Evropska komisija: Više od polovine svih tendera u Srbiji samo s jednim ponuđačem

U narednom periodu, Srbija bi morala da poradi na daljem usklađivanju svojih zakona sa Direktivom EU o javnim nabavkama iz 2014, kako bi poboljšala ovu oblast, ukazuje izveštaj Evropske komisije.
Evropska komisija: Više od polovine svih tendera u Srbiji samo s jednim ponuđačem
Foto: Pixabay
Posebna pažnja trebalo bi da se obrati na izmene Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, kao i da se obezbedi da projekti koji se finansiraju iz javnih sredstava podležu postupcima javnih nabavki.
 
U 2022. godini, prema podacima Evropske komisije, tržište javnih nabavki je poraslo za oko 18 odsto u odnosu na ukupnu vrednost sklopljenih ugovora, na ukupno 5,6 milijardi evra, prenosi Nova ekonomija.
Udeo javnih nabavki u bruto domaćem proizvodu je takođe porastao sa 8,9 odsto u 2021. na 9,3 u 2022.
 
Kada su u pitanju javne nabavke, još je istaknuto da je udeo tendera sa samo jednom podnetom ponudom ostao veoma visok (51 odsto), a da se Vlada Srbije obavezala da će ovaj udeo smanjiti na 47 odsto do 2024. godine.
Takođe, udeo ugovora dodeljenih stranim ponuđačima je ostao posebno nizak – svega jedan procenat od ukupne vrednosti ugovora.
 
Država bi, kako se navodi u izveštaju Komisije, trebalo da obrati pažnju na pravila nabavki koje se sprovode prema međuvladinim sporazumima, da poštuje principe javnih nabavki u skladu sa tekovinama EU, ali i da dodatno ojača kapacitet Uprave za javne nabavke, Komisiju za javno-privatno partnerstvo i koncesije, Republičku komisiju za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki i Upravni sud.
 
"Određeni napredak u ovoj oblasti postignut je stavljanjem van snage Zakona o posebnim postupcima, radi realizacije projekata izgradnje i rekonstrukcije linijskih infrastrukturnih objekata od posebnog značaja za Srbiju, jer bi on ozbiljno narušio efektivnu primenu Zakona o javnim nabavkama“, navodi se u izveštaju Evropske komisije.
 
Podseća se i da je u julu ove godine država usvojila Uredbu o izboru strateškog partnera za realizaciju projekta izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, čime se uvode odstupanja od Zakona o javnim nabavkama i Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama.
 
Pored toga, u oktobru 2023. godine, Skupština je usvojila Zakon o posebnim postupcima za sprovođenje izložbe Ekspo 2027, koja izuzima projekte iz primene Zakona o javnim nabavkama.
 
Što se tiče praćenja dodele ugovora i implementacije, proporcija dogovorene procedure bez prethodnog objavljivanja obaveštenja značajno je pala sa 7,7 odsto u 2021. godini na 0,97 procenata u 2022.
 
Udeo otvorenih postupaka je povećan sa 91,3 odsto u 2021. na 98,8 odsto u 2022. godini, a upotreba kriterijuma koji se tiče najboljeg odnosa cene i kvaliteta ostala je na niskom nivou u prošloj godini, dok je najniža cena bio kriterijum koji je ostao dominantan u 96 odsto slučajeva javnih nabavki.
 
Izuzeća od Zakona o javnim nabavkama po osnovu međudržavnih sporazuma značajno su opala, na 0,5 odsto ukupne vrednosti izuzeća u 2022. godini, odnonsno 33 miliona evra, u poređenju sa 735 miliona evra prijavljenih u 2021.
 
"Međutim, s obzirom na veliki obim velikih infrastrukturnih projekata koji su zaključeni na osnovu međuvladinih sporazuma, prijavljena ukupna vrednost izuzeća je niska“, navela je Komisija.
 
Dodaje se i da je Državna revizorska institucija utvrdila nepravilnosti u predmetima koji pokrivaju 18,88 odsto vrednosti javnih nabavki u toku 2022. godine, pa Evropska komisija izražava zabrinutost i smatra da je potrebno pažljivo pratii ove ugovore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Love me Tender

    12.11.2023 10:25
    @Realista
    Da, svakako su izbori u Srbiji legalni i legitimni a o svemu odlučuje narod slobodnom voljom izraženom demokratskim glasanjem.

    Informer, Kurir, Pink i Hepi se potpuno slažu sa vama.
  • Valter

    12.11.2023 10:15
    U zavisnosti od nivoa obrazovanja,kulture,drustva,..vlast je ogledalo naroda koji cini drzavu,ako na ogledalu vlasti vidis ljude poput Vulina,Vucica,Seselja,Zavetnici,Dveri...oni bi i Kinu bankrotirali a kamoli malu Srbiju..
  • Apsurdistan

    12.11.2023 09:10
    @Realista
    Treba da promenite potpis u "Naivista".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.