Tabaković je to rekla povodom obeležavanja 150. godišnjice srpskog dinara kao nacionalne valute, saopštila je NBS.
Kako se u saopštenju podseća, putovanje srpskog dinara počelo je 12. decembra 1873. kada je on postao zvanični srpski novac, usvajanjem Zakona o kovanju srpske srebrne monete, odnosno kada je uveden kao zvanična valuta Kneževine Srbije.
"Ovaj jubilej ne samo da predstavlja značajno istorijsko dostignuće, već služi i kao svedočanstvo o postojanosti i otpornosti ekonomije naše zemlje", dodaje se u saopštenju.
Tokom 150 godina dinar je svedočio transformaciji Srbije, od kneževine u kraljevinu, preko turbulentnih vremena zajedničke države Jugoslavije, a na kraju i u modernu Republiku Srbiju, navode iz NBS.
U saopštenju se dodaje i da je na ovom putu srpski dinar ostao konstanta i simbol napretka našeg naroda, odraz našeg nacionalnog identiteta i nasleđa.
"Novčanice i kovani novac nose slike naših istorijskih ličnosti, znamenitosti i kulturnih simbola, podsećajući nas na našu bogatu istoriju i kulturnu baštinu. Oni služe kao podsetnik na naša kolektivna dostignuća i vrednosti koje nas definišu kao narod", poručuju iz NBS.
Tabaković je tim povodom rekla da s ponosom ističe postojanost nacionalne valute tokom poslednje decenije.
"Od kada sam 2012. godine došla na čelo Narodne banke Srbije, stabilnost dinara nema alternativu, jer je tačka u kojoj se susreću interesi svih ekonomskih činilaca - građana i preduzeća, uvoznika i izvoznika, ulagača i štediša, korisnika kredita, ali iznad svega naše države", rekla je Tabaković.
Dodala je da nije bio lak zadatak održati stabilnost dinara u deceniji prožetoj brojnim globalnim neizvesnostima.
"Ali je to Narodna banka uspela i sada je ta stabilnost njen zaštitni znak. Posvećenost održavanju stabilnosti cena, obezbeđivanju stabilnosti domaćeg finansijskog sistema i promovisanje strategije dinarizacije ključne su za podizanje važnosti naše nacionalne valute u svetu i kod međunarodnih ulagača", dodala je ona.
Komentari 8
Zokins
Zemlja čudesa
TsiBB
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar