Osnovni troškovi čine gotovo 40 odsto porodičnog budžeta u Srbiji

Troškovi za egzistencijalne potrebe u porodičnom budžetu u Srbiji u proseku su u prošloj godini imali udeo od 39,7 odsto, navodi se u novom broju biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT).
Osnovni troškovi čine gotovo 40 odsto porodičnog budžeta u Srbiji
Foto: Pixabay
Prema podacima evropske statističke službe Evrostat na listi gde je rangirano 30 država po izdacima za hranu i stanovanje, vodu, električnu energiju, gas i druga goriva, Srbija je prošle godine bila na sedmom mestu.
Na prvom mestu je Slovačka gde su ti izdaci činili 48,3 odsto ukupnih troškova domaćinstava.
 
Sledi Rumunija (42,1 odsto), BiH (41,8 odsto), Finska (40,5 odsto), Češka (40,3 odsto) i Estonija (40,2 odsto).
Najmanji udeo troškova za egzistencijalne potrebe u mesečnim izdacima domaćinstava je na Malti (25,5 odsto), zatim na Kipru (28,5 odsto), u Luksemburgu (29,7 odsto), u Hrvatskoj (30,5 odsto), Sloveniji (31,5 odsto).
 
U 27 zemalja EU prosečni izdaci za hranu i stanovanje, vodu, električnu energiju, gas i druga goriva činili su 36,3 odsto ukupnih troškova domaćinstava, a u evrozoni 36,1 odsto.
 
Tokom prethodne tri godine samo mali broj zemalja je uspeo da smanji relativni udeo ovih izdataka u ukupnoj potrošačkoj korpi svojih građana. Srbija se našla među njima jer su ti izdaci domaćinstava u Srbiji u 2022. bili za 1,1 procentni poen niži nego 2019. godine, navodi se u biltenu MAT koji izdaje Ekonomski fakultet u Beograd, u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ne baš

    08.12.2023 19:53
    neće biti da je samo 40 posto, nerealno mi je to nešto. mogli bi da promene metodologiju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija