Dokumentacija će od 1. januara morati da se čuva isključivo elektronski

Dokumentacija koju su firme po propisima dužne da čuvaju dostavljaće se od 1. januara isključivo elektronskim putem.
Dokumentacija će od 1. januara morati da se čuva isključivo elektronski
Foto: Pixabay
Od te obaveze su izuzeta dokumenta koja se već od ranije dostavljaju onlajn, piše Nova ekonomija.
 
Pošto većina kompanija i nema druga dokumenta osim onih koje elektronski šalju državnim institucijama i organizacijama - neće imati dodatnu obavezu počev od Nove godine, a i dalje će morati da čuvaju dokumenta u papiru za arhivsku knjigu (ugovore, račune, bolnice na primer istoriju bolesti).
Konkretno, prema Uredbi o jedinstvenim tehničko-tehnološkim zahtevima i procedurama za čuvanje i zaštitu arhivske građe i dokumentarnog materijala u elektronskom obliku, preduzeća neće imati obavezu da čuvaju dokumentarni materijal u elektronskom obliku ukoliko se taj materijal već čuva kod nekog državnog organa.
 
Zoran Brković, arhiv menadžer u kompaniji "Arhiviraj", pojašnjava da se to odnosi na dokumenata kao što su fakture (koje se nalaze na SEF portalu), poreske prijave (Poreska Uprava), finansijske izveštaji (APR), prijave i odjave zaposlenih (CROSO).
Brković za Novu ekonomiju dodaje i da će tokom predstojećeg januara biti objavljene izmene šifrarnika kategorija dokumentarnog materijala.
 
Ovi propisi se odnose na državne organe, ali će se preporučiti i preduzećima da usklade svoju listu kategorije sa novim šifrarnikom, jer će na taj način biti automatski odobrena od Državnog arhiva Srbije.
 
Osim toga, za one koji imaju elektronsku dokumentaciju koja nije čuvana kod državnih organa, čuvanje elektronskih dokumenata podrazumeva obavezu pouzdanog čuvanja (cloud, storage), a ne obavezu kvalifikovanog elektronskog čuvanja (u smislu sertifikovane usluge kvalifikovanog čuvanja).
 
Kvalifikovano elektronsko čuvanje može da radi samo pružalac usluge kvalifikovanog elektronskog čuvanja dokumenata, koji je registrovan za tu uslugu od strane nadležnog ministarstva.
 
Formati koji su pogodni za dugotrajno čuvanje, kako objašnjavaju stručnjaci, su: PDF/A, PDF/E, UTF-8, TIFF, JPEG, PNG, JPEG2000, SVG.
Na pitanje da li postoji razlika između elektronskog arhiviranja privatnog i javnog sektora, portal AktivaSistem.com navodi da se podrazumeva da javni sektor svoje obaveze ispunjava korišćenjem platforme nadležnog ministarstva pod nazivom eArhiv.
 
S druge strane, nije predviđeno da portal eArhiv koristi privatni sektor, već će biti slobodan da izabere softversko rešenje najprikladnije svom poslovanju.
  • Milica

    20.12.2023 00:52
    Koliko kod podrzavala elektronske verzije, mislim da je u ovoj drzavi moguce da preko noci sve informacije nestanu ili nesto da se izmesa zbog strucnjaka koji tu rade. Mora postojati papirna verzija dokumenata.
  • Boško

    17.12.2023 15:46
    Ostvarilo se
    Novo zanimanje
    "arhiv menadžer u kompaniji "Arhiviraj","
    Ostvario se san Čvarkova i Torbice.
  • Zabrinut

    17.12.2023 15:06
    Nesposobnjakovići
    Ništa, bez dobrog, starog papira. Pogledajte RGZ - Katastar, podaci NESTALI.... Napravili bekap sa starim podacima, bez izmene od zadnjih nekoliko godina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.