Svaka treća firma koja posluje u Srbiji nema zaposlene

Skoro svaka treća firma koja posluje u Srbiji nema zaposlene, a prema podacima iz prošlogodišnjih finansijskih izveštaja, bilo ih je 32.139, piše Forbs Srbija.
Svaka treća firma koja posluje u Srbiji nema zaposlene
Foto: Pixabay
Tokom 2022. broj ovakvih preduzeća smanjen je za 393.
 
"Analiza sa aspekta broja zaposlenih pokazuje da je, posle društava bez zaposlenih, najviše bilo onih koja su zapošljavala od dva do pet radnika - 27.850 društava i u njima je bilo zaposleno ukupno 84.792 radnika. Slede društva sa jednim radnikom, kojih je bilo 24.226", navela je Agencija za privredne registre u publikaciji o poslovanju privrede.
Firme bez zaposlenih čine najveću grupu preduzeća u Srbiji. Slede kompanije sa dva do pet radnika.
 
Kada je reč o firmama bez radnika, one su lane na zarade zaposlenih, odnosno direktora, potrošile 6,5 milijardi dinara i ta suma je 68 odsto veća nego godinu pre.
Kako piše Forbs Srbija, praksa zna za nekoliko tipičnih primera kada firme nemaju zaposlene. Najčešće je državljanin Srbije osnivač i direktor, i zaposlen je u drugom preduzeću puno radno vreme. Druga opcija je da je osnivač i direktor stranac, koji je zaposlen u državi sa kojom Srbija ima potpisan ugovor o socijalnom osiguranju.
 
Analiza Agencije za privredne registre pokazuje da je firmi bez radnika najviše u trgovini na veliko i malo - 9.244. Drugi sektor po zastupljenosti je prerađivačka industrija - 4.479. Slede stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti sa 4.120 ovakvih preduzeća. Ima ih i u građevinarstvu - 3.505.
 
"U okviru privrednih društava bez zaposlenih dominiraju mikro društva kojih je bilo 31.804 ili 99 odsto", navodi se u analizi APR.  Preostala su 303 malih, 25 srednjih i sedam velikih društava.
 
Poslovni prihodi 32.139 privrednih društava u 2022. porasli su za petinu. Iznosili su 223,6 milijardi dunara, a godinu pre blizu 184 milijarde dinara. Poslovni rashodi su rasli nešto sporije. Dostigli su 196 milijardi dinara i za 15 odsto su veći nego godinu pre.
 
Značajno su im porasli prihodi od odnosa sa matičnim, zavisnim i ostalim povezanim firmama. Dostigli su 7,2 milijarde dinara, što je jedan i po put veći iznos nego u 2021. godini, piše Forbs Srbija. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Misko

    12.12.2023 08:31
    Po podacima poreske uprave do 31.07.2022. ima oko 300 aktivnih pravnih lica i oko 3000 preduzetnika koji su dužni na osnovu poreza, svaki od nekoliko desetina do nekoliko stotina pa i milijardi dinara. To je problem a ne koliko ko ima zaposlenih. Beše onaj ministar, mislim iz Vojvodine, koji je hteo da uvede pravilo da svi moraju da imaju zaposlenih bar više od jednog, što je glupost. Ubrzo je zbog toga smenjen.
    Redovnim plaćanjem poreza održavate dobru reputaciju i pomažete u stvaranju zdravih uslova za razvoj privrede u Srbiji, ovo je važno.
  • Fuj49

    12.12.2023 08:11
    U tigru je sve moguće
    U tigru postoje institucije koje ne rade, preCednik koji sve radi, a naročito ono što ne bi trebao, autoputevi bez traka, sela i gradovi bez kanalizacije i pijaće vode, pa zašto da ne postoje firme bez zaposlenih?
  • Agroekonomista

    11.12.2023 17:29
    Direktor
    Ovo je veliki promašaj države da stranac može da bude direktor, u Makedoniji recimo ne možeš pa direktno utiču na zapošljavanje domaćih. Još jednom je država pokazala da ne brine o svom narodu. Tj. Ne zna.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.