticaj, bilo da je reč o poslovnom ili nekoj drugoj vrsti uticaja.
"Uglavnom vidimo povećanje uticaja na ekonomiju kroz povećanu trgovinu, ali u prevodu to znači u velikoj meri povećan uvoz iz Kine, a kada je u pitanju izvoz, naš izvoz je blago porastao, ali nije u skladu sa našim očekivanjima s obzirom na veličinu tržišta u Kini", kaže Krstinovska.
Iako je Makedonija najmanje atraktivna zemlja za Kinu, primećene su kineske kompanije koje su kupile strane kompanije koje imaju fabrike ili proizvodne pogone u toj zemlji, pa su posredno i ti proizvodni pogoni u tehnološki razvojnim zonama Makedonije u vlasništvu Kine.
Kinesko prisustvo vidi se i kroz infrastrukturne projekte, kao što je auto-put Kičevo-Ohrid.
Krstinovska kaže da kineski uticaj ne treba ocenjivati kao loš, ali i ima primera negativnog uticaja kao što je sklapanje dogovora za auto-put Kičevo-Ohrid.
"Računa se samo auto-put Kičevo-Ohrid jer je sama procedura dodele dogovora bila netransparentna i iako je SDSM imao mogućnost da ga raskine, nastavio je sa dodatnim aneksima u iznosu od 200 miliona evra i vidimo da projekat nije ni blizu da bude završen. Dakle, to je primer koji realno oslikava negativne aspekte u vezi sa kineskim prisustvom u našoj zemlji, pored toga, mi nemamo velike infrastrukturne projekte ili investicije sa negativnim uticajem, za razliku od Srbije", rekla je ona.
A da li će se taj uticaj odraziti na proces integracije u EU, ona je rekla da to zavisi samo od zemalja kandidata i sprovođenja reformi koje, između ostalog, podrazumevaju i ograničavanje prostora za spoljni uticaj.
"Ono što je važno na putu za EU jeste kako ćemo se postaviti i koliko ćemo imati želje da sprovedemo reforme. Kinesko prisustvo u zemlji može biti pozitivno ako ga koristimo kao pozitivno, a može biti negativno ako dozvolimo sklapanje dogovora o javnim nabavkama koji nisu u skladu ni sa našim zakonodavstvom, niti sa evropskom regulativom. Mi sprovodimo reforme za članstvo i neke od tih reformi će doprineti ograničavanju prostora za poslovanje kineskih kompanija ili sklapanju nekih poslova iza zatvorenih vrata kao što je često bio slučaj proteklih godina, ali sama Kina ili kinesko prisustvo ne možemo reći da je glavna prepreka“, ocenila je Krstinovska.
Direktor kancelarije Fondacije Konrad Adenauer u Skoplju Daniel Braun naglasio je da iako trgovinski, odnosno ekonomski odnosi sa drugim zemljama nikada nisu loši, rekao je da je veoma važno fokusirati se na ciljeve EU, koji se razlikuju od kineskih.
"Kina i EU imaju različite ciljeve, to ne znači da ne smemo da koristimo kinesku tehnologiju, ali ako imamo bezbednosne nesigurnosti onda bi možda trebalo da se zapitamo da li ćemo je koristiti. Ne treba da prekidamo sve odnose sa Kinom, ali treba da shvatimo da je reč o dve strane sa različitim ciljevima, niko ne kaže da ne učimo kineski, već da budemo svesni šta može proizaći iz naših postupaka. Verujem da ljudi u regionu dobijaju pozitivne poene od Rusije i Kine kao rezultat razočaranja u EU, zbog procesa pristupanja EU. Stoga, čak i ako nismo sigurni da li će se zemlje regiona uskoro pridružiti, treba raditi na jačanju veza, dajući više beneficija koje imaju zemlje EU zemljama Zapadnog Balkana“, smatra Braun.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija od SAD dobila najviše carine u regionu: Ko bi mogao najviše da bude oštećen?
03.04.2025.•
9
Srbija se našla među zemljama kojima su SAD, odlukom predsednika Donalda Trampa, uvele najviše carine.
Tramp posle uvođenja carinskih mera: "Operacija završena, pacijent preživeo"
03.04.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će SAD izaći jače posle uvođenja carinskih mera širom sveta, što je dovelo do pada svetskih berzi i dolara.
Bez profita i investicija EPS propada
03.04.2025.•
3
Protekla zima je bila uočljivo hladnija nego proteklih godina, a lane je leto bilo vrelije nego i jedno do sada.
Dolar pao nakon objave Trampovih carina
03.04.2025.•
3
Vrednost američkog dolara, merena dolarskim indeksom (DXY), pala je danas na najniži nivo za skoro šest meseci.
NIS prošle godine poslovao lošije: Profit upola manji
03.04.2025.•
2
Naftna industrija Srbije završila je 2024. godinu sa više od 18 milijardi dinara neto dobitka, što je znatno manje od 41 milijarde dinara iz prethodne godine, proističe iz finansijskog izveštaja.
Austrija odustaje od keša: Svaka deseta radnja ne prima novčanice ili kovanice
03.04.2025.•
7
Svaka deseta radnja u Austriji više ne prima novčanice ili kovanice, pokazuju podaci iz izveštaja Nacionalne banke.
Reakcije na Trampovu "objavu rata" carinama: Kina najavila oštar odgovor, EU priprema kontramere
03.04.2025.•
8
Kina je oštro osudila najnovije carine koje su SAD uvele na kinesku robu, pozivajući Vašington da ih "odmah ukine" i upozoravajući da će preduzeti "odlučne kontramere".
Tramp uveo carine i ostrvima na kojima žive samo pingvini - ali to nije apsurdno
03.04.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto ostrvu Herd i ostrvima Mekdonald.
Amazon se u poslednjem momentu ponudio da kupi Tiktok
03.04.2025.•
1
Kompanija Amazon je praktično u "pet do 12" ponudila da kupi platformu Tiktok kojoj u subotu, 5. aprila preti zabrana rada na teritoriji SAD jer je kineska.
FOTO, VIDEO: Tramp uveo carine (skoro) svima redom, Srbiji od 37 odsto
03.04.2025.•
69
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu prema kojoj su u ponoć po lokalnom vremenu na snagu stupile "uzvratne carine".
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana je 15. maj
02.04.2025.•
0
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2024. godinu je 15. maj, saopštila je danas Poreska uprava Srbije.
Martinović: Mere praćenja slinavke i šapa biće izmenjene, a nelegalno premeštanje stoke kažnjeno
02.04.2025.•
0
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović rekao je da mere koje su trenutno na snazi u praćenju zaraznih bolesti slinavke i šapa biti redigovane, a da će nelegalno premeštanje stoke biti kažnjeno.
Đedović Handanović: Krajem 2025. moguć početak gradnje naftovoda između Srbije i Mađarske
02.04.2025.•
5
Ministarka energetike u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je završen deo tehničke dokumentacije za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske.
Padaju u nesvest od loših uslova rada, a ako premaše normu dobiju - aplauz, slatkiš ili sok
02.04.2025.•
14
U Srbiji postoji 1.687 registrovanih fabrika u sektoru tekstila, odeće, kože i obuće, a broj registrovanih zaposlenih u ovoj oblasti je 60.725.
"Jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku"
02.04.2025.•
10
"Sine, jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku."
Poljoprivrednici nisu dobili podsticaj do 1. aprila kako je obećala Vlada Srbije
01.04.2025.•
26
Poljoprivrednicima do danas nije isplaćen osnovni podsticaj od 18.000 dinara po hektaru, iako je sporazumom iz oktobra pošle godine obećano da će dobiti novac do 1. aprila.
Fon der Lajen: EU ima odgovor na američke carine, ali radije bi da pregovara
01.04.2025.•
1
EU ima ozbiljan plan za odgovor na carine koje je uveo i koje bi trebalo da uvede američki predsednik Donald Tramp, iako bi radije pregovarala o rešenju, kaže predsednica Evropske komisije.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
4
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
12
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
4
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Komentari 2
zztop
Б
Циљеве ЕУ знамо: потчињавање интересима САД. То им већ доста добро успева, јер је свуда по Балкану на власти мафија која је уништила своју привреду, систем вредности, образовање и увела владавину најгорих, па им сад ММФ кроји капу, јер су задужени преко главе. Идеја да ће се ЕУ борити против унутрашње корупције је смешна, погледајте Хрватску, Бугарску и многе друге нове чланице ЕУ. Западна Европа је мање корумпирана јер су тамо људи свесни да је то лоше, они неће дати да их Балканци пљачкају (сетите се препакивања шећера). На Балкану се корупција гаји, људи се само буне што су други корумпирани, а не они.
Кина је ту где јесте зато што грађани пријављују корупцију и држава реагује. Заједно са криминалцима на оптуженичким клупама су државни службеници који су требали да их контролишу. Казне су пропорционалне штети. Некад је такав систем постојао и у СФРЈ (баш на 021 је о томе говорио бивши градоначелник Дејановић) и зато је изграђено све ово што "демократске" власти већ деценијама крчме и продају.
Сваки покушај да се такав систем опет успостави ће наши "пријатељи" са Запада одлучно спречити, јер им не одговарају просперитетне и стабилне државе које не могу да уцењују.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar