NBS: Krediti privredi manji, a krediti stanovništvu veći nego pre godinu dana

Kreditna aktivnost banaka nastavila je da usporava tokom trećeg tromesečja i u septembru je stanje kredita bilo gotovo nepromenjeno, odnosno bilo je niže za 0,1% u odnosu na septembar prošle godine.
NBS: Krediti privredi manji, a krediti stanovništvu veći nego pre godinu dana
Foto: Pixabay
U izveštaju Narodne banke Srbije (NBS) o kreditnoj aktivnosti za treće ovogodišnje tromesečje se navodi da je stanje kredita privredi bilo niže za 1,8 odsto, a kredita stanovništvu veće za 1,6 odsto nego pre godinu dana.
 
Iz NBS su objasnili da je usporavanje domaće kreditne aktivnosti posledica visoke baze iz prethodne godine, dospeća kredita iz garantnih šema, viših kamatnih stopa na kredite zbog zaoštravanja monetarnih politika Evropske centralne banke i Narodne banke Srbije, kao i pooštrenih kreditnih standarda banaka.
Navode i da su ukupni domaći plasmani banaka nemonetarnom sektoru, koji, pored potraživanja po osnovu kredita, obuhvataju i potraživanja po osnovu ulaganja u hartije od vrednosti, kamata i naknada, kao i ostala potraživanja, u septembru bili niži za 0,3 odsto nego pre godinu dana.
 
Kada je reč o kreditima privredi oni su tokom trećeg tromesečja povećani za 19,2 milijarde dinara ili za 1,2 odsto, povećanje je vođeno rastom investicionih kredita, a rastu su, mada u manjoj meri, doprineli i krediti za likvidnost i obrtna sredstva.
Krediti stanovništvu su u trećem tromesečju povećani za 6,6 milijardi dinara ili za 0,4 odsto, vođeni rastom gotovinskih kredita, dok je stanje stambenih kredita smanjeno u odnosu na jun.
 
Takva kretanja uticala su na to da učešće gotovinskih kredita, koji su najzastupljenija kategorija u ukupnim kreditima stanovništvu, bude povećano na 44,3 odsto u septembru, dok je udeo sledećih po zastupljenosti, stambenih kredita, iznosio 39,7 odsto.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija