Evropska komisija predlaže zabranu uvoza dijamanata iz Rusije

U okviru novog, 12. paketa sankcija povodom rata u Ukrajini, Evropska komisija predlaže zabranu uvoza dijamanata iz Rusije i poboljšanje efikasnosti embarga na rusku naftu.
Evropska komisija predlaže zabranu uvoza dijamanata iz Rusije
Foto: Pixabay
To proizilazi iz teksta u koji je agencija Frans pres imala uvid, a dokument treba jednoglasno da odobre evropska dvadesetsedmorica.
 
Rusija je najveći svetski proizvođač neobrađenih dijamanata i smatra se da Moskva rat protiv Ukrajine finansira i tom unosnom trgovinom čiji obrt je oko pet milijardi dolara godišnje. 
Dijamanti dosad nisu obuhvaćeni embargom zbog opsežnih dogovora o tome kako bi taj embargo funkcionisao.
 
Zabrana EU bi se odnosila na prirodne i sintentičke dijamante i nakit od njih od januara 2024. godine, a od septembra iduće godine i na ruske dijamante sečene u drugim zemljama.
Belgija je odustala od svog protivljenja sankcijama, o kojima je odlučeno u grupi sedam najbogatijih liberalnih ekonomije.
 
Ona je predlagala da se dijamanti iz Rusije identifikuju preko postojećeg sistema sertifikacije dijamanata svuda u svetu smatrajući da bi to bilo efikasnije, te se time ne bi "kažnjavala" njena industrija i posebno svetski centar u Antverpenu gde se obavi više od 80 odsto svetske trgovine sirovim dijamantima.
 
Procenjuje se da samo svetsko tržište nakita od prirodnih dijamanata ove godine vredi 74 milijarde dolara.
 
EU takođe hoće da poboljša efikasnost sankcija uvedenih na rusku naftu i Komisija predlaže da se one prošire na tečni naftni gas (LPG), butan i propan koji se koriste za grejanje.
 
Evropska komisija međutim nije prihvatila zahtev Evropskog parlamenta koji je tražio da se potpuno zabrani uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) čija upotreba je mnogo rasprostranjenija u EU.
 
Po izveštaju koji je krajem avgusta objavila nevladina organizacija "Global vitnes", EU je za 40 odsto povećala uvoz tečnog prirodnog gasa u prvih sedam meseci ove godine u odnosu na isti period 2021. godine, za vrednost od oko 5,29 milijardi evra. To, kako ukazuju neke države EU, pomaže ruskoj ratnoj mašineriji.
 
Ali druge evropske zemlje su uzdržanije zbog neravnoteže koje bi takva zabrana mogla da izazove na evropskom tržištu gasa čije bi cene tada znatno mogle da skoče.
 
Predlog Komisije o 12. paketu sankcija protiv Rusije će danas razmatrati članice na nivou svojih predstavnika u Briselu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pajo

    17.11.2023 21:14
    omg
    Poludeli evropljani,zabranili SAMI SEBI jeftino da bi kupovali drasticno skuplje ili u opste nemali osnovno za opstanak...
  • w/e

    16.11.2023 11:58
    SAD
    Jos jedan dokaz da politicari za koje niko nije glasao donose odluke unutar EU koje su u opstoj suprotnosti sa interesima EU, ali zato su 100% uskladjeni sa interesima SAD. Visoka je inflacija, sta da radimo? Hajde da smanjimo dostupnost energenata sa kojima vec imamo problem. Rusija trenutno najvecu kolicinu energenata izvozi u Aziju i zaradjuje nenormalne pare. OPEC+ su smanjili proizvodnju nafte kako bi digli cene kao odgovor na ovakve glupe politicke poteze. Ruski proizvodi ce uvek naci put do EU trzista, samo sto ce doci preko posrednika i po znatno visoj ceni.
  • Biko

    16.11.2023 10:00
    Bi
    Poželjno da objasnite zašto Antverpen ima monopol na trgovinu dijamantima, i kako uopšte funkioniše ta berza, pa da ljudi shvate kako se finansiraju neka druga aktuelna ratišta

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija